16:59 | 20.12.19 | Հոդվածներ | exclusive 224012
Համաշխարհային բանկի փորձագետ. Հայկական ՏՀՏ ընկերությունները պետք է փնտրեն նեղ մասնագիտական ուղղություններ
Համաշխարհային բանկը վերջերս ներկայացրեց իր նոր՝ «Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժի իրացում» զեկույցը, որի շուրջ քննարկումը միավորեց ՀՀ Կառավարության, մասնավոր հատվածի, ՏՏ համայնքի 60-ից ավելի ներկայացուցիչների՝ կիսվելու գաղափարներով, որոնք կնպաստեն Հայաստանի ռազմավարական վերադիրքավորմանը` բարձր տեխնոլոգիական գլոբալ արժեշղթաների զարգացմանը զուգահեռ:
Զեկույցի հեղինակը Համաշխարհային բանկի Մասնավոր հատվածի մասնագետ Իֆեյինվա Օնուգան է, ով Itel.am-ին ներկայացրել է իր տեսակետները:
Գտնել արժեքի ստեղծման մոդել`այն Հայաստանում պահելու համար
Զեկույցը մշակվել է 2019թ. փետրվար-օգոստոս ամիսներին: Հետազոտությունն իրականացնելիս բոլոր տեղական ընկերություններում ջերմ ընդունելության արժանացանք: Մարտահրավերն այն էր, որ հայերը, իհարկե, ոգեւորված են եւ շատ լավատես, այնպես որ, երբ իմ նման նորեկը գալիս էր եւ հարցնում, թե ինչ մարտահրավերների են ընկերությունները բախվում, ժամանակ էր հարկավոր, որ նրանք բացվեն եւ ներկայացնեն:
Զեկույցի նպատակն էր ցույց տալ, որ աշխարհը փոխվում է: Այսօր ականատեսն ենք, թե ինչպես են բարձր տեխնոլոգիական տարբեր ուղղությունների գլոբալ արժեշղթաները սկսում փոխվել:
Մենք փորձում ենք հասկանալ, թե ինչպիսին է այդ նոր արժեշղթաների ձեւը, թե որտեղ է ստեղծվում արժեքը, ով է գրավում արժեքը, եւ ով է շահում: Երբ իսկապես ունենանք այդ հարցերի պատասխանները, կկարողանանք մատնանշել, թե որ ուղղություններում Հայաստանը կարող է արժեք ստեղծել:
Հայաստանն ունի շատ ոգեւորիչ պատմություն՝ վերջին 20 տարիներին ՏՀՏ ոլորտի զարգացման համատեքստում: Հաջողության մի զգալի մաս վերաբերվում է աութսորսինգին, եւ դա հիանալի է, քանի որ այն համարվում է աճի ապացուցված մոդել, հատկապես ՏՀՏ ոլորտի ծառայությունների դեպքում:
Բայց չենք կարող չփաստել, որ աութսորսինգի մոդելը, իհարկե, փոխվելու է, քանի որ քիչ ծախսատար կենտրոններն արդեն ինքնուրույն են ստեղծում իրենք կարողությունները: Նաեւ մրցակցության մեջ է մտնելու ավտոմատացումը: Ցանկանում ենք վստահ լինել, որ Հայաստանը պաշտպանված է եւ պատրաստ՝ հաջորդ մարտահրավերի դեմ-դիմաց կանգնել:
Հայաստանը բաց է թողնում իրական հնարավորություններ
Երբ դիտարկում ենք Հայաստանում Synopsys-ի եւ Mentor Graphics-ի պես գլոբալ ընկերությունների գործունեությունը, թեեւ գիտելիքների փոխանցումն ու աշխատատեղերի ստեղծումն աննախադեպ են, բայց նաեւ տեսնում ենք, որ այն արժեքը, որը ստեղծվում է Հայաստանի ներսում, ի վերջո ներդրվում է երկրի սահմաններից դուրս: Կարեւոր է գտնել այնպիսի մոդել, որը կստեղծի արժեք, կպահպանի այն Հայաստանում եւ կզարգացնի հայկական էկոհամակարգը:
Ի հավելումն, մեզ անիմաստ է թվում ունենալ կրթական ռազմավարություն, որն անկախ է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ռազմավարությունից: Ճիշտ ժամանակն է, որ ՏՀՏ ոլորտը եւ կրթությունը համախմբվեն եւ սինխրոնացնեն իրենց ռազմավարությունները, այլապես ականատեսը կդառնանք, թե ինչպես ենք կորցնում լավ հնարավորություններ՝ դրանք զիջելով տարածաշրջանային մրցակիցներին: Որպես օրինակ, PicsArt-ը վերջերս Մոսկվայում բացեց Արհեստական բանականության լաբորատորիա, մասնավորապես օգտագործելով Մոսկվայի ֆիզիկայի եւ տեխնոլոգիայի ինստիտուտի ասպիրանտական ծրագրի ներուժը:
Նարինե Դանեղյանը եւ Իֆեյինվա Օնուգան Նարինե Դանեղյանը եւ Իֆեյինվա Օնուգան
