17:30 | 09.04.09 | Հարցազրույցներ | 10715
ABBYY ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Դավիթ Յանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Itel.am կայքին
Դավիթ Յանը ABBYY ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահն է: ABBYY-ն ստեղծել է այնպիսի հայտնի ծրագրեր, ինչպիսիք են Lingvo-ն եւ FineReader-ը: Այսօր աշխարհի 138 երկրներում կիրառվում են 10 լեզվական ուղղություններով 128 լեզվական բառարաններ, իսկ յուրաքանչյուր երկրորդ սկաները համալրված է տեքստի ճանաչման FineReader ծրագրով:
Դավիթ Յանը ծնվել է 1968թ. հունիսի 3-ին Երեւանում: 1992թ. նա ավարտել է Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի /ՄՖՏԻ/ ընդհանուր եւ կիրառական ֆիզիկայի ֆակուլտետը: Լինելով ՄՖՏԻ-ի չորրորդ կուրսի ուսանող` Դավիթը հիմնել է իր առաջին ընկերությունը` BIT Software-ը, որը հետագայում վերանվանվել է ABBYY:
Դավիթ Յանը “Այբ” ակումբի եւ հիմնադրամի հիմնադիրներից: “Այբը” նախատեսում է Երեւանում ստեղծել Ayb Learning Hub (ALH) կրթական կենտրոնը:
Դավիթ Յանը համաձայնել է զրուցել ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ ՀՀ-ում IT-ի հեռանկարների շուրջ:
- Չնայած որ IT ոլորտն արդեն 10 տարի Հայաստանում առաջնահերթ է համարվում, իրական արդյունքները դժվար է տպավորիչ անվանել: Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի /ՀՏՖ/ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վերաբերյալ տարեկան հաշվետվությունում 134 երկրների թվում Հայաստանը զբաղեցրել է 114-րդ տեղը “ցանցային պատրաստվածության ցուցանիշով”: Ի՞նչ է պետք անել խոսքից գործի անցնելու եւ Հայաստանում IT-ն իսկապես զարգացնելու համար:
- Ռուսաստանն, ի դեպ, այդ հաշվետվության մեջ զբաղեցրել է 74-րդ տեղը` զիջելով Ղազախստանին, Ուկրաինային եւ Բալթյան երկրներին: Դա, իհարկե, մի փոքր ավելի լավ է, քան 114-րդ տեղը, սակայն այնպիսի պետության համար, ինչպիսին Ռուսաստանն է, դա խայտառակ ցուցանիշ է: Այնպես որ, գոյություն ունեցող խնդիրները նման են:
Ի՞նչ է պետք է անել: Մի քանի օր առաջ ես հանդիպեցի ՌԴ նախագահի օգնական Արկադի Դվորկովիչին: Մենք քննարկեցինք IT հեռանկարները առաջիկա 10-20 տարիներին. ինչպիսի՞ն կարող է լինել Ռուսաստանի դերը աշխատանքի համաշխարհային բաժանման մեջ, ի՞նչ պետք է անի կառավարությունը, որպեսզի Ռուսաստանը դառնա համաշխարհային նորարարական տերություն: Կարծում եմ, որ հնչած պատասխանները զգալի աստիճանով կարող են կիրառելի լինել նաեւ Հայաստանի համար:
Արկադի Դվորկովիչի հետ հանդիպմանը ես ներկայացրեցի մի զեկույց, որը կառուցված էր ապագայի տեխնոլոգիաների, այսպես կոչված, “հիթ շքերթների”` հատուկ վերլուծական հաշվետվությունների հիման վրա, որոնք պատրաստվել էին հայտնի ինստիտուտների եւ մեդիա կառույցների կողմից: Ռուսաստանն ու Հայաստանը իրական հնարավորություն ունեն իրենց պատշաճ տեղը գրավելու աշխատանքի համաշխարհային բաժանման մեջ: Հնարավորություն կա հիմքեր ստեղծել նորարարությւոնների համար: Փորձագետների կարծիքով, առաջիկա 10-20 տարիների ընթացքում մեր աշխարհը առանցայնորեն կփոխվի գենոմիկայի` մարդու գենոմի հետազոտության կողմից: Դա 80 տոկոսով աշխատանք է IT-ի, արհեստական ինտելեկտի ոլորտում: Հայաստանը կարող է նպատակ դնել եւ սկսել ներդրումներ կատարել այդ ոլորտի ուսուցման եւ կրթության ոլորտում, դասախոսների եւ պրոֆեսորների հրավիրել, ապահովել մի քանի լաբորատորիաների ստեղծումը: Շատ են Հայաստանից դուրս` համաշխարհային կենտրոններում գենոմիկայով զբաղվող հայերը: Նրանց պետք է հրավիրել եւ աշխատանքային պայմաններ ապահովել. դա կարող է դառնալ աճի եւ համախմբման հենակետը:
