13:48 | 26.02.20 | Հոդվածներ | exclusive 222611
Հայ-ամերիկյան SoloLearn ընկերությունը մեկնարկել է հակածխախոտային արշավ, որի շրջանակում կխրախուսի ծխելուց հրաժարվող իր աշխատակիցներին: Այս քայլով ընկերությունը մարտահրավեր է նետում տեխնոլոգիական ոլորտի մյուս ընկերություններին, առաջարկելով նույն արշավն իրականացնել նաեւ սեփական ընկերություններում:
Արդյունքում, առաջիկա 3 ամիսների ընթացքում ընկերության 4 ծխող աշխատակիցներ կփորձեն թողնել այդ սովորությունը: Այն աշխատակիցը, որին դա կհաջողվի, ընկերության կողմից կստանա մրցանակ՝ ուղեւորություն դեպի Եվրոպա: Արդյունքները կամփոփվեն մայիսի 26-ին:
Արշավի մեկնարկը տրվել է փետրվարի 25-ին՝ SoloLearn-ի գրասենյակում: Itel.am-ը ներկա է գտնվել միջոցառմանը, որի շրջանակում «Եղիր տեղեկացված» ՀԿ-ի ղեկավար Արուսիկ Մկրտչյանը SoloLearn-ի աշխատակիցներին ներկայացրել է ծխելու վնասները եւ դրանից հրաժարվելու տարբերակները:
Itel.am-ի հետ զրույցում SoloLearn-ի HR ղեկավար Արմինա Մխիթարյանը նշել է, որ SoloLearn-ը տարբեր արշավների միջոցով փորձում է աշխատակիցների շրջանում խրախուսել առողջ ապրելակերպը:
«Մեր բոլոր աշխատակիցները որպես բոնուս ստանում են մարզասրահից օգտվելու հնարավորություն եւ առողջության ապահովագրության փաթեթ: Ընկերության 7 ծխող աշխատակիցներից 4-ը մասնակցում են հակածխախոտային այս արշավին: Ցանկանում ենք, որ մյուս ՏՏ ընկերությունները եւս միանան մեզ եւ այս մարտահրավերը փոխանցում ենք նրանց»,- նշել է Արմինա Մխիթարյանը:
Նրա խոսքով, եթե մայիսի 26-ին արդյունքներն ամփոփելիս պարզվի, որ ծխելը թողել է մեկից ավել աշխատակից, ապա լրացուցիչ մրցանակներ կսահմանվեն:
2014թ. հիմնադրված SoloLearn-ի համանուն հավելվածն այսօր ունի 17 մլն օգտատեր, որոնց մեծ մասը ներկայացնում են ԱՄՆ-ն, Հնդկաստանը, Արեւմտյան Եվրոպան եւ Ռուսաստանը: Հավելվածով կարելի է սովորել JavaScript, Swift, Python, C++, HTML/CSS եւ ծրագրավորման այլ լեզուներ:Վեբ տարբերակից բացի՝ SoloLearn-ը հասանելի է Google Play-ում եւ App Store-ում:
Ընկերությունն ունի գրասենյակներ Երեւանում եւ Սան Ֆրանցիսկոյում: Հայաստանյան թիմում 40 մասնագետ է ընդգրկված:

13:48 | 26.02.20 | Articles | exclusive 222829
Armenian-American enterprise SoloLearn has launched an anti-tobacco campaign, encouraging the smoking staff in their efforts to quit. The company is challenging other tech enterprises to organize similar campaigns.
Four smokers in SoloLearn will try to quit over the next three months. The employee who manages to quit the habit will be rewarded by a trip to Europe. The company will sum up the campaign on May 26.
It was launched on February 25 at SoloLearn office. Itel.am attended the event, during which head of Be Informed NGO Arusik Mkrtchyan introduced SoloLearn staff to the smoking-related harm to health and ways to quit the habit.
Head of HR at SoloLearn Armina Mkhitaryan has told Itel.am that the company is trying to encourage healthy lifestyle among employees through different campaigns.
“All our employees receive a healthcare package and gym membership cards as a bonus. Four out of seven smoking staffers are involved in the anti-tobacco campaign. We want other IT companies to join us, so this is a challenge,” said Armina Mkhitaryan.
According to her, if more than one staffer quits smoking by May 26, the company will hand out more prizes.
Founded in 2014, SoloLearn is the producer of the app of the same name, which has 17 million users worldwide, mostly in the U.S., India, Eastern Europe, and Russia. Users can learn JavaScript, Swift, Python, C++, HTML/CSS and other coding languages via the app. In addition to theweb version, SoloLearn is also available on Google Play and App Store.