14:48 | 29.03.19 | Նորություններ | 6530
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի նախագահ Իվոն Չուի Հայաստան կատարած աշխատանքային այցից հետո ԱՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը դաշինքի ղեկավարի հետ մեկնել է Մինսկ՝ մասնակցելու կառույցի տարեկան ժողովին։
Այցի առաջին օրը Բելառուսում Հայաստանի առեւտրական ներկայացուցիչ Կարեն Եսայանի աջակցությամբ հանդիպումներ են կայացել Բելառուսի ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչների հետ։
Թվային բիզնեսի կոնֆեդերացիայի (անդամակցում է 6 ՏՏ ասոցիացիա) նախագահ Վլադիմիր Բասկոյի հետ հանդիպմանը ՏՏ համաշխարհային համաժողովի կազմակերպման ծրագրի ղեկավար Սյուզաննա Ազոյանը ներկայացրել է ընթացիկ աշխատանքները, մասնակցության հայտ ներկայացրած երկրների ցանկը, խոսնակների հետ քննարկվող թեմաները եւ այլն։ Ալեքսանդր Եսայանի հետ քննարկվել են երկկողմ համագործակցության հարցեր։ «Business Angels» ցանցի նախագահ Վալերի Աստրինսկու հետ հանդիպմանը նույնպես քննարկվել են WCIT 2019-ին մասնակցության եւ երկկողմ համագործակցության հետ կապված հարցեր։
ԱՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը բելառուսցի գործընկերներին հրավիրել է մասնակցելու հոկտեմբերի 6-9-ին Երեւանում կայանալիք ՏՏ ոլորտի աշխարհի խոշորագույն միջոցառմանը։ Այցի երկրորդ օրը Ալեքսանդր Եսայանը ներկայացրել Երեւանում կայանալիք ՏՏ համաշխարհային համաժողովի կազմակերպման աշխատանքները, կառավարության աջակցությունը՝ միջոցառումը բարձր մակարդակով հյուրընկալելու վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ ՏՏ համաշխարհային համաժողովը կկայանա հոկտեմբերի 6-9-ը Երեւանում: Դրան հրավիրված են մասնակցելու հանրային եւ մասնավոր ոլորտի ավելի քան 2000 գործիչներ՝ շուրջ 60 երկրից:
WCIT 2019-ի խորագիրն է «Ապակենտրոնացման ուժը»: Համաժողովի թեմաներն են լինելու արհեստական բանականությունը, կիբեռանվտանգությունը, թվային ապակենտրոնացումը, ազգային թվային օրակարգերը, խելացի քաղաքները եւ այլն:

14:48 | 29.03.19 | News | 5882
After the visit of the chairman of World Information Technology and Service Alliance Yvonne Chiu to Armenia, the president of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) Alexandr Yesayan accompanied the head of the Alliance during her visit to Minsk to attend the annual meeting of the organization.
During the first day of the corporate visit, with the support of the Armenian trade representative in Belarus Karen Yesayan, meetings with the Belarusian IT industry representatives were held.
At the meeting with the president of Digital Business Confederation Vladimir Basko, WCIT 2019 Project Director Syuzanna Azoyan presented the ongoing organizational procedures, the list of the participating countries, the topics discussed with the speakers and other details. Vladimir Basko and Alexandr Yesayan have discussed the perspectives of bilateral cooperation, which was later presented in the meeting to the president of Business Angels network Valery Astrynski.
Alexandr Yesayan invited his Belarusian colleagues to take part in the world's largest IT event held in Yerevan on October 6-9, 2019. On the second day of the visit Alexandr Yesayan, who is also a WITSA board member, presented a report at WITSA BOD meeting on the organizational process of the WCIT 2019 and the support of the Armenian Government to host the event at a very high level.
A meeting with Armenian Ambassador to Belarus Armen Ghevondyan is also planned.
Let us remind that WCIT 2019 will be held on October 6-9, Yerevan. Over 2000 representatives of public and private sectors from around 60 countries have been invited to the congress. The theme of the congress is “Fulfilling the Promise of the Digital Age - The Power of Decentralization”.