17:30 | 09.04.09 | Հարցազրույցներ | 10054
Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամ Սամվել Արաբաջյանի հարցազրույցը “Մեդիամաքս” գործակալությանն ու Itel.am կայքին
- Ի՞նչ փուլում է գտնվում ՀՀ հեռահաղորդակցային ոլորտի ապամենաշնորհման գործընթացը: Ի՞նչ է արվել եւ դեռ ի՞նչ պետք է արվի շուկայի լիարժեք ազատականացման համար:
- Ապամենաշնորհման գործըթացը փուլային բնույթ է կրում, եւ դրա մի մասն արդեն իրականացվել է: Առաջին հերթին դա “ԱրմենՏելի” լիցենզիայի վերախմբագրումն էր, ըստ որի վերացվեցին այդ ընկերության բացառիկ իրավունքները: Այնուհետեւ մշակվեցին իրական ծառայությունների շուկայում ըստ տեսակների կարգավորող փաստաթղթերը, ինչը հնարավորություն տվեց նոր խաղացողներին մուտք գործել շուկա: Այդ գործընթացի շրջանակներում տրամադրվեցին լիցենզիաներ եւ սկսվեց փոխկապակցման, գծերի վարձակալության գործընթացը, ինչը միջավայր եւ հնարավորություններ ստեղծեց մրցակցային դաշտում գործունեություն ծավալելու համար: Դրան հաջորդեցին իրական ներդրումային դաշտի ձեւավորման փուլը եւ ավելի լուրջ ընկերությունների մուտքը շուկա:
Այս ամենից հետո ակնկալում ենք ավելի իրական մրցակցային դաշտ հեռահաղորդակցության բոլոր ճյուղերում` բոլոր ծառայությունների մասով, որից հետո Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ դերը կլինի առավելապես շուկայի պաշտպանությունն ու հավասար մրցակցային դաշտի ապահովումը:
Առաջին երկու փուլերն արդեն իսկ իրականացվել են, եւ “ԱրմենՏելի” լիցենզիայի վերախմբագրումից հետո մրցակցային դաշտում ունենք ելքային ձայնային ծառայությունների առաջին շուկան /VoIP/, որը քիչ ներդրումներ պահանջող ծառայություն է: Այս ոլորտում հանձնաժողովը շուրջ 100 լիցենզիա տրամադրեց, ինչը հնարավորություն տվեց ընկերություններին հաջող մրցակցություն ծավալել դաշտում: Այդ ընկերություններն իրենց դրական դերակատարումն ունեցան շուկայում` հանգեցնելով ելքային զանգերի սակագների իջեցմանը: Սակայն դա, բնականաբար, չէր կարող բավարարել ՀԾԿՀ-ին, քանի որ այդ շուկան չի նպաստում ենթակառուցվածքների զարգացմանը, ուստի հանձնաժողովի կողմից մշակվեցին ավելի լուրջ փաստաթղթեր, որոնցով կանոնակարգվեցին ավանդական գերիշխողի` “ԱրմենՏել” ընկերության հետ այն հարաբերությունները, որոնք հնարավորություն են տալիս պրովայդերներին եղած ենթակառուցվածքների հետ փոխկապակցելու իրենց կողմից կառուցվող ենթակառուցվածքները:
Բոլորովին վերջերս ունեցանք երկրորդ WiMax օպերատորի մուտքը: Ինչպես գիտեք, առաջին օպերատորը` “Կոռնետ-ԱՄ”-ը, արդեն իսկ անլար ինտերնետային հասանելիության ծառայություններ է մատուցում Հայաստանի 18 քաղաքներում: Երկրորդ ընկերությունը` ICON, եւս հայտարարեց իր պաշտոնական բացման մասին եւ այսօր մեծ պահանջարկ ունի: Մոտակա երեք ամիսների ընթացքում եւս մեկ ընկերություն կհայտարարի շուկա իր պաշտոնական մուտքի մասին:
Այս ընկերությունները լուրջ կազմակերպություններ են, որոնք նպաստում են իրական ենթակառուցվածքների ստեղծմանը եւ լայնաշերտ ինտերնետի հասանելիությանը ոչ միայն ՀՀ մայրաքաղաքում, այլեւ բոլոր մարզերում և հեռավոր գյուղերում: Եվ այս ռադիոծածկույթի միջոցով հնարավոր կլինի կիրառել WiMax-ի վերջին փորձը Հայաստանում: Վստահորեն կարելի է ասել, որ ապամենաշհորհման գործընթացը հանգեցրեց նրան, որ ավելի քան 10 տարի հեռահաղորդակցման ծառայությունների քաղց ունենալուց հետո մենք հնարավորություն ենք ստանում արդիական լավագույն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ բավարարել էլեկտրոնային հաղորդակցության ծառայությունների օրավուր աճող պահանջարկը, ինչը ես շատ կարեւորում եմ:
Բացի այդ, նորագույն տեխնոլոգիաների ներմուծումը հնարավորություն է տալիս շուկայում ինտերնետային հասանելիության ծառայություններ մատուցող ընկերություններին տրամադրել նաեւ ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ: Այդ նպատակին էին ուղղված հանձնաժողովի մի շարք որոշումներ` համարների պլանի եւ կոդերի դասակարգման եւ հատկացման վերաբերյալ: Դրան նախորդել էին Հեռահաղորդակցության Միջազգային Միության (ITU) հետ աշխատանքները, որի հիման վրա հատկացվեցին ոչ աշխարհագրական կոդերը, եւ առաջիկայում ևս կհատկացվեն, որպեսզի կարողանանք բավարարել ներքին պահանջարկը: Ակնկալում ենք, որ մինչեւ տարեվերջ լուրջ մրցակցություն կծավալվի ֆիքսված հեռախոսային ծառայությունների մասով, որոնք կմատուցեն առնվազն 3-5 նոր ընկերություններ: Դրանք հանրապետության ողջ տարածքում կձեւավորեն իրենց ցանցային ենթակառուցվածքները, որոնց միջոցով հնարավոր կլինի նաեւ վիրտուալ ցանցերի ծառայություններ /Virtual Private Network -VPN / մատուցել, ինչը տնտեսության բոլոր ճյուղերի զարգացման համար շատ անհրաժեշտ ենթակառուցվածք է: Այս ծառայությունը չափազանց կարեւոր է Հայաստանի տարբեր մարզերում ստորաբաժանումներ ունեցող կազմակերպությունների համար, որոնք իրենց տվյալների հաղորդման, կենտրոնացման եւ օպերատիվ կառավարման հնարավորություն կստանան:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում ՀԾԿՀ-ի եւ “ԱրմենՏելի” փոխգործակցությունը ապամենաշնորհման գործընթացում:
- Կարծում եմ, ունենք բավական դրական եւ հավասարակշռված աշխատանքային հարաբերություններ, որոնք ողղված են կողմերի փոխադարձ իրավունքների եւ պարտավորությունների կատարմանը: Հարկ է նշել, որ թիվ 60 լիցենզիայով սահմանված բացառիկ իրավունքների վերացմանը մեծապես նպաստեցին “ԱրմենՏելի” նոր բաժնետերերը` ի դեմս ռուսական “Վիմպելկոմ” ընկերության: Եվ այս ամենից հետո Հայաստանը մտավ նոր իրավական դաշտի ձեւավորման փուլ, որը պետք է ուղղված լինի մրցակցային պայմանների եւ հավասար տնտեսական մրցակցության դաշտի ձեւավորմանը: Ապա ավանդական գերիշխողի ենթակառուցվածքների օգտագործման անհրաժեշտություն առաջացավ, եւ այս համատեքստում ի հայտ եկան լուրջ խնդիրներ: Դրանց հետ կապված մեր հարաբերություններում կան որոշ սուր անկյուններ, որոնց հարթեցումը որոշակի ընթացք եւ ժամանակ է պահանջում: Բարեփոխումների որոշ հատվածներ զարգացած երկրներն անցել են 10-15 տարում, սակայն Հայաստանը չունի այդ ժամանակը, քանի որ շատ է հետ ընկել համաշխահային զարգացումներից: Մենք ստիպված ենք լինելու այդ ճանապարհն անցնել մեկ-երկու տարում` հաշվի առնելով միջազգային լավագույն փորձը: Մեզանից շատ ջանք ու եռանդ կպահանջվի, որպեսզի խուսափենք դեֆորմացված շուկայի ձեւավորումից:
- Ի՞նչ եք կարծում, հնարավո՞ր է արդյոք առանձին վերցրած մեկ ոլորտի լիարժեք ապամենաշնորհումը, թե՞ դա պետք է տեղի ունենա տնտեսության այլ ոլորտների հետ զուգընթաց:
- Իհարկե, հնարավոր է: Այսօր մենք խոսում ենք հեռահաղորդակցության ոլորտի մասին, որը ենթադրում է դաշտում ինքնուրույն ենթակառուցվածքներ եւ ինքնուրույն ծառայությունների մատուցում: Իհարկե, որոշակի ծառայություններ կան եւ կլինեն, որոնք նույնիսկ մեծ ցանկության դեպքում հնարավոր չէ դարձնել մրցակցային, քանի որ չկան համապատասխան ենթակառուցվածքները եւ հնարավորությունները, եւ այս երեւույթը հատուկ է ոչ միայն Հայաստանին:
Հեռահաղորդակցության ոլորտն այսօր բարեփոխումների եւ հստակ ընկալելի իրավական դաշտի ձեւավորման ու պաշտպանության խնդիր ունի, որպեսզի ներդրողները հասկանան` ուր է տանում կարգավորման քաղաքականությունը:
- Ի՞նչ գնահատական կտայիք Հայաստանում բջջային կապի երկու օպերատորների մրցակցության մակարդակին ու մեթոդներին:
- Այսօր բավական լավ դինամիկա ունենք դաշտում, սակայն եթե հարաբերակցությունը շուկայում կազմում է 4:1 / “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-“ԱրմենՏել”/, կարգավորողին այս երեւույթը չի կարող գոհացնել: Այդ իսկ պատճառով հանձնաժողովը Հայաստանի կառավարությանն առաջարկեց հայտարարել բջջային կապի երրորդ օպերատորի լիցենզիայի միջազգային մրցույթ, որտեղ, ինչպես հայտնի է, հաղթող ճանաչվեց France Telecom ընկերությունը:
Այս գործընթացը տվեց կրկնակի արդյունք. առաջին` մենք կունենանք երրորդ օպերատոր, որը կկատարի ներդրումներ, կկառուցի ցանց եւ կստեղծի ենթակառուցվածք, և երկրորդ` այս ոլորտում Հայաստանն առաջին անգամ կարողացավ ցույց տալ, որ երկիրը ներդրումների առումով գրավիչ է, եւ այդ լիցենզիայի համար վճարված 51.5 մլն եվրոն դրա վառ ապացույցն է:
- Ներկայումս երկու օպերատորները բանակցություններ են վարում փոխկապակցման նոր պայմանագրի ուղղությամբ: ՀԾԿՀ-ն այդ գործընթացում ունի զուտ դիտորդի՞ դեր, թե՞ դուք թեկուզ եւ անուղղակի, բայց որեւէ կերպ մասնակցում եք բանակցություններին:
- Երկու ընկերությունները պարտավոր են փոխկապակցման պայմանները ներկայացնել հանձնաժողովի հաստատմանը, եւ մենք այդ մասին գրավոր տեղեկացրել ենք օպերատորներին: Ի դեպ, այս հարցը մի փոքր ավելի լայն է, քանի որ խոսքը միայն երրորդ օպերատորի մուտքի կամ ընկերությունների փոխադարձ հարաբերությունների մասին չէ, մենք նաեւ լուրջ մրցակցություն ենք ակնկալում ֆիքսված հեռախոսային ծառայությունների մատուցման բնագավառում, եւ սա նշանակում է, որ թե “ԱրմենՏել”-ը, թե “ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ”-ը եւ թե Orange-ը պարտավոր են լինելու հրապարակել իրենց օրինակելի փոխկապակցման առաջարկները, որպեսզի ֆիքսված ծառայություններ մատուցող այլ ընկերություններ կարողանան իրենց բաժանորդներին այլ ցանցերի մուտքի հնարավորություն ապահովել, որպեսզի փոխկապակցումը տեղի ունենա, եւ զանգերը վերջնավորվեն այդ ցանցում: Իրականում սա շատ ավելի լայն եւ ընդգրկուն հարց է, որովհետեւ բոլոր ընկերությունների համար այդ պարտավորությունները գոյություն ունեն: Այս պահին մենք գրությունները հղել ենք, եւ ընկերությունները խոստացել են ներկայացնել իրենց օրինակելի առաջարկները, որից հետո հանձնաժողովը կքննարկի եւ կընդունի համապատասխան որոշում, քանի որ եւ ֆիքսված, եւ բջջային ցանցերի մասով մենք խնդիրներ ենք տեսնում, որոնք անհրաժեշտ է կարգավորել:
- Տարեսկզբին հայտնի դարձավ, որ ՀԾԿՀ-ն քննարկում է ՀՀ-ում MNP ծառայության ներդրման հարցը: Ո՞ր փուլում են այդ քննարկումները եւ ե՞րբ կարելի է ակնկալել այս կամ այն որոշման կայացում:
- Այո, այս ուղղությամբ որոշում կկայացվի, սակայն դժվարանում եմ խոսել ժամկետների մասին, քանի որ այս հարցը բավականաչափ աշխատատար է եւ խնդրահարույց: Նշեմ, որ շատ երկրներում անցումը դեպի MNP ծառայություն տեւել է 5-10 տարի: Սակայն կան նաեւ երկրներ, որտեղ անցումը այդ համակարգ այդպես էլ տեղի չի ունեցել: Մենք իսկապես ունենք շուկաների եւ ենթակառուցվածքների ձեւավորման խնդիր, որի առկայության պարագայում կարելի է կիռառել այդ ծառայությունը, բայց սա չի նշանակում, որ մենք չենք աշխատելու այս ուղղությամբ եւ չենք փորձելու արագ ներմուծել այն: Պարզապես մենք միջազգային փորձի լուրջ ուսւմնասիրման և խորհրդատվական աջակցության կարիք ունենք, ինչի համար դիմել ենք դոնոր կազմակերպություններին եւ ակնկալում ենք ստանալ համապատասխան աջակցություն` խորհրդատվական եւ տեխնիկական օժանդակության տեսքով, որից հետո հանձնաժողովը կքննարկի եւ կընդունի համապատասխան որոշում: Սակայն վերջնական որոշում կայացնելու համար, իմ կարծիքով, կպահանջվի ոչ պակաս, քան 1-2 տարի:
- “ԱրմենՏելի” գլխավոր տնօրենը մարտի 30-ին ասել է, որ MNP-ի ներդրումը “տեղին է բջջային կապի շուկայի 110-130 տոկոսանոց հագեցվածության պարագայում”: “Սակայն ՀՀ-ում շուկայն այդքան հագեցած չէ, եւ MNP-ի ներդրումը կարելի է դիտարկել որպես “կանաչ լույս” շուկայի մասնակիցներից մեկի համար”,- ասել է Նեյչո Վելիչկովը: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք “ԱրմենՏելի” ղեկավարի այս խոսքերը:
- Ես ձեռնպահ կմնամ մեր կողմից լիցենզավորվող ընկերության ղեկավարի որեւէ արտահայտության մեկնաբանումից, որովհետեւ ունեմ իմ սեփական կարծիքը, որը ներկայացրեցի: Իհարկե, գնալու ենք այդ ճանապարհով, իհարկե ներդնելու ենք այդ ծառայությունը, անկախ նրանից` դա ձեռնտու է ընկերություններից որեւէ մեկին, թե ոչ: Մենք միանշանակորեն կգնանք այդ քայլին, քանի որ մրցակցային պայմանների պահպանման եւ բաժանորդների հարմարավետության ապահովման համար այն ուղղակի անհրաժեշտ է: Այլ հարց է, որ այս պահին մենք դեռեւս պատրաստ չենք:
- Վերջին շրջանում ՀԾԿՀ-ն համարային տարողունակություն է տվել մի շարք ընկերությունների, որոնք կարող են օգտագործել դրանք ֆիքսված կապի ծառայություններ մատուցելու համար: Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ պետք է անեն այդ ընկերությունները, որպեսզի “ԱրմենՏելի” հետ իրական մրցակցություն ապահովեն:
- Պետք է որակյալ եւ ժամանակակից ցանցեր կառուցեն, անհրաժեշտ ներդրումներ կատարեն, տրամադրեն որակյալ ծառայություններ և որակյալ սպասարկում իրականացնեն` կիրառելով ժամանակակից մեթոդներ:
- Վերջերս ՀՀ ինտերնետային ծառայությունների շուկա մտան նոր դերակատարներ: Բացառված չէ, որ հետագայում շուկա մտնեն նաեւ այլ ընկերություններ: Կարելի՞ է խոսել այն մասին, որ ՀՀ ինտերնետային ծառայությունների շուկան որոշակի “բում” է վերապրում:
- Հուսով եմ, որ դա այդպես է: Հաշվի առնելով առկա համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը` ես գոհ եմ նոր ընկերությունների կողմից կատարվող ներդրումների ծավալներից եւ նաեւ ծանոթ եմ որոշ ընկերությունների արդեն իսկ հաստատված ներդրումային ծրագրերին, որոնք նախատեսված է իրականացնել մինչեւ 2010թ. վերջ: Կարծում եմ, մենք առաջընթաց կունենանք, ծածկույթ եւ ենթակառուցվածքներ Հայաստանի ողջ տարածքում, այդ թվում գյուղերում, ինչը հնարավորություն կտա ապահովել ծառայությունների հասանելիությունը: Այսօրվա դրությամբ ֆիքսված հեռախոսակապի հագեցվածությունը Հայաստանում կազմում է 50-55 տոկոս, եւ դա նշանակում է, որ մեր բնակչության կեսը, լինելով հավանական բաժանորդ, չի կարողանում օգտվել այդ ծառայություններից, որովհետեւ չկա նման առաջարկ: Սա առաջին խնդիրն է, որը մենք պետք է լուծենք, որպեսզի ենթակառուցվածքների եւ ցանցային ընկերությունների գոյացմամբ հասանելի լինեն ծառայությունները: Այլ հարց է այդ ծառայությունների գինը եւ հատուցման մեխանիզմները: Համաշխարհային բանկի խորհրդատուների հետ համատեղ մենք աշխատում ենք Ունիվերսալ ծառայությունների հիմնադրամի ստեղծման ուղղությամբ, որի միջոցով կկարողանանք ֆինանսավորել եւ սուբսիդավորել ենթակառուցվածքներն ու ծառայությունները, որոնք կոմերցիոն տեսանկյունից գրավիչ չեն լինի հեռավոր գյուղերում կամ քիչ բնակեցված վայրերում կիրառելու համար: Մեր աշխատանքի հիմնական ուղղություններից մեկը լինելու է սահմանամերձ գյուղերում որակյալ եւ հուսալի ցանցերի առկայության ապահովումը` ի նպաստ մեր ազգային անվտանգության, պաշտպանության, դեմոգրաֆիկ քաղաքականության եւ այլ հարցերի: Մեր երկրի ապագայի տեսանկյունից սա ամենակարեւոր խնդիրներից մեկն է:

17:30 | 09.04.09 | Интервью | 10408
Интервью члена Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Самвела Арабаджяна агентству Медиамакс и порталу Itel.am
- На какой стадии находится процесс демонополизации телекоммуникационной сферы Армении?
- Процесс демонополизации носит поэтапный характер, и часть его уже пройдена. В первую очередь, была отредактирована лицензия компании «АрменТел» и ликвидированы ее монопольные права. Затем были разработаны документы, регулирующие рынок реальных услуг по сферам, и это послужило основой для выхода на рынок новых игроков. В рамках данного процесса были выданы лицензии, начались процессы интерконнекта и аренды каналов, в результате чего были сформированы среда и возможности для работы на конкурентном поле. За этим последовал этап формирования инвестиционного поля и выхода на рынок более серьезных игроков.
После всего этого мы ожидаем формирования более реального конкурентного поля по всем направлениям телекоммуникационной сферы, после чего роль КРОУ главным образом будет заключаться в защите и обеспечении равного конкурентного поля.
Первые два этапа уже пройдены, и после редакции лицензии «АрменТел» сформировался первый конкурентный рынок исходящих голосовых услуг (VoIP), который не требует больших инвестиций. В этой сфере КРОУ предоставила около 100 лицензий, что позволило компаниям развернуть удачную конкуренцию на рынке. Эти компании сыграли свою положительную роль на рынке, способствуя снижению тарифов на исходящие звонки. Однако это не удовлетворяет КРОУ, так как этот рынок не способствует развитию инфраструктур, поэтому комиссия разработала более серьезные документы, которые урегулировали отношения с историческим доминирующим игроком - «АрменТел», и дали возможность провайдерам интегрировать свои новые инфраструктуры с уже существующими.