Փնտրել աշխարհում նեղ մասնագիտացված ոլորտներ
Մենք հայտնաբերեցինք, որ Հայաստանում ՏՀՏ ոլորտը լավ կապեր ունի Սփյուռքի հետ: Բայց նրանք կենտրոնանում են զանգվածային շուկային միտված ուղղությունների վրա՝ հսկա ոլորտներ, մրցակցության բարձր աստիճանով:
Պարտադիր չէ, որ Հայաստանն այդ ուղղություններում ունենա համեմատական առավելություն եւ դժվար է տարբերվել այդ մրցակցության համատեքստում: Նման ուղղությունների օրինակներ կարող են լինել մարդկային ռեսուրսների կառավարման ծրագրերը, ժամանցային ծրագրերը, բանկային լուծումները եւ այլն: Ինչո՞վ է Հայաստանն ավելի մրցունակ՝ տրամադրելու առողջապահության կառավարմանն առնչվող լուծումներ՝ Սան Դիեգոյում գործող հիվանդանոցին, եթե նույն քաղաքում, նույն ժամային գոտում տեղակայված է ընկերություն, որը նմանատիպ լուծումներ է մշակում, եւ որի մասնագետները կարող են ամեն օր այցելել այդ հիվանդանոց եւ հասկանալ այն խնդիրները, որոնք պետք է լուծել:
Հայկական ընկերությունները պետք է որոնեն գլոբալ առումով նեղ ոլորտներ, որտեղ գործոնային պայմանների մասով կունենան հստակ առավելություններ: Մենք գտել ենք մի քանի ուղղություններ, ինչպես բիոտեխնոլոգիաները, մաքուր տեխնոլոգիաները, սեյսմակայուն ճարտարագիտությունը (Earthquake engineering), Արհեստական բանականությունը եւ քվանտային համակարգերը:
Որոշ մարդկանց ծիծաղելի կթվա այն գաղափարը, որ հայերը կարող են լավ արդյունքների հասնել քվանտային համակարգերի ստեղծման ասպարեզում, բայց այստեղ խոսքը չի գնում քվանտային համակարգիչների մշակման մասին:
Հայաստանում զարգացած են ֆիզիկայի, միջուկային էներգիայի հետազոտությունների, ինչպես նաեւ աղմուկի եւ սխալմունքի նվազեցման ուղղությունները, ինչպես նաեւ ծրագրային ապահովման ծրագրերը, որոնք կառուցված են տարբեր ամպային քվանտային նախատիպերի վրա, եւ դրանք անպայման կենսունակ տարբերակ են հայկական ձեռնարկությունների համար: IBM-ը, Google-ը, Amazon-ը եւ այլ խոշոր ընկերություններ արդեն իսկ ներդրում են կատարում քվանտային համակարգերի մեջ:
Նաեւ կան ընկերություններ, որոնք գիտակցում են, որ հնարավորություն կա քվանտային համակարգեր կիրառել իրենց լուծումներում եւ սկսում են ներդրումներ անել այդ ուղղությամբ:
Եթե հայերը կարողանան ստեղծել համայնք, հետազոտական ծրագրեր, իրականացնել տեղեկատվության փոխանակում, որեւէ պատճառ չի կարող խանգարել Հայաստանին դառնալ գլոբալ խաղացող՝ նշված ուղղություններում:
Վերլուծություն գործնական առաջարկներով
Սա յուրօրինակ վերլուծություն է՝ գործնական առաջարկներով: Այս զեկույցի պատվիրատուն ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն է:
Մեր նպատակն է ստեղծել ճիշտ էկոհամակարգ եւ թույլ տալ մասնավոր սեկտորին՝ շարժվել եւ ինքնուրույն զարգանալ: Մասնավոր ոլորտի բազմաթիվ կազմակերպություններ կան, որոնք այս տարածքում են գործում, օրինակ` Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը: Սրան գումարած, Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) մեր գործընկերներն այս զեկույցը որպես հիմք կօգտագործեն՝ հայաստանյան ՏՀՏ ոլորտի ուսումնասիրություն իրականացնելու համար:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել հայաստանյան ՏՀՏ համայնքին՝ ինձ ներս թողելու համար: Շնորհակալ եմ օգնության համար եւ անհամբերությամբ սպասում եմ հաջորդ փուլին:

Narine Daneghyan and Ifeyinwa Onugha
The World Bank’s new “Realizing Armenia’s Technology Potential” report was released and officially presented last week in Yerevan.