Մյուս հեռանկարային եւ հեղափոխական ուղղությունը, այսպես կոչված, cloud computing-ն է` տարբեր գործիքային եւ ծրագրային հարթակների համակցումը, երբ մեկ հավելվածի շուրջ աշխատում են ոչ թե 10-15 կամ 100-200 ինժեներներ, ի նկատի ունենալով կառավարման եւ տեխնոլոգիական բնույթի սահմանափակումները, այլ` տասնյակ հազարավոր մարդիկ: Նրանք կարող են տեղաբաշխվել տարածքային բաժանմամբ` աշխատելով ծրագրավորման տարբեր լեզուներով եւ հարթակներում: Դա կփոխի նաեւ հետագա հավելվածների եւ ծառայությունների լանդշաֆտը: Այստեղ Հայաստանը կարող է իր լուման ներդնել եւ մասնակցել այն ամենին, ինչը տեղի կունենա աշխարհում առաջիկա 15-20 տարիների ընթացքում:
- Այսինքն, IT-ն չի՞ կարող զարգանալ առանց գիտահետազոտական մշակումների անհրաժեշտ մակարդակի:
- Կարելի է զարգացնել նաեւ զուտ ինժեներային, կիրառական մասը: Դա կարող է լինել կարճաժամկետ եւ արագ զարգացում: Սակայն եթե թիրախը լինի 20 տարին, ապա զուտ կիրառական խնդիրներով սահմանափակվել չենք կարող: Պարտադիր չէ, որ գիտական հետազոտությունները կրեն գերֆունդամենտալ բնութ: Պարտադիր չէ միլիարդավոր դոլարներ արժեցող կոլայդերներ հիմնել:
Գիտական եւ ինժեներական դպրոցի, դասախոսական կազմի, ուժեղ ուսանողների խնդիրները փոխկապակցված են: Երբ մենք քննարկում էինք այդ հարցերը Դվորկովիչի հետ, հարցադրումներն ավելի ընդգրկուն էին. ուժեղ IT-ի կամ ինժեներական դպրոցի համար անհրաժեշտ են շատ ուժեղ ուսանողներ, որոնց էլ անհրաժեշտ են ուժեղ դասախոսներ: Վերջիններս, որպես կանոն, զբաղվում են իրենց հետազոտություններով: Մենք դա կարող ենք տեսնել Մասսաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի /ՄՏԻ/, ինչպես նաեւ աշխարհի այլ խոշորագույն բուհերի օրինակի վրա, որտեղ դասախոսներն իրենց մշակումներով զբաղվում են հենց համալսարանում, եւ դրա շուրջ հիմնվում է ուժեղ դպրոց:
Հայաստանում ժամանակին կար ուժեղ դպրոց, սակայն ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ Ռուսաստանը ներկայումս շատ լուրջ ճգնաժամ են վերապրում` կապված կադրերի ծերացման եւ սերունդների միջեւ կապի խզման հետ: Գիտական հին դպրոցի ոչ բոլոր 65-75 տարեկան ներկայացուցիչներն են տիրապետում նոր տեխնոլոգիաներին, իսկ երիտասարդ դասախոսների մեծ մասն աշխատում է արտասահմանում: Դա շատ լուրջ խնդիր է:
- Հայաստանում տարածված է այն տեսակետը, որ IT-ի զարգացումը անհնար է առանց հարկային արտոնությունների: Դուք ի՞նչ եք կարծում:
- Դա իսկապես կարեւոր է: Եթե դուք ներդրողներին համոզեք, որ անհրաժեշտ է աշխատանք ծավալել հենց Հայաստանում, իսկ հետո պարզվի, որ այստեղ սոցիալական եւ աշխատավարձի հարկերը տվյալ ոլորտում բարձր են, ապա, իհարկե, ներդրումներ գտնելը զգալիորեն կբարդանա: Նորարարական եւ IT ոլորտներում ծախսերի 50-70 տոկոսը բաժին է ընկնում աշխատավարձերին: Բացարձակ ճշմարիտ է, որ անհրաժեշտ է լուծել այդ խնդիրը: Սակայն դա միայն գործի մի մասն է: Եթե հարկային բեռի թեթեւացման պարագայում կրթության հարցը չի լուծվում, նշանակում է` ոչինչ չի արվել:
