17:30 | 09.04.09 | Հարցազրույցներ | 10715
ABBYY ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Դավիթ Յանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Itel.am կայքին
Դավիթ Յանը ABBYY ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահն է: ABBYY-ն ստեղծել է այնպիսի հայտնի ծրագրեր, ինչպիսիք են Lingvo-ն եւ FineReader-ը: Այսօր աշխարհի 138 երկրներում կիրառվում են 10 լեզվական ուղղություններով 128 լեզվական բառարաններ, իսկ յուրաքանչյուր երկրորդ սկաները համալրված է տեքստի ճանաչման FineReader ծրագրով:
Դավիթ Յանը ծնվել է 1968թ. հունիսի 3-ին Երեւանում: 1992թ. նա ավարտել է Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի /ՄՖՏԻ/ ընդհանուր եւ կիրառական ֆիզիկայի ֆակուլտետը: Լինելով ՄՖՏԻ-ի չորրորդ կուրսի ուսանող` Դավիթը հիմնել է իր առաջին ընկերությունը` BIT Software-ը, որը հետագայում վերանվանվել է ABBYY:
Դավիթ Յանը “Այբ” ակումբի եւ հիմնադրամի հիմնադիրներից: “Այբը” նախատեսում է Երեւանում ստեղծել Ayb Learning Hub (ALH) կրթական կենտրոնը:
Դավիթ Յանը համաձայնել է զրուցել ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ ՀՀ-ում IT-ի հեռանկարների շուրջ:
- Չնայած որ IT ոլորտն արդեն 10 տարի Հայաստանում առաջնահերթ է համարվում, իրական արդյունքները դժվար է տպավորիչ անվանել: Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի /ՀՏՖ/ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վերաբերյալ տարեկան հաշվետվությունում 134 երկրների թվում Հայաստանը զբաղեցրել է 114-րդ տեղը “ցանցային պատրաստվածության ցուցանիշով”: Ի՞նչ է պետք անել խոսքից գործի անցնելու եւ Հայաստանում IT-ն իսկապես զարգացնելու համար:
- Ռուսաստանն, ի դեպ, այդ հաշվետվության մեջ զբաղեցրել է 74-րդ տեղը` զիջելով Ղազախստանին, Ուկրաինային եւ Բալթյան երկրներին: Դա, իհարկե, մի փոքր ավելի լավ է, քան 114-րդ տեղը, սակայն այնպիսի պետության համար, ինչպիսին Ռուսաստանն է, դա խայտառակ ցուցանիշ է: Այնպես որ, գոյություն ունեցող խնդիրները նման են:
Ի՞նչ է պետք է անել: Մի քանի օր առաջ ես հանդիպեցի ՌԴ նախագահի օգնական Արկադի Դվորկովիչին: Մենք քննարկեցինք IT հեռանկարները առաջիկա 10-20 տարիներին. ինչպիսի՞ն կարող է լինել Ռուսաստանի դերը աշխատանքի համաշխարհային բաժանման մեջ, ի՞նչ պետք է անի կառավարությունը, որպեսզի Ռուսաստանը դառնա համաշխարհային նորարարական տերություն: Կարծում եմ, որ հնչած պատասխանները զգալի աստիճանով կարող են կիրառելի լինել նաեւ Հայաստանի համար:
Արկադի Դվորկովիչի հետ հանդիպմանը ես ներկայացրեցի մի զեկույց, որը կառուցված էր ապագայի տեխնոլոգիաների, այսպես կոչված, “հիթ շքերթների”` հատուկ վերլուծական հաշվետվությունների հիման վրա, որոնք պատրաստվել էին հայտնի ինստիտուտների եւ մեդիա կառույցների կողմից: Ռուսաստանն ու Հայաստանը իրական հնարավորություն ունեն իրենց պատշաճ տեղը գրավելու աշխատանքի համաշխարհային բաժանման մեջ: Հնարավորություն կա հիմքեր ստեղծել նորարարությւոնների համար: Փորձագետների կարծիքով, առաջիկա 10-20 տարիների ընթացքում մեր աշխարհը առանցայնորեն կփոխվի գենոմիկայի` մարդու գենոմի հետազոտության կողմից: Դա 80 տոկոսով աշխատանք է IT-ի, արհեստական ինտելեկտի ոլորտում: Հայաստանը կարող է նպատակ դնել եւ սկսել ներդրումներ կատարել այդ ոլորտի ուսուցման եւ կրթության ոլորտում, դասախոսների եւ պրոֆեսորների հրավիրել, ապահովել մի քանի լաբորատորիաների ստեղծումը: Շատ են Հայաստանից դուրս` համաշխարհային կենտրոններում գենոմիկայով զբաղվող հայերը: Նրանց պետք է հրավիրել եւ աշխատանքային պայմաններ ապահովել. դա կարող է դառնալ աճի եւ համախմբման հենակետը:
Մյուս հեռանկարային եւ հեղափոխական ուղղությունը, այսպես կոչված, cloud computing-ն է` տարբեր գործիքային եւ ծրագրային հարթակների համակցումը, երբ մեկ հավելվածի շուրջ աշխատում են ոչ թե 10-15 կամ 100-200 ինժեներներ, ի նկատի ունենալով կառավարման եւ տեխնոլոգիական բնույթի սահմանափակումները, այլ` տասնյակ հազարավոր մարդիկ: Նրանք կարող են տեղաբաշխվել տարածքային բաժանմամբ` աշխատելով ծրագրավորման տարբեր լեզուներով եւ հարթակներում: Դա կփոխի նաեւ հետագա հավելվածների եւ ծառայությունների լանդշաֆտը: Այստեղ Հայաստանը կարող է իր լուման ներդնել եւ մասնակցել այն ամենին, ինչը տեղի կունենա աշխարհում առաջիկա 15-20 տարիների ընթացքում:
- Այսինքն, IT-ն չի՞ կարող զարգանալ առանց գիտահետազոտական մշակումների անհրաժեշտ մակարդակի:
- Կարելի է զարգացնել նաեւ զուտ ինժեներային, կիրառական մասը: Դա կարող է լինել կարճաժամկետ եւ արագ զարգացում: Սակայն եթե թիրախը լինի 20 տարին, ապա զուտ կիրառական խնդիրներով սահմանափակվել չենք կարող: Պարտադիր չէ, որ գիտական հետազոտությունները կրեն գերֆունդամենտալ բնութ: Պարտադիր չէ միլիարդավոր դոլարներ արժեցող կոլայդերներ հիմնել:
Գիտական եւ ինժեներական դպրոցի, դասախոսական կազմի, ուժեղ ուսանողների խնդիրները փոխկապակցված են: Երբ մենք քննարկում էինք այդ հարցերը Դվորկովիչի հետ, հարցադրումներն ավելի ընդգրկուն էին. ուժեղ IT-ի կամ ինժեներական դպրոցի համար անհրաժեշտ են շատ ուժեղ ուսանողներ, որոնց էլ անհրաժեշտ են ուժեղ դասախոսներ: Վերջիններս, որպես կանոն, զբաղվում են իրենց հետազոտություններով: Մենք դա կարող ենք տեսնել Մասսաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի /ՄՏԻ/, ինչպես նաեւ աշխարհի այլ խոշորագույն բուհերի օրինակի վրա, որտեղ դասախոսներն իրենց մշակումներով զբաղվում են հենց համալսարանում, եւ դրա շուրջ հիմնվում է ուժեղ դպրոց:
Հայաստանում ժամանակին կար ուժեղ դպրոց, սակայն ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ Ռուսաստանը ներկայումս շատ լուրջ ճգնաժամ են վերապրում` կապված կադրերի ծերացման եւ սերունդների միջեւ կապի խզման հետ: Գիտական հին դպրոցի ոչ բոլոր 65-75 տարեկան ներկայացուցիչներն են տիրապետում նոր տեխնոլոգիաներին, իսկ երիտասարդ դասախոսների մեծ մասն աշխատում է արտասահմանում: Դա շատ լուրջ խնդիր է:
- Հայաստանում տարածված է այն տեսակետը, որ IT-ի զարգացումը անհնար է առանց հարկային արտոնությունների: Դուք ի՞նչ եք կարծում:
- Դա իսկապես կարեւոր է: Եթե դուք ներդրողներին համոզեք, որ անհրաժեշտ է աշխատանք ծավալել հենց Հայաստանում, իսկ հետո պարզվի, որ այստեղ սոցիալական եւ աշխատավարձի հարկերը տվյալ ոլորտում բարձր են, ապա, իհարկե, ներդրումներ գտնելը զգալիորեն կբարդանա: Նորարարական եւ IT ոլորտներում ծախսերի 50-70 տոկոսը բաժին է ընկնում աշխատավարձերին: Բացարձակ ճշմարիտ է, որ անհրաժեշտ է լուծել այդ խնդիրը: Սակայն դա միայն գործի մի մասն է: Եթե հարկային բեռի թեթեւացման պարագայում կրթության հարցը չի լուծվում, նշանակում է` ոչինչ չի արվել:
- “Այբ” հիմնադրամը կարո՞ղ է դերակատարում ունենալ ՀՀ-ում IT զարգացման մեջ:
- Մենք սկսել ենք ամենասկզբից` միջնակարգ կրթությունից: Սակայն մենք, իհարկե, չենք կարող անել ամեն ինչ: Այո, մենք կարծում ենք, որ կարող ենք օրինակ ծառայել մյուս կրթական նախագծերին: Բայց, միեւնույն է, մենք չենք կարող փոխարինել պետության ծրագրերը կրթության ոլորտում: Մենք մտածել ենք բուհերի համար հատուկ դասընթացների մասին, բայց դա ապագայի խնդիր է:
Պետք է հասկանալ, որ լավ նորարարական միջավայրի համար անհրաժեշտ են դասախոսներ, ուսանողների եւ ներդրողներ: Այդ ամենը պետք է դասավորվի աստիճանական հերթականությամբ. չի կարելի անել միայն մեկը: Կարելի է օրինակ վերցնել Իսրայելից կամ Ֆինլյանդիայից. այդ երկրների ելակետային դիրքերը ժամանակին համեմատելի էին այսօրվա հայաստանյան իրադրությանը: Նրանց հաջողվեց 20-30 տարվա ընթացքում դառնալ ուժեղագույն նորարարական եւ տեխնոլոգիական արդյունաբերություն ունեցող երկրներ: Հայաստանը միշտ հայտնի է եղել տաղանդներով: Դա “փազլի” այն ռեսուրսն ու այն մասն է, որը փողով չես գնի: “Փազլի” մնացած մասերը կհայտնվեն դրանով իսկապես լուրջ զբաղվելու դեպքում: Եթե լինի իրական ցանկություն, կլինի նաեւ արդյունք:

17:30 | 09.04.09 | Интервью | 11077
Давид Ян - председатель совета директоров компании ABBYY, создавшей такие известные программы, как Lingvo и FineReader. Сегодня в 138 странах мира работают 128 словарей Lingvo по 10 языковым направлениям, а каждый второй в мире сканер оснащен программой распознавания текста FineReader.
Давид Ян родился 3 июня 1968 года в Ереване. В 1992 году окончил факультет общей и прикладной физики Московского физико-технического института (МФТИ). Будучи студентом четвертого курса МФТИ, Давид основал свою первую компанию - BIT Software, позже переименованную в ABBYY.
Давид Ян является одним из создателей клуба и фонда «Айб», который планирует создать в Ереване Образовательный центр Ayb Learning Hub (ALH).
Давид Ян согласился побеседовать с Медиамакс о перспективах IT в Армении.
- Несмотря на то, что сфера IT вот уже 10 лет считается в Армении приоритетной, реальные результаты трудно назвать впечатляющими. Вот и
в недавнем ежегодном Глобальном отчете по информационным технологиям Всемирного экономического форума (ВЭФ) Армения заняла 114 место среди 134 стран в «индексе сетевой готовности». Что нужно сделать для того, чтобы перейти от слов к делу и реально развивать IT в Армении?
- Россия, кстати, в данном отчете заняла 74 место, уступив Казахстану, Украине и странам Балтии. Это, конечно, чуть лучше, чем 114 место, но для такой страны, как Россия, это позорный показатель. Так что существующие проблемы схожи.
Что нужно делать? Несколько дней назад я встречался с помощником президента России Аркадием Дворковичем. Мы обсуждали перспективы IT в ближайшие 10-20 лет, каким может быть место России в мировом разделении труда, что должно делать правительство, чтобы Россия стала мировой инновационной державой? Думаю, что ответы, которые прозвучали, могут быть в значительной степени применимы и к Армении.