Совершенно недавно мы наблюдали выход на рынок второго WiMax оператора. Первый оператор - компания «Корнет-АМ» уже предоставляет услуги беспроводной интернет-связи в 18 городах Армении. Вторая компания - iCON, также официально объявила о запуске своих услуг, и уже сегодня ее услуги пользуются большим спросом. В ближайшие 3 месяца еще одна компания официально объявит о своем выходе на  рынок.
Эти компании - серьезные организации, способствующие созданию реальных инфраструктур и доступности широкополосного интернета не только в столице Армении, но и в регионах и отдаленных селах. С уверенностью можно сказать, что процесс демонополизации привел к тому, что после 10-летнего телекоммуникационного «голода» мы получили возможность удовлетворять растущую с каждым днем потребность в интернет-услугах с применением лучших технологий.
Помимо этого, внедрение новейших технологий позволяет интернет-компаниям предоставлять и услуги фиксированной телефонной связи. Именно с этой целью комиссия приняла ряд решений о предоставлении и классификации номерных емкостей и кодов. Этому процессу предшествовала работа с Международным телекоммуникационным союзом (ITU) по предоставлению не географических кодов для удовлетворения внутреннего спроса. Ожидаем, что до конца года на рынке фиксированной связи развернется серьезная конкуренция между 3-5 новыми компаниями. Они сформируют свои сетевые инфраструктуры по территории всей страны, и это позволит предоставлять также услуги виртуальных частных сетей (Virtual Private Network – VPN), что чрезвычайно важно для развития экономики страны. Эта услуга незаменима для организаций, имеющих филиалы в различных марзах Армении, так как позволяет оперативно передавать и получать данные и управлять ими.
- Как Вы оцениваете взаимодействие КРОУ и «АрменТел» в процессе демонополизации?
- Думаю, у нас сформировались позитивные и сбалансированные отношения, направленные на выполнение взаимных обязательств и прав. Стоит отметить, что в отмене монопольных прав, предусмотренных 60-й лицензией, большую роль сыграл новый акционер «АрменТел» - российская компания «Вымпелком». И после этого Армения вошла в этап формирования нового правового поля, которое должно обеспечить конкурентную среду. В дальнейшем возникла необходимость использования инфраструктур исторического оператора, и в этом контексте возникли серьезные проблемы. В связи с этим в наших отношениях есть некоторые острые углы, и для их сглаживания требуется время и определенные действия. В развитых странах некоторые этапы реформ длились 10-15 лет, но у Армении нет этого времени, так как мы сильно отстали от мировых развитий. Мы вынуждены пройти этот путь за один-два года, учитывая лучший международный опыт. Мы должны приложить много усилий, чтобы избежать появления деформированного рынка.
- Возможна ли полноценная демонополизация одной отдельно взятой сферы, или она должно проходить в комплексе с другими направлениями экономики?
- Конечно, это возможно. Но мы сегодня говорим о телекоммуникационной сфере, которая предусматривает самостоятельные инфраструктуры и предоставление самостоятельных услуг. Конечно, есть и будут услуги, которые даже при большом желании невозможно привести в конкурентное поле по причине отсутствия соответствующих инфраструктур и возможностей, и это явление присуще не только Армении.
Сегодня сфера телекоммуникаций нуждается в реформировании, защите и формировании понятного правового поля, чтобы инвесторы понимали - куда ведет политика регулирования.
- Какую оценку Вы даете уровню и методам конкуренции двух операторов мобильной связи Армении?
- На данном рынке сегодня наблюдается хорошая динамика, но существующее между операторами соотношение 4:1 («Виваселл-МТС» - «АрменТел»), естественно, не может устраивать регулятора. Именно поэтому КРОУ предложила правительству Армении объявить международный тендер на предоставление лицензии третьему оператору мобильной связи, в котором победила France Telecom.
