14:49 | 16.05.19 | Նորություններ | 8318
Թանգարանների միջազգային օրվան ընդառաջ՝ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը (ԳԱԿ) եւ Beeline-ը ինտելեկտուալ անակնկալ են պատրաստել երեխաների եւ պատանիների համար:
Երկու գործընկերների տեւական համագործակցության հերթական պտուղը «Ստեղծիր քո շրջայցը» առցանց ճանաչողական հարթակն է, որը մայիսի 18-ից հասանելի կլինի Կենտրոնի պաշտոնական կայքում:
Այս կրթական նախաձեռնության նպատակն է կազմակերպել երեխաների եւ դեռահասների ինտելեկտուալ ժամանցը՝ առնչակից դարձնելով նրանց Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում ցուցադրված արվեստանմուշներին: «Ստեղծիր քո շրջայց»-ում զետեղված առաջադրանքները խթանում են մասնակիցների վերլուծական մտածողությունը, ստեղծագործական ներուժն ու երեւակայությունը: Ընդ որում, հարցերին պատասխանելու համար անհրաժեշտ է անձամբ այցելել Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն եւ տեղում կատարել առաջադրանքները:
«Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնն իր տարաբնույթ նախագծերի օգնությամբ վաղուց կոտրել է այն կարծրատիպը, որ թանգարան պետք է այցելել պասիվ դիտորդի կարգավիճակով: Այդպիսի նախագծերից մեկն էլ «Ստեղծիր քո շրջայցը» նորաստեղծ հարթակն է: Առաջադրանքների ինտերակտիվ բնույթը երեխաների համար ապահովում է ակտիվ մասնակցային միջավայր, որում նրանք ոչ միայն զուտ դիտում են արվեստի նմուշները, այլեւ վերարտադրում եւ վերաիմաստավորում իրենց տեսածը: Օգտվելով առիթից՝ շնորհակալություն ենք հայտնում մեր հավատարիմ գործընկերոջը՝ Beeline-ին, որի աջակցության շնորհիվ հնարավոր եղավ կյանքի կոչել այս նախաձեռնությունը»,- նշել է Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի Կրթության գծով տնօրեն Ելիզավետա Շիրինյանը:
«Մենք միշտ կողմնակից ենք, որ ժամանակակից կրթությունը լինի հետաքրքիր եւ գրավիչ։ Վստահ եմ, որ դրան հասնելու լավագույն միջոցը նորագույն տեխնոլոգիաներն են։ Այժմ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն այցելելն ու արվեստի նմուշներին ծանոթանալը երիտասարդների համար կարող է դառնալ անմոռանալի արկած»,- ասել է Հայաստանում Beeline-ի PR ծառայության ղեկավար Նաիրա Նազարյանը։
Beeline-ը եւ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը համագործակցում են 2011թ.-ից: Երկարաժամկետ համագործակցության շրջանակում կենտրոնում պարբերաբար անցկացվում են տարաբնույթ կրթական ծրագրեր:

14:49 | 16.05.19 | News | 8596
For International Museum Day, the Cafesjian Center for the Arts (CCA) and Beeline have prepared an intellectual surprise for children and teenagers.
The program of the long-term cooperation of these two institutions is the ''Create your Journey'' online intellectual platform, which will be available on the Center’s official website from May 18.
This educational initiative aims to engage children’s and teenagers’ intellectual pastime, familiarizing them with the artworks exhibited at the Cafesjian Center for the Arts. The assignments of ''Create your Journey'' foster participants' analytical thinking, creative potential and imagination. Furthermore, in order to answer the questions, one needs to visit the Center in person and perform the assignments on site.
“Through various projects, the Cafesjian Center for the Arts has dismantled the stereotype that people should visit museums as passive spectators. One such project is the newly created platform, ''Create your Journey.'' The interactive nature of the assignments engages children in an active participatory environment, where, instead of merely viewing artworks, they recreate and re-conceptualize what they see. We would like to thank our loyal partner Beeline, whose support enabled us to implement this initiative,'' stated CCA Director of Education Yelizaveta Shirinyan.
"We believe that contemporary education should be interesting and fun. I am sure that using new technologies is the best way to accomplish this goal. Now visiting the Cafesjian Center for the Arts and seeing the artworks will be an unforgettable adventure for youngsters," mentioned Naira Nazaryan, Head of PR at Beeline Armenia.
Beeline and the Cafesjian Center for the Arts have been cooperating since 2011.
As part of this long-term cooperation, teen, family and other educational programs with a focus on children's and teenagers' aesthetic education is an ongoing initiative at the Center.