На встрече с Аркадием Дворковичем я представил доклад, который строился на анализе так называемых «хит-парадов» технологий будущего - специальных аналитических отчетов, подготовленных известными институтами и медиа-структурами. У России и Армении есть реальный шанс занять свое достойное место в мировом разделении труда. Есть шанс создать основы для инноваций. По мнению экспертов, в ближайшие 10-20 лет наш мир ключевым образом изменит геномика - исследования генома человека. Это на 80 % работа в области IT, искусственного интеллекта. Армения может поставить цель и начать вкладывать в обучение и образование в данной области, приглашать преподавателей, обеспечить создание нескольких лабораторий с приглашенными профессорами. Есть много выходцев из Армении, которые занимаются геномикой в мировых центрах. Их нужно пригласить и обеспечить условия работы - это может стать точкой роста и консолидации.
Другим перспективным и революционным направлением является так называемый cloud computing - конвергенция различных аппаратных и программных платформ, когда над одним приложением работают не 10-50 или 100-200 инженеров - в силу ограничений управленческого и технологического характера, а десятки тысяч людей. Они могут быть распределены территориально, работая на различных языках программирования и платформах. Это также изменит ландшафт будущих приложений и сервисов. Здесь Армения также может внести свою лепту и оказаться причастной к тому, что будет происходить в мире в течение ближайших 15-20 лет.
- То есть, IT не может развиваться без должного уровня научно-исследовательских разработок?
- Можно развивать и сугубо инженерную, прикладную часть. Это может стать краткосрочным и быстрым развитием. Но если мы думаем с прицелом на 20 лет, то сугубо прикладными задачами мы не ограничимся. Научные исследования
необязательно должны носить суперфундаментальный характер. Необязательно строить коллайдеры за миллиарды долларов.
Вопрос научной и инженерной школы, преподавательского состава, сильных студентов – все это взаимосвязано. Когда мы обсуждали эти вопросы с Дворковичем, то вопросы ставились шире - для сильной IT или инженерной школы нужны очень сильные студенты, которым, в свою очередь, нужны сильные преподаватели. Сильные преподаватели, как правило, занимаются своими исследованиями. Мы это можем видеть на примере того же MTI (Массачуссетский технологический институт) и других крупнейших вузов мира, в которых преподаватели занимаются своими разработками прямо в университете, и вокруг этого строится сильная школа.
В Армении в свое время была сильная школа, но как Армения, так и Россия сейчас испытывают очень серьезный кризис, связанный со старением кадров и разрывом поколений. Далеко не все представители старой научной школы в возрасте от 65 до 75 лет владеют новыми технологиями, а большинство молодых преподавателей работает за рубежом. Это очень серьезная проблема.
- В Армении популярна точка зрения о том, что приоритетное развитие IT невозможно без предоставления налоговых льгот. Что Вы думаете на этот счет?
- Это действительно важно. Если вы будете доказывать инвесторам, что нужно вести работы именно в Армении, а потом выяснится, что социальные и зарплатные налоги в Армении в даной сфере высокие, то, конечно, найти инвестиции будет значительно сложнее. В инновационной и IT сферах от 50 до 70 % затрат идет на зарплату людей, и социальные и зарплатные налоги фактически становятся налогами с оборота компаний. Абсолютно точно, что надо этот вопрос решить. Но это только часть дела. Если облегчить налоговое бремя, но не решить вопросы образования, значит, ничего не сделать.
- Может ли фонд «Айб» сыграть свою роль в развитии IT в Армении?
- Мы начали с самого начала – со среднего образования. Но мы, конечно, не можем сделать всего. Да, мы считаем, что сможем показать пример другим образовательным проектам. Но все равно, мы не сможем подменить собой начинания государства в области образования. Мы думали о том, чтобы делать специальные курсы для вузов, но это вопрос будущего.
Должно быть понимание, что для хорошей инновационной среды нужны преподаватели, студенты и инвесторы. Все это должно сложиться как «пазл», нельзя делать что-то одно. Можно взять очень успешные примеры Израиля или Финляндии - исходные позиции этих стран в свое время были сравнимы с сегодняшней ситуацией в Армении. Им же удалось за 20-30 лет стать странами с сильнейшей инновационной и технологической индустрией. Армения всегда славилась талантами. Этот тот ресурс и та чать этого «пазла» который не купишь ни за какие деньги. А остальные части этого «пазла» появятся, если этим заняться действительно серьезно.  Если будет реальное желание, будет и результат.