Этот процесс дал двойной эффект: во-первых, у нас будет третий оператор, который построит сеть и создаст инфраструктуры, и во-вторых - впервые Армении удалось показать, что она может быть привлекательной для инвестиций в телекоммуникационной сфере, и выплаченные за лицензию 51.5 млн евро являются ярким доказательством этого.
- В настоящее время оба оператора ведут переговоры относительно нового договора об интерконнекте. КРОУ в данном процессе играет лишь роль наблюдателя, или Вы участвуете в процессе?
- Обе компании обязаны представить условия интерконнекта на утверждение КРОУ, и мы письменно известили об этом обоих операторов. Кстати, этот вопрос имеет более широкий контекст, поскольку речь идет не только о приходе третьего оператора или о взаимоотношениях компаний. Мы ожидаем серьезную конкуренцию также на рынке фиксированной связи, и это означает, что и «АрменТел», и «ВиваСелл-МТС» и Orange должны опубликовать свои предложения по интерконнекту, чтобы компании, предоставляющие услуги фиксированной связи, могли обеспечить своим абонентам возможность связываться с абонентами других сетей. Мы направили извещения, и компании обещали представить нам свои предложения, после чего КРОУ обсудит и примет соответствующее решение, поскольку по части как фиксированной, так мобильной связи мы видим проблемы, которые необходимо урегулировать.
- В начале года стало известно, что КРОУ обсуждает вопрос внедрения в Армении услуги Mobile Number Portability (MNP). На какой стадии находятся эти обсуждения и когда можно ждать принятия решения?
- Да, решение будет принято, но я затрудняюсь называть сроки, так как это очень трудоемкий и сложный вопрос. Отмечу, что во многих странах переход к услуге MNP длился 5-10 лет. Есть также страны, которые так и не перешли к этой системе. Мы действительно нуждаемся в формировании рынков и инфраструктур, наличие которых позволит в будущем применить услугу MNP. В то же время, это не означает, что мы не будем работать в этом направлении и не будем пытаться быстро внедрить MNP. Нам необходима консультационная помощь, за которой мы обратились к организациям-донорам. Для принятия окончательного решения, на мой взгляд, потребуется не менее 1-2 лет.
- Гендиректор «АрменТел» сказал недавно, что внедрение MNP «уместно при 110-130 процентной насыщенности рынка мобильной связи». «Однако в Армении такого уровня насыщения рынка нет, и внедрение MNP можно будет рассматривать как «зеленый свет» для одного из игроков», - говорил Нейчо Величков. Как Вы прокомментируете эти слова? (Интервью записывалось до ухода Нейчо Величкова в отставку с поста главы «АрменТел»-Медиамакс).
- Воздержусь комментировать какие-либо выражения руководителя лицензируемой нами компании, поскольку у меня есть собственная позиция, которую я представил. Конечно, мы пойдем этим путем, конечно, мы внедрим эту услугу, вне зависимости от того - выгодно ли это кому-то или нет. Мы однозначно пойдем на этот шаг, так он просто необходим для сохранения конкурентных условий и обеспечения удобства абонентов. Другой вопрос, что на данный момент мы пока не готовы к этому.
- За последнее время КРОУ выдала номерные емкости ряду компаний для предоставления услуг фиксированной связи. Как Вы думаете, что должны делать эти компании, чтобы составить реальную конкуренцию «АрменТел»?
- Должны строить качественные сети, делать необходимые инвестиции, предоставлять качественные услуги и качественный сервис.
- В последнее время на рынок интернет-услуг Армении громко вошли новые игроки. Не исключено, в ближайшем будущем на рынок выйдут и другие компании. Можно говорить о том, что рынок интернет-услуг Армении переживает определенный бум?
- Надеюсь, что это так. Учитывая мировой финансово-экономический кризис, я доволен объемами осуществленных компаниями инвестиций, а также знаком с инвестиционными программами некоторых провайдеров, которые планируется осуществить до конца 2010 года. Думаю, у нас будет прогресс, покрытие и инфраструктуры по всей территории Армении, в том числе и в селах, что позволит обеспечить доступность услуг. Сегодня насыщенность фиксированной связи в Армении составляет 50-51 процентов, а это означает, что половина населения страны являются потенциальными потребителями, но не имеют возможности пользоваться услугами, так как соответствующее предложение отсутствует.