- “Այբ” հիմնադրամը կարո՞ղ է դերակատարում ունենալ ՀՀ-ում IT զարգացման մեջ:
- Մենք սկսել ենք ամենասկզբից` միջնակարգ կրթությունից: Սակայն մենք, իհարկե, չենք կարող անել ամեն ինչ: Այո, մենք կարծում ենք, որ կարող ենք օրինակ ծառայել մյուս կրթական նախագծերին: Բայց, միեւնույն է, մենք չենք կարող փոխարինել պետության ծրագրերը կրթության ոլորտում: Մենք մտածել ենք բուհերի համար հատուկ դասընթացների մասին, բայց դա ապագայի խնդիր է:
Պետք է հասկանալ, որ լավ նորարարական միջավայրի համար անհրաժեշտ են դասախոսներ, ուսանողների եւ ներդրողներ: Այդ ամենը պետք է դասավորվի աստիճանական հերթականությամբ. չի կարելի անել միայն մեկը: Կարելի է օրինակ վերցնել Իսրայելից կամ Ֆինլյանդիայից. այդ երկրների ելակետային դիրքերը ժամանակին համեմատելի էին այսօրվա հայաստանյան իրադրությանը: Նրանց հաջողվեց 20-30 տարվա ընթացքում դառնալ ուժեղագույն նորարարական եւ տեխնոլոգիական արդյունաբերություն ունեցող երկրներ: Հայաստանը միշտ հայտնի է եղել տաղանդներով: Դա “փազլի” այն ռեսուրսն ու այն մասն է, որը փողով չես գնի: “Փազլի” մնացած մասերը կհայտնվեն դրանով իսկապես լուրջ զբաղվելու դեպքում: Եթե լինի իրական ցանկություն, կլինի նաեւ արդյունք:

17:30 | 09.04.09 | Interviews | 10330
Interview of David Young, Chairman of ABBYY Company’s Board of Directors, to Mediamax Agency and Itel.am portal
David Young is the Chairman of ABBYY Company’s Board of Directors, a Company, which has elaborated programs, such as Lingvo and FineReader. Today, 128 Lingvo dictionaries in 10 language directions function in 138 countries of the world, and each second scanner in the world is equipped by FineReader text recognition program.
David Young was born on June 3, 1968, in Yerevan. In 1992, he graduated from the Faculty of General and Applied Physics of Moscow Institute of Physics and Technology (MIPT). Fourth year student of MIPT, David founded his first company – BIT Software, which was later on renamed into ABBYY.
David Young is one of the founders of “Ayb” Club and Educational Foundation, which plans to set up Ayb Learning Hub (ALH) in Yerevan.
David Young agreed to talk to Mediamax about the prospects of IT in Armenia.
- Despite the fact that already for 10 years IT sphere has been considered a priority in Armenia, one can hardly describe the real results as impressive. And in the Global Economic Forum’s (GEF) recent Annual Global Report on Information Technologies, Armenia occupied 114th place among 134 countries in the “Networked Readiness Index”. What should be done to shift from words to actions and really develop IT in Armenia?
- Russia, by the way, occupied the 74th place in the given report, yielding to Kazakhstan, Ukraine and Baltic States. This, of course, is better than 114th place, but for a country, such as Russia, this is a shameful index. So, the problems are similar.
