14:14 | 14.05.09 | Նորություններ | 5253
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունն այսօր հավանության է արժանացրել Պետական եկամուտների կոմիտեում էլեկտրոնային համակարգի ներդրման օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթը, որը թույլ է տալիս տնտեսվարող սուբյեկտներին հարկային հաշվետվություններ ներկացնել on-line ռեժիմով:
Ինչպես այսօր կայացած ճեպազրույցում ասել է կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը, “փոփոխությունների նպատակը կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցումն է եւ հարկատուների ժամանակի տնտեսումը”:
Կոմիտեի ղեկավարը տեղեկացրել է, որ հարկային մարմինների հետ համապատասխան պայմանագրի կնքումից հետո հարկատուները 1 օրվա ընթացքում կստանան մուտքաբառ եւ գաղտնաբառ էլեկտրոնային կառավարման համակարգում, ապա` էլեկտրոնային ստորագրություն:
Գագիկ Խաչատրյանն ասել է, որ առաջին փուլում (2009թ. հոկտեմբեր) էլեկտրոնային համակարգի սպառողներ կդառնան բանկերը, վարկային եւ վճարահաշվարկային կազմակերպութունները, ներդրումային ընկերությունները, ՀՀ Կենտրոնական դեպոզիտարիան, ապահովագրական ընկերությունները, երկրորդ փուլում (2010թ. փետրվար)` պետական կառավարման հաստատությունները, պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունները, որոնց տարեկան շրջանառությունը գերազանցում է 100 մլն դրամը:
Մյուս հարկատուների համար ծրագրի ներդրումը կսկսվի 2010թ. ամռանը:
Ծրագրի ներդրման համար կառավարությունն արտաբյուջետային միջոցներից հատկացրել է 180 մլն դրամ, ծրագրի ֆինանսավորման համար կհատկացվեն նաեւ Զարգացման ասիական բանկի եւ Համաշխարհային բանկի կողմից տրամադրված միջոցները:

14:14 | 14.05.09 | Новости | 5586
Правительство Армении планирует поэтапное внедрение системы он-лайн предоставления налоговых отчетов
Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении одобрило сегодня пакет законодательных изменений по внедрению электронной системы в Комитете по государственным доходам, которая позволит представлять налоговые отчеты в on-line режиме.
Как сообщил сегодня на брифинге председатель комитета Гагик Хачатрян, «цель изменений заключается в сокращении коррупционных рисков и экономии времени налогоплательщиков».
Глава комитета сообщил, что после заключения соответствующего договора с налоговыми органами налогоплательщики в течениие 1 дня получат логин и пароль к системе электронного управления, а впоследствии - и электронную подпись.
Гагик Хачатрян сказал, что на первом этапе (октябрь 2009 года) пользователями электронной системы станут банки, кредитные и расчетно-платежные организации, инвестиционные компании, Центральный депозитарий Армении, страховые компании, на втором этапе (февраль 2010 года) - государственные управленческие учреждения, государственные некоммерческие организации, годовой оборот которых превышает 100 млн драмов.
Внедрение программы для остальных категорий налогоплательщиков начнется летом 2010 года.
Для внедрения программы правительство вложило 180 млн драмов из внебюджетных средств, для финансирования программы будут выделены и средства, предоставленные Азиатским Банком развития и Всемирного Банка.