09:57 | 07.06.24 | Նորություններ | 9954
Ծրագիրն իրականացվում է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի (ՁԻՀ) Վանաձորի եւ Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոններում 2017 թվականից՝ ՁԻՀ-ի եւ Yandex Go-ի հետ սերտ համագործակցությամբ:
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանում դպրոցի գործունեության ընթացքում ուսանել է ավելի քան 400 աշակերտ։
«Յոթ տարում մեր ծրագիրը եւ գործընկերները ցույց են տվել, որ կարող են դպրոցականներին ապահովել որակյալ կրթությամբ, օգնել նրանց իրացնելու իրենց կարողություններն ու տաղանդը, ինչպես նաեւ հիմք ստեղծել ՏՏ ոլորտ նրանց մուտքի եւ զարգացման համար՝ որպես հեռանկարային եւ որակավորված մասնագետներ: Մենք ուրախ ենք լինել ՁԻՀ-ի գործընկերն այս յոթ տարիների ընթացքում։
Այս հարթակի աշակերտները լավ առաջադիմություն եւ սովորելու նկատմամբ հետաքրքրություն են ցուցաբերում: Եվ այսպես, յոթ տարվա աշխատանքի ընթացքում ուսանողների՝ ուսումը դադարեցնելու ընդհանուր տոկոսը երբեք չի գերազանցել 30%-ը, ինչը վկայում է դպրոցականների բարձր մոտիվացիայի եւ ուսուցիչների որակավորման մասին: Եվ այսօր մենք հավաքվել ենք՝ շնորհավորելու այն երեխաներին, որոնք հաջողությամբ ավարտեցին ծրագիրը»,- ասել է Հայաստանում Yandex Go-ի տնօրեն Բագրատ Եղիազարյանը։
Ծրագրավորման դպրոցը Yandex-ի անվճար կրթական նախագիծն է ավագ դպրոցի աշակերտների համար, որոնք հետաքրքրված են ծրագրավորմամբ եւ ճշգրիտ գիտություններով: Հայաստանում նախագիծն իրականացվում է Yandex Go-ի աջակցությամբ։
Շրջանավարտները մասնակցում են միջազգային մեծ հեքըթոնների եւ օլիմպիադաների, որոնք անցկացնում են այնպիսի ՏՏ ընկերություններ, ինչպիսիք են Google-ը, Facebook-ը եւ Huawei-ը, հաջողությամբ մասնակցում են WorldSkills Juniors-ին, ընդունվում են մասնագիտացված համալսարաններ, այդ թվում՝ արտասահմանյան:

09:57 | 07.06.24 | Новости | 11694
С 2017 года проект реализуется в тесном сотрудничестве с Фондом Enterprise Incubator Foundation и Yandex Go в Ванадзорском и Гюмрийском технологических центрах. Всего в Армении за время работы Школы обучение прошли более 400 школьников.
«За семь лет наша программа и партнёры показали, что могут обеспечить школьников качественным образованием, помочь им в реализации своих способностей и талантов, а также дать им основу для дальнейшего вхождения и развития в IT-отрасли, как перспективных и квалифицированных специалистов. Мы рады быть партнёром Enterprise Incubator Foundation (EIF) на протяжении всех этих семи лет.
Ученики площадок показывают хорошую успеваемость и заинтересованность в обучении. Так, за семь лет работы, общий процент отсева учеников на площадках ни разу не превысил 30%, что показывает высокую мотивацию школьников и квалификацию преподавателей. И сегодня мы собрались поздравить ребят, которые успешно завершили программу», - сказал директор Yandex Go в Армении Баграт Егиазарян.
Школа программирования - бесплатный образовательный проект Яндекса для школьников старших классов, интересующихся программированием и точными науками. В Армении проект реализован при поддержке Yandex Go. Выпускники участвуют в крупных международных хакатонах и олимпиадах, которые проводят такие IT-компании, как Google, Facebook и Huawei; успешно участвуют в WorldSkills Juniors, поступают в профильные вузы, включая зарубежные.