13:46 | 30.03.09 | Նորություններ | 5289
Երեւան /Մեդիամաքս/. “ԱրմենՏել” ընկերությունը (Beeline ապրանքանիշ) եւ ՀՀ Ագրարագյուղացիական միությունն այսօր հուշագիր են ստորագրել ռազմավարական համագործակցության վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, “ԱրմենՏելի” գլխավոր տնօրեն Նեյչո Վելիչկովը ասել է, որ փաստաթուղթը նախատեսում է կազմակերպությունների համագործակցություն ծառայությունների, տեխնոլոգիական ու սոցիալական ոլորտներում: Համագործակցության առաջին փուլում “ԱրմենՏելը” ֆերմերներին կտրամադրի տարբեր հեռահաղորդակցային, այդ թվում նաեւ համակցված ծառայություններ:
Միության ղեկավար Հրաչյա Բերբերյանը ասել է, որ գյուղարտադրողները կտրված են իրական շուկայից եւ չեն մասնակցում գնագոյացման ու վաճառքի գործընթացին: Նրա խոսքերով, ՙԱրմենՏելի՚ հետ համագործակցության շնորհիվ ֆերմերները հնարավորություն կունենան գործընկերային կապեր հաստատել միմյանց, ինչպես նաեւ հնարավոր գնորդների հետ:
Հրաչյա Բերբերյանը տեղեկացրել է, որ նախնական փուլում Շիրակի, Գեղարքունիքի եւ Կոտայքի մարզերի գյուղերում կստեղծվեն ինտերնետային ուսումնական ակումբներ:
Նեյչո Վելիչկովը ընդգծել է ՀՀ մայրաքաղաքի եւ մարզերի միջեւ “տեխնոլոգիական անջրպետի” հաղթահարման կարեւորությունը: Նրա խոսքերով, ՀՀ մարզերի զարգացումը “ԱրմենՏելի” հիմնախնդիրների թվում է:
“Բջջային, ֆիքսված եւ ինտերնետային կապերի հարմարավետ ծառայությունները, ներֆերմերային համայնքի հարաբերությունների ամրապնդումը, բջջային անվտանգության մասին գյուղերի բնակչության տեղեկացվածության եւ գրագիտության բարձրացումը. այս ամենում մեր ընկերությունը կարող է զգալի դերակատարում ունենալ”,- հայտարարել է Նեյչո Վելիչկովը:
2009 թվականին “ԱրմենՏելը” մտադիր է նաեւ զբաղվել սահմանամերձ դպրոցների գրադարանների համալրմամբ, ինչպես նաեւ կյանքի կոչել մի շարք կրթական ծրագրեր:

13:46 | 30.03.09 | Новости | 5330
Ереван /Медиамакс/. Компания «АрменТел» (торговая марке Beeline) и Аграрно-крестьянский союза Армении (АКСА) подписали сегодня меморандум о стратегическом сотрудничестве.
Как сообщает агентство Медиамакс, гендиректор «АрменТел» Нейчо Величков сказал, что документ предусматривает сотрудничество организаций в технологической, сервисной и социальной областях. На первом этапе сотрудничества «АрменТел» будет предоставлять фермерам различные телекоммуникационные, в том числе и конвергентные услуги.
Руководитель АКСА Грачья Берберян сказал, что сельские проиводители оторваны от реального рынка и не участвуют в процессе ценообразовании и продаж. По его словам, благодаря сотрудничеству с «АрменТел» фермеры получат возможность налаживать партнерские связи между собой, а также с потенциальными покупателями.
Грачья Берберян сообщил, что на начальном этапе в селах Ширакской, Гегаркуникской и Котайкской областях будут созданы интернет-клубы с обучением.
Нейчо Величков отметил важность преодоления «технологического разрыва» между столицей и регионами Армении. По его словам, развитие регионов Армении - в числе приоритетов «АрменТел».
«Удобные услуги мобильной, фиксированной и интернет-связи, укрепление контактов внутри фермерского сообщества, повышение осведомленности жителей деревень о мобильной безопасности и грамотности - во всем этом наша компания может сыграть значительную роль», - заявил Нейчо Величков.
В 2009 году «АрменТел» намерена также заняться развитием библиотек в приграничных школах, а также осуществить ряд образовательных программ.