The official event brought together over 60 representatives from various institutions of the Government of Armenia, private sector, key IT companies and associations for policy dialogue and technical discussions on actions that can help catalyze the development of high-tech sectors in Armenia in line with the development of global value high-tech chains.
The author of the report Ifeyinwa Onugha, the World Bank Private Sector Specialist, has shared some insights with Itel.am.
Finding value creation model to keep it in Armenia
We wrote the report between February and August 2019. While conducting the research, all local companies were open and welcoming. The challenge was that Armenians are naturally proud, excited and they have a very optimistic view, so when a newcomer like me comes and asks where the challenges are, it takes time to for them to open up.
The purpose of the research was to recognize that the world is changing; we have seen the global value chains of various high-tech sectors really start to shift. We wanted to see what the shape of those new value chains are, understand where the value is created, who captures the value, and who wins. When we really have answers to those questions, we will be able to identify where Armenia can come in and create the value.
Armenia has a very exciting story when it comes to ICT growth over the last 20 years. A lot of success comes from outsourcing, and that’s great, as it’s a proven growth model, especially for ICT services.
But we can’t deny the fact that the outsourcing model is certainly going to change as low-cost centers build their own capacity. Also, there will be competition from automation. We want to make sure that Armenia is protected and ready to face the next challenge.
Armenia is missing real opportunities
When we have a look at the local activities of some global powerhouses like Synopsys and Mentor Graphics; though the knowledge transfer and job creation is unrivalled, we also see that value that is created inside Armenia is ultimately invested outside of the country. It is important to find a model that will create value, retain it in Armenia, and grow the Armenian ecosystem (in addition to the classis subsidiary model).
Additionally, having an education strategy that is independent from high tech industry’s strategy doesn’t make sense to us. This really is the time for industry and education to come together and synchronize their strategies. If not, we will see good opportunities lost to regional competitors. As an example, PicsArt recently opened an AI lab in Moscow, specifically to leverage the PhD program of the Moscow Institute of Physics and Technology.
What we have found was that the ICT industry in Armenia is very exciting, eager and has good connections with diaspora. But they are focusing on mass market solutions, industries that are very vast with a high degree of competition. Armenia doesn’t necessarily have comparative advantage in these sectors and is very difficult to distinguish yourself from the competition. Examples would be HR management software, lifestyle applications, banking software, etc. Why is Armenia better able to provide health management software to a hospital in San Diego, then a software provider based in the same city, the same time zone, and who is able to visit that hospital every day and understand issues that need to be addressed?
Armenian companies should look for global niche sectors; sectors where Armenians may have factor conditions that gives firm comparative advantage. We found a few directions like Biotech, Cleantech, Earthquake engineering, AI and Quantum Computing. Some people may laugh at the idea of Armenia excelling in Quantum Computing, but I am not talking about building quantum computers. Armenia is performing well in physics and nuclear energy research and areas like noise and error reduction, as well as software applications that build on various cloud quantum prototypes are definitely a viable option for Armenian firms. IBM, Google, Amazon, etc. are all investing in quantum computing. There are also firms who realize that there is an opportunity to bring quantum computing into their applications and start to invest.
If Armenians can create a community, information sharing, research programs, there is just no reason why Armenia can’t become a game changer in abovementioned directions.
Original analysis with actionable recommendations
This is an original analysis with actionable recommendations. Our client for this research was the Ministry of High-Tech Industry. Our goal is to create the right ecosystem and to let the private sector move and develop independently. That said, there are a lot of private sector institutions working in this space too, for example, Enterprise Incubator Foundation. Additionally, our colleagues at International Finance Corporation (IFC) will be using this report as a launchpad for doing sector scan of the Armenian ICT.
I would like to thank the community that let me in. I am grateful for the help and I am looking forward to the next stage.