What should be done? A few days ago, I met with Arkady Dvorkovich, Assistant to the Russian President. We discussed IT prospects for the nearest 10-20 years, issues on what the place of Russia can be in the global division of labor, and what the government should to make Russia a global innovation power. I believe that the answers, which were voiced, may be to a significant extent applicable for Armenia as well.
During my meeting with Dvorkovich, I presented a report, which was composed basing on analysis of the so-called “hit-parades” of technologies of future - special analytical reports, prepared by famous institutions and media structures. Russia and Armenia have a real chance to occupy their deserved place in the global division of labor. There is chance to establish bases for innovations. According to experts, in the nearest 10-20 years our world will undergo fundamental changes due to genomics - study of human genomes. This work is 80% carried out within the sphere of IT, artificial intelligence. Armenia may set itself a goal and start investing in training and education in the given sphere, invite teachers, secure establishment of a few laboratories with invited professors. There are many Armenians by origin, who deal with genomics in different centers in the world. They should be invited and conditions for work should be secured: this may become a starting point for growth and consolidation.
Another promising and revolutionary direction is the so-called cloud computing: convergence of various hardware and software platforms, when not 10-50 or 100-200 engineers work on one application – in the view of administrative and technology limitations, but dozens of thousand people. They can be divided as to areas, working in different programming languages and platforms. This will also change the landscape of future applications and services. Here Armenia may also make its contribution and get involved in what will be taking place in the world within the nearest 15-20 years.
- Does this mean that IT cannot develop without a proper level of scientific-research developments?
- One can develop also the purely engineering, applied part. This may become a short-term and speedy development. But if we think, setting ourselves a target for 20 years, we will not be limited to purely applied tasks. Scientific research does not have to be super-fundamental. One does not need to build colliders, costing billions of dollars.
The issues of scientific and engineering school, the teaching staff and strong students: all these things are interrelated. When we discussed these issues with Dvorkovich, they were discussed in wider context: very strong students are needed for strong IT and engineering school, and they, in their turn, need strong teachers. Strong teachers, as a rule, are involved in their own research. We can see this from the example of the same Massachusetts Institute of Technology and other top higher educational institutions of the world, where teachers work on their developments right in the university, and a strong school is built around that.
There was a strong school in Armenia once, but both Armenia and Russia experience a serious crisis at present, related to ageing of personnel and the generation gap. By no means all representatives of the old school, within the age range of 65-75 years, are skilled in modern technologies, and the majority of young teachers work abroad. This is a very serious problem.
- In Armenia, popular is the opinion, according to which priority development of IT is impossible without tax privileges. What is your opinion concerning this?
- It is really important. If you try to convince investors of the fact that works should be carried out exactly in Armenia, and then it turns out that the social and salary taxes in Armenia in the given sphere are high, it will be significantly more difficult to find investments of course. In innovation and IT spheres, 50-70% of the expenses fall on the share of salaries for people, and the social and salary taxes in fact become taxes from the company’s turnover. It is absolutely true that this issue should be solved. But this is only part of the problem. If the tax load is lightened, but the issues of education are not solved, this will mean that nothing is done.
- Can “Ayb” foundation play its role in developing IT in Armenia?
- We started from the very beginning - secondary education. But we, of course, cannot do everything alone. Yes, we believe that we will be able to become an example for other education projects. But, all the same, we will not be able to substitute state’s undertakings in the sphere of education. We thought about organizing special courses for higher educational institutions, but it is an issue of future.
There should be the understanding that teachers, students and investors are needed for a good innovation environment. Everything should be put together as a “puzzle”, one should not solve only one problem. One can take the very successful examples of Israel or Finland; the starting points in those countries were once comparable to today’s situation in Armenia. They have already managed in the course of 20-30 years to become countries with strongest innovation and technology industries. Armenia has always been famous for its talents. This is the resource and the part of the “puzzle”, which cannot be bought for any money. And the remaining parts of that “puzzle” will appear, if one takes the solution of the issue seriously. If there is real wish, there will be result as well.