17:10 | 05.10.22 | Նորություններ | 6816
Moderna, McKinsey & Company, ABBY, IBM, Flagship Pioneering, Cognaize, Analog Devices, Huawei, AI Fund, Synopsis, Syniverse Technologies, TotalEnergies SE, PMI Science ընկերությունների, Համաշխարհային բանկի, տեղական ու միջազգային ֆինանսական կառույցների, միջազգային գիտահետազոտական կենտրոնների բարձր ներկայացուցիչները Երեւանում են՝ մասնակցելու «Կյանքը վերափոխող տեխնոլոգիաներ» չորրորդ Գլոբալ ինովացիոն ֆորումին՝ GIF22-ին։
Հոկտեմբերի 5-6-ն անցկացվող ֆորումը Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) ամենամյա միջոցառումն է, որի առանցքում արհեստական բանականության կիրառություններն ու մարդկային գործունեության վրա դրա ունեցած ազդեցություններն են։
FAST-ի հիմնադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը նշել է, որ GIF-ը դարձել է հիմնադրամի այցեքարտային միջոցառումը՝ հայտ ներկայացնելով Հայաստանը դիրքավորել որպես նորարարությունների երկիր:
«Գլոբալ ինովացիոն ֆորումը մտքերի փոխանակման եւ երկխոսության յուրահատուկ ձեւաչափ է կառավարության, տեղական ու միջազգային կրթական, գիտական ու ձեռնարկատիրական էկոհամակարգերի ներկայացուցիչների միջեւ: Գիտությունը սահմանափակված չէ որեւէ տարածքով, այն համաշխարհային է՝ իր ստեղծման ու բոլորին հասանելի դառնալու առումով, եւ գիտական աշխատանքի մեխը համագործակցությունն է։ Ուրախ ենք, որ ականավոր գիտնականները, ձեռնարկատերերն ու մտքի առաջատարներն ամբողջ աշխարհից աջակցում են մեր ջանքերին Հայաստանը տեղավորել համաշխարհային նորարարական քարտեզի վրա»,-ասել է Արմեն Օրուջյանը:
Արհեստական բանականությունը բուռն զարգացող տեխնոլոգիական ոլորտ է, որն ի զորու է վերափոխելու մեր սոցիալական ու մասնագիտական փոխազդեցությունների յուրաքանչյուր ասպեկտ: Օրուջյանը հավատացած է, որ Հայաստանն ունի ներուժ դառնալու ԱԲ ոլորտում առաջատար երկրներից մեկը համապատասխան ֆինանսական ներդրումների իրականացման դեպքում:
GIF22-ը Հայաստանում է համախմբել գիտական աշխարհի առաջատար մասնագետներին, գործարարներին ու առաջնորդներին ոլորտում առկա նորարարական մոտեցումներն ու ի հայտ եկող մարտահրավերները քննարկելու, լուծումներ ուրվագծելու, այդպիսով՝ ստեղծելով կամուրջ գիտության ու արդյունաբերության, կառավարության, միջազգային կազմակերպությունների եւ ֆինանսական ինստիտուտների միջեւ:
Միջոցառման գլխավոր բանախոսը Նուբար Աֆեյանն է, ով ամերիկյան Moderna ընկերության համահիմնադիրն ու տնօրենների խորհրդի նախագահն է։
Այս տարի եւս ֆորումի ընթացքում կիրառվում են տարբեր ձեւաչափեր՝ հետաքրքիր բանախոսություններ, պանելային քննարկումներ եւ հարցուպատասխան։ Ավանդական խորքային գիտական քննարկումներին զուգահեռ GIF22-ի ընթացքում նախատեսվում է Fishbowl session-ը՝ քննարկման ոչ ֆորմալ ձեւաչափ, որը թույլ է տալիս ներգրավել քննարկման բոլոր մասնակիցներին։
GIF-ի շրջանակում Հայաստան է ժամանել շուրջ 70 խոսնակ ու հյուր ավելի քան 20 երկրից, այն մեկ հարկի տակ է միավորել ոլորտով հետաքրքրվող ավելի քան 1000 մասնակցի։ Նախորդ տարիներին, ընդհանուր առմամբ՝ այս միջոցառումներին մասնակցել է 26 երկրից 200-ից ավելի խոսնակ, 3500-ից ավելի ֆորումի մասնակից:

17:10 | 05.10.22 | News | 7019
High representatives of Moderna, McKinsey & Company, ABBY, IBM, Flagship Pioneering, Cognaize, Analog Devices, Huawei, AI Fund, Synopsis, Syniverse Technologies, TotalEnergies SE, PMI Science, and other technology giants are in Yerevan to participate in the 4th Global Innovation Forum entitled "Life-Altering Technologies." This annual event, held on October 5-6, 2022, and organized by the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST), explores the impact of novel technologies on human life.
Armen Orujyan, Founding CEO of FAST, stated that the GIF has become the Foundation's flagship event positioning Armenia as a country of innovations.
"The Global Innovation Forum is a unique format for exchanging thought-provoking ideas and promoting dialogue between representatives of the government, educational, scientific, and entrepreneurial ecosystems both local and international. Science is not limited to any space, it is global in terms of its creation and availability, and the key to scientific work is cooperation. We are glad to have prominent scientists, entrepreneurs, and thought leaders all over the world here supporting us in our mission to put Armenia on the world innovation map," said Armen Orujyan.
Artificial Intelligence is a booming technological domain capable of altering every aspect of our social and professional interactions. Orujyan believes that Armenia has the potential to excel in AI and become one of the leading AI nations if all necessary investments are made.
GIF22 is a unique platform to unite world-class professionals, scientists, entrepreneurs, and thought leaders in Armenia to discuss their experiences, successes and failures, technological advancements, and future directions of AI from an interdisciplinary perspective.
Noubar Afeyan, Co-Founder and Chairman of the Board of Moderna Inc, confirmed his participation in the event as a visionary speaker.
Along with the energizing visionary talk, keynote presentations, and fireside chats, the participants are also a part of an engaging experience: fishbowl sessions, panel discussions, and Q&As with distinguished speakers.
Global Innovation Forum brought together around 70 speakers and guests from 20+ countries and more than 1000 participants interested in AI and life-altering technologies. In previous years, more than 200 speakers from 26 countries and over 3500 forum participants took part in these events.