Փետրվարի 21-ին ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունում ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանն ու Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել։
Կողմերը կգործակցեն հանրակրթական դպրոցների համակարգիչների համար անցանկալի կայքերի անհասանելիության ապահովման ծրագրի շրջանակներում։
Մասնավորապես՝ ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության թույլտվությամբ Ucom ընկերությունը համակարգչային անվտանգության ոլորտում բարձր վարկանիշ ունեցող «Սայբերսեկ» ՍՊԸ-ի որակավորված մասնագետների աջակցությամբ եւ ընկերության «DNS» սերվերի միջոցով կապահովի անցանկալի կայքերի հնարավորինս անհասանելիությունը դպրոցներում:
Բացի այդ, Ucom ընկերությունը մշտապես կհետեւի ծրագրի անխափան իրագործմանը եւ հնարավորինս սեղմ ժամկետներում կարձագանքի եւ համապատասխան միջոցներ կձեռնարկի նախարարության կողմից ծրագրի իրագործման ընթացքում հայտնաբերված թերությունների մասին իրազեկում ստանալու դեպքում:
«Մենք կարեւորում ենք ՀՀ հանրակրթական դպրոցներում աշակերտների համար կրթական առցանց ռեսուրսների մատչելիությունը եւ դրանց անվտանգ հասանելիության ապահովումը։ Պիլոտային ծրագիրը ներկայումս իրականացվում է 20, իսկ հետագայում կներառի 1400 դպրոց»,- ասել է ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
«Ucom-ը ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության հետ երկարամյա եւ արդյունավետ համագործակցության փորձ ունի մասնավորապես հանրակրթության ոլորտում։ Մեր ընկերությունը մշտապես եղել է ինտերնետի ազատ եւ միեւնույն ժամանակ անվտանգ օգտագործման ջատագովը։ Որպես պատասխանատու ընկերություն մենք օժանդակում ենք ծնողներին սահմանափակել իրենց անչափահաս երեխաների մուտքն ինտերնետ եւ զերծ պահել նրանց բռնություն կամ մերկություն պարունակող բովանդակություն դիտելուց։
Նաեւ համալիր լուծումներ ենք առաջարկում մեծահասակների համար նախատեսված բովանդակության արգելափակման համար եւ ինտերնետից ներթափանցող վիրուսների դեմ։ ՀՀ ԿԳՆ հետ այս համագործակցությունն, անշուշտ, ավելացնում է պատասխանատվությունը բոլոր դպրոցականների նկատմամբ»,- նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։

16:55 | 21.02.19 | Новости | 17422
21 февраля в Министерстве образования и науки РА министр Араик Арутюнян и соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян подписали меморандум о взаимопонимании.
Стороны будут сотрудничать в рамках программы по ограничению доступа к нежелательным сайтам для компьютеров в государственных школах.
В частности, с позволения Министерства образования и науки РА компания Ucom при содействии квалифицированных специалистов ООО «Сайберсек», имеющих высокий рейтинг в области кибербезопасности, и через «DNS» сервер компании обеспечит недоступность нежелательных сайтов в школах.
Кроме того, компания Ucom будет постоянно следить за бесперебойной реализацией проекта и, по возможности, в кратчайшие сроки реагировать и принимать соответствующие меры в случае получения уведомления о недостатках, выявленных министерством в ходе реализации программы.
«Мы придаем большое значение доступности образовательных онлайн-ресурсов и их безопасному использованию среди учащихся средних школ Республики Армения. Пилотная программа запущена в 20 и будет окончательно задействована в 1400 школах страны», - сказал министр образования и науки РА Араик Арутюнян.
«Ucom имеет опыт долгосрочного и эффективного сотрудничества с Министерством образования и науки в области общего образования. Наша компания всегда выступала за свободное и в то же время безопасное использование интернета. Как ответственная организация мы помогаем родителям ограничить доступ их несовершеннолетних детей к сети интернет и оградить их от просмотра контента, содержащего насилие или наготу.
Также мы предлагаем комплексное решение, предназначенное для блокировки контента для взрослых и вирусов, распространяющихся через сеть. Такое сотрудничество с Министерством образования и науки Республики Армения, безусловно, повышает нашу ответственность перед всеми школьниками страны», - отметил Айк Есаян, соучредитель и генеральный директор компании Ucom.