14:39 | 27.03.09 | Նորություններ | 5117
Երեւան /Մեդիամաքս/. Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի /ՀՏՖ/ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վերաբերյալ տարեկան հաշվետվությունում 134 երկրների թվում Հայաստանը զբաղեցնում է 114-րդ տեղը “ցանցային պատրաստվածության ցուցանիշով” (Networked Readiness Index, NRI), որը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացվածության մակարդակը չափում է ըստ 67 չափանիշների:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ հեռահաղորդակցության ոլորտում շուկայական միջավայրի մակարդակով Հայաստանը զբաղեցնում է 120-րդ տեղը: Մասնավորապես, վենչուրային կապիտալի մատչելիությամբ ՀՀ-ն գտնվում է 130-րդ տեղում, ICT հատվածի պահանջներին երկրի ֆինանսական հատվածի համապատասխանությամբ` 107-րդ տեղում, նորագույն տեխնոլոգիաների մատչելիությամբ` 116-րդ տեղում եւ բարձր տեխնոլոգիական ապրանքատեսակների արտահանմամբ` 88-րդ տեղում:
Տվյալ վարկանիշում ըստ ինտերնետ պրովայդերների մրցակցության մակարդակի Հայաստանը զբաղեցնում է վերջին տեղերից մեկը (127-րդ տեղ):
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ հեռահաղորդակցության ոլորտի կարգավորման օրենքների մակարդակով ՀՀ-ն 105-րդ տեղում է, իսկ մտավոր սեփականության պաշտպանության մակարդակով` 108-րդ:
Հայաստանը ցածր դիրքեր է զբաղեցնում նաեւ ըստ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում կրթության որակի: Այսպես, մաթեմատիկայի եւ ճշգրիտ գիտությունների դասավանդման մակարդակով ՀՀ-ն գտնվում է 76-րդ տեղում, դպրոցներում ինտերնետի հասանելիությամբ` 103-րդ տեղում, իսկ համալսարանների եւ ICT հատվածի ընկերությունների միջեւ համագործակցությամբ` 116-րդ տեղում:
Բացի այդ, ՀՏՖ-ն ցածր է գնահատել երկրի կառավարության կողմից ICT հատվածի առաջնահերթ համարելու որակին (120-րդ տեղ):
Ադրբեջանը եւ Վրաստանը “ցանցային պատրաստվածության ցուցանիշում” զբաղեցրել են համապատասխանաբար 60-րդ եւ 88-րդ տեղերը:

14:39 | 27.03.09 | Новости | 5124
Ереван /Медиамакс/. В ежегодном Глобальном отчете по информационным технологиям Всемирного экономического форума (ВЭФ) Армения заняла 114 место среди 134 стран в «индексе сетевой готовности» (Networked Readiness Index, NRI), который измеряет уровень развития информационных технологий по 67 параметрам.
Как сообщает Медиамакс, по уровню рыночной среды в области информационных технологий и телекоммуникаций Армения занимает 120 место. В частности, по доступности венчурного капитала Армения находится на 130 месте, по соответствию финансового сектора страны требованиям ICT-сектора – на 107 месте, по доступности новейших технологий – на 116 месте и на 88 месте по экспорту высокотехнологичной продукции.
В данном рейтинге Армения заняла одно из последних мест по уровню конкуренции интернет-сервис провайдеров (127 место).
По уровню законодательства, регулирующего информационные технологии и телекоммуникации, Армения заняла 105 место, а по уровню защиты интелектуальной собственности - 108 место.
Армения занимает также низкие позиции по качеству образования в области информационных технологий. Так, по уровню преподавания математики и точных наук Армения находится на 76 месте, по доступу к Интернету в школах - на 103 месте, а по сотрудничеству университетов и компаний ICT-сектора - 116 место.
Кроме этого, ВЭФ дал низкую оценку качеству приоритетизации ICT-сектора со стороны правительства страны (120 место).
Азербайджан и Грузия в «индексе сетевой готовности» заняли в рейтинге соответственно 60 и 88 позиции.