11:46 | 01.07.09 | Նորություններ | 5204
Երեւան /Մեդիամաքս/. Microsoft-ը մտադիր է բարձրացնել Հայաստանում կրթության արդյունավետությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների /ՏՏ/ միջոցով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած «Տեխնոլոգիաների եւ նորարար մեթոդների օգտագործումը հանրակրթության համակարգում» համաժողովում հայտարարել է Microsoft-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը:
Նրա խոսքերով, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն օրեցօր ավելի շատ տեղ են զբաղեցնում մեր կյանքում եւ արդեն մատչելի են շատերին: Գրիգոր Բարսեղյանը նշել է, որ կրթության ոլորտում Microsoft-ի առջեւ դրված է երկու խնդիր` ինչպես նախապատրաստել երիտասարդությանը 21-րդ դարի համար եւ ինչպես օգտագործել ՏՏ-ն ոչ տեխնիկական առարկաների դասավանդման ընթացքում:
Ինչպես նշել է Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի տնօրեն Արեգ Գրիգորյանը, Microsoft-ի համագործակցությունը ՀՀ կրթության նախարարության հետ շարունակվում է արդեն մի քանի տարի: Նա հայտնել է, որ ստորագրվել է համագործակցության մասին երկու պայմանագիր, որոնց շրջանակներում ուսումնական հաստատություններն ապահովվել են արտոնագրված ծրագրերով, իսկ ներկայումս իրականացվում է նորարարական դպրոցներին, ուսուցիչներին եւ աշակերտներին նվիրված նախագիծը:
Microsoft-ի «Գործընկերներ ուսման ոլորտում» ծրագրի ղեկավար Քրիստինե Գյոնջյանի խոսքերով, Microsoft-ը հսկայական նշանակություն է տալիս կրթությանը: Այսպես, 2003 թվականից «Գործընկերներ ուսման ոլորտում» ծրագրի շրջանակներում ամբողջ աշխարհում Microsoft-ը ֆինանսավորել է $500 մլն-ի մի քանի հարյուր նախագծեր: Հայաստանն այդ ծրագրին մասնակցում է 2008 թվականից:

11:46 | 01.07.09 | Новости | 5141
Ереван /Медиамакс/. Microsoft намерен повысить эффективность и результативность образования в Армении посредством информационных технологий (IT).
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване на конференции «Использование технологий и новых методов в системе образования» заявил директор армянского офиса Microsoft Григор Барсегян.
По его словам, информационные технологии с каждым днем занимают все больше места в нашей жизни, и уже сейчас IT стали доступны многим. Григор Барсегян отметил, что в области образования перед Microsoft стоят две задачи: как подготовить молодежь для 21-го века и как использовать IT в преподавании нетехнических предметов.
Как отметил директор Национального центра образовательных технологий Арег Григорян, сотрудничество Microsoft с министерством образования Армении длится уже несколько лет. Он сообщил, что подписано два договора о сотрудничестве, в рамках которых образовательные учреждения были обеспечены лицензионными программами, в данный момент реализуется проект, посвященный новаторским школам, учителям и ученикам.
По словам руководителя программы Microsoft "Партнеры в области образования" Кристины Генджян, Microsoft придает огромное значение образованию. Так, с 2003 года в рамках программы «Партнеры в области образования» во всем мире Microsoft профинансировало несколько сотен проектов на $500 млн. Армения принимает участие в данной программе с 2008 года.