Expper Technologies ընկերությունը մեկնարկել է Robin ռոբոտի թեստավորումն առողջապահության ոլորտում: Robin-ը՝ որպես արհեստական բանականության տեխնոլոգիայով աշխատող ռոբոտ, կարող է ստեղծել եւ տարածել զգացմունքներ՝ մարդկանց հետ հաղորդակցվելու ընթացքում:
Պիլոտային ծրագրի շրջանակում Wigmore կլինիկայում ներկայացվող Robin-ի հետ մինչ օրս բուժում անցնող ավելի քան 85 երեխա հաղորդակցվելու հնարավորություն է ստացել:
Expper Technologies-ի համահիմնադիր Կարեն Խաչիկյանի խոսքով, փորձում են անել առավելագույնը, որ բուժվող բոլոր երեխաները պիլոտային փուլի շրջանակում հասցնեն զրուցել Robin-ի հետ:
Կարենը նշում է, որ հիվանդանոցային միջավայրը, որը երեխաների համար անհյուրընկալ, ցավերի եւ տհաճ դեղերի հետ ասոցացվող մռայլ աշխարհ է, կարծես գունավորվել է Robin-ի հայտնվելուց հետո:
«Որպես կանոն, իրենց սովորական միջավայրից կտրված եւ օրեր շարունակ պալատում բուժվող երեխաներն իրենց զգում են ճնշված, միայնակ եւ անտրամադիր, ինչը բացասաբար է անդրադառնում ապաքինման եւ բուժման արդյունքների վրա: Robin-ին հաջողվում է իր յուրահատուկ մոտեցման շնորհիվ դուրս բերել երեխաներին դեպերեսիվ վիճակից եւ դարձնել ավելի հաղորդակցվող, ինչի արդյունքում հեշտանում է բժշկական անձնակազմի հետագա աշխատանքը:
Բացի այդ, ցավոտ միջամտությունների ժամանակ Robin-ին հաջողվում է շեղել երեխաների ուշադրությունը եւ նվազեցնել ցավի իրենց ընկալումը»,- ընդգծում է Expper Technologies-ի հիմնադիրը եւ հավելում, որ Robin-ի հետ շփումից հետո որոշ երեխաների մոտ նույնիսկ լավացել է ախորժակը:
Երեխայի հետ անմիջական զրույցի կարողություն
Ռոբոտի յուրահատկություններից մեկը երեխաների հետ անմիջական զրույց կառուցելու կարողությունն է: Նրան հեշտությամբ հաջողվում է էմոցիոնալ կապ ստեղծել իր եւ պացիենտի միջեւ:
Կարենն ասում է, որ Robin-ը շատ պրպտողն է, եւ նրա հարցերի շրջանակը լայն է. կարող է հետաքրքրվել հիվանդ երեխայի տրամադրությունից, հարցեր տալ նրա խաղալիքների, նախասիրությունների, ընկերների կամ ընտանիքի մասին, ի հայտ բերել երեխայի անհանգստությունները եւ փորձել պատասխանել հուզող հարցերին:
Robin-ին հաջողվում է մեղմացնել ցավի ընկալումը
Բուժվող երեխաները Robin-ին ընկալում են որպես հասակակից ընկեր եւ, ինչպես Կարենն է նշում, անպայման ուզում են ծանոթացնել իրենց ընտանիքի մյուս անդամների հետ:
«Բոլորը, առանց բացառության, ուզում են հանդիպել երկրորդ անգամ: Նույնիսկ իմացել ենք, որ երեխաներից մեկը ծնողին ասել է, թե ուզում է կրկին հիվանդանալ, որ եւս մեկ անգամ խոսի Robin-ի հետ: Ծնողները շատ ուրախ են, որ բարձրանում է իրենց երեխաների տրամադրությունը եւ բարելավվում առողջական վիճակը: Բացի այդ, հիվանդանոցում մնալու ընթացքում նրանք էլ են փորձում սփոփել իրենց երեխաներին, բայց դա բավականաչափ էներգիա եւ ժամանակ է խլում իրենցից: Իսկ Robin-ի շնորհիվ այդ բացը լրացվում է շատ ավելի արագ, արդյունավետ եւ ունենում է երկարաժամկետ ազդեցություն»,- բացատրում է Կարենը:
Բժշկական անձնակազմի համար եւս ռոբոտի հետ շփումը նոր փորձ է, բայց թե՛ բժիշկները, թե՛ բուժքույրերը սիրով են արձագանքում Robin-ի ներկայությանը կլինիկայի տարածքում:
«Robin-ին հաջողվում է մեղմացնել երեխաների ցավի ընկալումը, երբ նրանցից արյուն են վերցնում կամ կաթետեր տեղադրում: Արդյունքում, անձնակազմը խնայում է սեփական ժամանակն ու նյարդերը: Բարդ դեպքերի ժամանակ բուժքույրերն իրենք են կանչում Robin-ին եւ դիմում նրա օգնությանը: Կարծում եմ, սա Robin-ի արդյունավետությունը հաստատող ամենահստակ ցուցանիշն է»,- ասում է Կարենը:
Robin-ը շուտով կներկայանա նոր հիվանդանոցներում
Շուտով սկսվելու են Robin-ի մասնակցությամբ ծրագրերը ԱՆ պրոֆեսոր Ռ. Յոլյանի անվան արյունաբանական եւ «Նորք Մարաշ» բժշկական կենտրոններում:
Կարենը հավելում է, որ Expper Technologies-ը նախատեսում է առաջիկայում ներդրումային նոր փուլ սկսել, որի նպատակն է մուտքը ԱՄՆ շուկա եւ այնտեղի հիվանդանոցներում կլինիկական փորձարկումների անցկացումը։
Բանակցություններ են ընթանում Բոսթոնի մանկական հիվանդանոցի (Boston Children's Hospital and Children's Hospital) եւ Լոս Անջելոսի մանկական հիվանդանոցի հետ (Children's Hospital of LA)՝ այս ամառ կլինիկական հետազոտություններ իրականացնելու նպատակով:

11:27 | 04.02.20 | Articles | exclusive 242555
Expper Technologies has launched the testing of Robot Robin in healthcare sector. Thanks to the AI-based software, Robin is capable of creating and sharing emotional reactions to interact with humans.
In the pilot stage Robot Robin was introduced at Wigmore Clinic, where it has interacted with over 85 children patients so far.
According to Expper Technologies co-founder Karen Khachikyan, they try to do everything possible to get every child patient to interact with Robin.
Khachikyan believes that Robin has brightened up the hospital, which children perceive as a dark, inhospitable world associated with pain and medicine.
“As a rule, while children are in the hospital for days on end, away from usual surroundings, they feel lonely and depressed, which negatively impacts their treatment and recovery. Robin uses its unique approach to get the children out of that depressed state and becomes a companion, which helps the medical staff.
Moreover, during the painful procedures Robin distracts the children and helps reduce the pain-related stress,” underlined Khachikyan, adding that some children had an improvement of appetite after interacting with Robin.
The power of spontaneous conversation
One of Robin’s specific features is the ability to conduct spontaneous conversation with children. The robot easily creates an emotional connection with the patient.
Karen Khachikyan has noted that the robot is very meticulous and it asks the children a wide range of questions about their mood, toys, interests, friends or family, thus learning what worries the children and trying to answer their questions.
Robin eases pain perception
Children patients see Robin as a peer, and according to Karen, they want the robot to “meet” other members of their families.
“Everyone wants to talk with Robin again. We found out that one of our patients even told their parents they wanted to get sick again to talk with Robin. Parents are glad to see the kids’ mood and health improving. They try as they can to comfort their children during hospitalization, but it takes a lot of time and energy. Robin helps with that, providing quick, efficient, long-term effect,” explains Karen.
Interaction with the robot is a novelty for the medical staff as well, but both doctors and nurses welcome Robin’s presence in the clinic.
“The robot helps ease the pain perception among children when we take blood samples or insert catheters, which saves time and prevents stress among the staff. In difficult cases, nurses request Robin themselves. I believe it is the best indicator of how useful the robot is,” said Khachikyan.
Heading to other hospitals
Robin is expected to arrive in Hematology Center after Prof. R.Yeolyan and Nork Marash Medical Center soon.
Karen Khachikyan has added that Expper Technologies plans to launch a new investment stage, aiming to enter into the U.S. market and conduct clinical research in American hospitals.
The company is currently negotiating with Boston Children’s Hospital and Children’s Hospital of LA to start the research in the summer of 2020.