17:16 | 01.07.21 | Հոդվածներ | 25168
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում հասարակության եւ մշակույթի փոփոխությունները նկատելիորեն արտացոլվել են նաեւ YouTube-ում: Պատկերավոր օրինակներ են slow living ոճի քոնթենթի տարածումը եւ վիրտուալ արտադրանքի թողարկման նկատմամբ հետաքրքրության աճը: Google-ի վերլուծաբաններն ուսումնասիրել են YouTube-ի քոնթենթը՝ հասկանալու համար, թե ինչ թրենդեր կարող են պահպանվել ապագայում: Գլխպավոր եզրակացությունը, թերեւս, սա է. վիդեոքոնթենթը անփոխարինելի է դառնում օգտատերերի կյանքում, այն միավորում է նրանց:
Հետազոտության արդյունքների հետ կարող եք ծանոթանալ YouTube Culture and Trends տեսազեկույցում, իսկ մենք ներկայացնում ենք հիմնական միտումները:
https://trendsreport.withyoutube.com/
1. Ուղիղ հեռարձակումները եւ համատեղ դիտումն ընդհանրության զգացողություն են ստեղծում
Կարանտինի եւ ինքնամեկուսացման ընթացքում շատերը սկսեցին տեսանյութեր դիտել ինտերնետում: Հարցվածների 85%-ը վերջին 12 ամսվա ընթացքում դիտել է ուղիղ այնպիսի հեռարձակումներ, ինչպիսիք են հարսանիքները Wootso կորեական հեռուստաալիքում եւ NASA Perseverance մարսագնացի վայրէջքի հեռարձակումը:
Երաժիշտները նույնպես մեծ քանակի հանդիսատես ներգրավեցին՝ առցանց համերգներ անցկացնելով: Օրինակ ՝ բրազիլացի երգչուհի Մարիլիա Մենդոնկան ելույթ էր ունենում հենց իր հյուրասենյակում, եւ այս հեռարձակումը 3,3 միլիոն դիտող ունեցավ:
photo © REUTERS
«With me» թեմայով տեսանյութերը 2020 թվականին հավաքել են ավելի քան 2 միլիարդ դիտում: Հեղինակներն առաջարկում են միասին մաքրել բնակարանը, զարդարել այն եւ սովորել: Այս քոնթենթի շուրջ ստեղծվում է դիտողների սերտ կապակցված միություն:
2. Դիտողները փնտրում են տեսանյութեր, որոնցով կարող են կիսվել
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում մեր տները վերածվել են գրասենյակների, վիրտուալ դպրոցների եւ մանկապարտեզների: Հասարակական եւ մասնավոր կյանքի միջեւ հստակ գիծը ջնջվել է: Մարդիկ զգացին, որ իրենց ավելի քիչ են հետաքրքրում սոցիալական պահանջները, եւ սկսեցին թեթեւ քոնթենթ փնտրել իրենց նախընտրած հեղինակների մոտ:
Երեկոյան թոք շոուները հարմարվել են համաճարակի պայմաններին, եւ շատ աստղեր հայտնի են դարձել YouTube-ում: Վիճակագրությունը հաստատում է դա: Ամերիկյան The Daily Show երգիծական ծրագիրը 2020 թվականին YouTube-ում հավաքել է 45%-ով ավելի դիտում, քան 2019-ին։
Հնդիկ հումորիստ Սամայ Ռայնան սկսել է ուղիղ հեռարձակումներ շախմատի երկրպագուների համար: Կային ժամանակներ, երբ համարվում էր, որ դա միայն առաջադեմ ինտելեկտուալների խաղ է, սակայն 9 ամսվա ընթացքում Սամայի հեռարձակումները Հնդկաստանում հավաքել են ավելի քան 330 միլիոն դիտում:
3. «Խորասուզվելու» էֆեկտով տեսանյութերը նույնպես ստեղծում են ընդհանրության զգացողություն
«Առաջին դեմքից» հասկացությունը փոխառվել է խաղերից, որտեղ այն օգնում է ստեղծել գործողության մեջ «խորասուզվելու» էֆեկտ։ Օրինակներից մեկն է Dream SMP-ն (Minecraft Hamilton)։ Դա խաղացողի կողմից ստեղծված RPG սերվեր է՝ ոչ պրոֆեսիոնալ հեղինակների կողմից իմպրովիզացված սցենարով: Minecraft-ի մասին Dream SMP վերնագրով տեսանյութերը 2020-ի մայիսից ի վեր հավաքել են ավելի քան 1 միլիարդ դիտում: Վերջին 6 ամսվա ընթացքում դա ամենատարածված ժամանցային  ձեւաչափն է:

17:16 | 01.07.21 | Статьи | 25837
Изменения в обществе и культуре за последний год заметно отразились и на YouTube. Показательные примеры - популярность контента в стиле slow living и рост интереса к запускам виртуальных продуктов. Аналитики Google изучили YouTube-контент, чтобы понять, какие тенденции могут сохраниться в будущем. Все выводы говорят об одном: видеоконтент становится незаменимым в жизни пользователей, он объединяет их.
Вы можете ознакомиться с результатами исследования в отчете YouTube Culture and Trends.
https://trendsreport.withyoutube.com/
1. Прямые трансляции и совместный просмотр создают чувство общности
Во время карантина и самоизоляции многие стали смотреть видео в интернете. 85% опрошенных в течение последних 12 месяцев смотрели прямые эфиры, например свадьбы на корейском канале Wootso и трансляцию посадки марсохода NASA Perseverance.
Музыканты также собирали больше публики, чем когда-либо, устраивая концерты онлайн. Например, бразильская певица Марилия Мендонка выступала прямо в своей гостиной, и эти трансляции побили рекорд YouTube: максимальное количество зрителей - 3,3 млн.
Видео на тему «With me» в 2020 году набрали более 2 млрд просмотров. Авторы предлагают делать уборку, украшать дом и учиться вместе с ними. Вокруг этого контента создается сплоченное сообщество зрителей.
2. Зрители ищут видео, которыми могут поделиться
За последний год наши дома превратились в офисы, виртуальные школы и детские сады. Стерлась четкая грань между общественной и личной жизнью. Люди почувствовали, что на них меньше давит груз социальных требований и стали искать легкий контент у любимых авторов.
Вечерние ток-шоу приспособились к условиям пандемии, многие звезды стали популярны на YouTube. Статистика это подтверждает. Американская сатирическая программа новостей The Daily Show в 2020 году набрала на YouTube на 45% больше просмотров, чем в 2019.
Индийский комик Самай Райна начал проводить прямые трансляции для любителей шахмат. Когда-то считалось, что это игра только для продвинутых интеллектуалов, но менее чем за 9 месяцев трансляции Самая набрали более 330 млн просмотров в Индии.
3. Видео «с погружением» также укрепляют чувство общности
Понятие «видео от первого лица» заимствовано из игр, где такое решение помогает создать эффект погружения в действие. Один из примеров — Dream SMP (Minecraft Hamilton). Это созданный геймерами сервер для ролевой игры с импровизированным сюжетом от непрофессиональных авторов. Видео о Minecraft с Dream SMP в заголовке с мая 2020 года набрали более миллиарда просмотров. Это самый популярный развлекательный формат за последние полгода.