2018 թ. դեկտեմբերի 30-ին Ucom ընկերությունը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Այսօր ցանկանում ենք հանրայնացնել «Յուքոմ» հայկական ընկերությանը հուզող մի խնդիր, որի մասին ինքներս ցավով ենք տեղեկացել։ Խոսքը Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի՝ մեր գնահատմամբ՝ կողմնակալ վերաբերմունքի դրսեւորման մասին է, որի արդյունքում որոշումները հարմարեցվում են շարժական կապի շուկայի 60%-ից ավելիին տիրապետող կապի օպերատորին։
Մանրամասնենք՝ ՀԾԿՀ-ն սույն թվականի դեկտեմբերի 12-ին 811-821ՄՀց եւ 852-862ՄՀց ռադիոհաճախականությունների օգտագործման համար տրամադրվող թույլտվության մրցույթ է հայտարարել եւ, ըստ մեզ, պարտավոր էր նույն պայմանները (մասնավորապես՝ մեկնարկային գին) սահմանել, որոնք սահմանել էր 2013թ.-ին նույնպիսի կապի որակ ընձեռող ռադիոհաճախականության (LTE +) օգտագործման թույլտվության մրցույթի ժամանակ, որին «Յուքոմ» ընկերությունը մասնակցել է եւ ձեռք է բերել այդ թույլտվությունը՝ դրա դիմաց վճարելով 6,225 մլրդ ՀՀ դրամ: Ընդ որում, այդ թույլտվությունը «Յուքոմ»-ին տրվել է բացառապես տվյալների փոխանցման ծառայություններ մատուցելու սահմանափակմամբ (առանց ձայնային ծառայությունների)։
Չունենալով նշյալ ռադիոհաճախականությունների օգտագործման թույլտվությունը՝ «ՄՏՍ Հայաստան»-ն այս տարվա ընթացքում, մեր ունեցած տեղեկություններով՝ համապատասխան ռադիոհաճախականություններով (LTE+) աշխատող ցանց է կառուցել (ձեռք է բերել համապատասխան սարքավորումներ եւ տեղադրել), ըստ երեւույթին, վստահ լինելով մրցույթի՝ իրենց համար հաղթական արդյունքի վրա։
«Յուքոմ» ընկերությունն անընդունելի է համարում միեւնույն ռեսուրսի օգտագործման թույլտվության համար մեկնարկային գինը մեկ օպերատորի համար սահմանել 6,225 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ մյուսի համար այն քառապատիկ անգամ իջեցնել՝ հասցնելով մինչեւ 1,5 մլրդ ՀՀ դրամ։ Այսօր, պետական բյուջեի միջոցների սղության պայմաններում, երբ յուրաքանչյուր լուման կարեւոր է երկրի տնտեսության առողջացման համար, ՀԾԿՀ-ն մի քանի միլիարդ դրամով ցածր գին է սահմանել միեւնույն ռեսուրսի օգտագործման թույլտվության համար։ «Յուքոմ» ընկերությունը գտնում է, որ այդպիսով «ՄՏՍ Հայաստանը» փորձում է շարժական կապի բարձր արագությունների (LTE+) շուկա մտնել անհավասար մրցակցային պայմաններով»:

11:42 | 08.01.19 | News | 18831
On December 30 of 2018 Ucom came up with an announcement, the full version of which is presented below.
“Today, we’d like to speak publicly about the problem that worried Ucom Armenian company and which we’ve learned about with deep regret. The matter is that the Public Services Regulatory Commission, in our opinion, manifests biased attitude, as a result of which its decisions are adapted to the communication operator, which has over 60% of the mobile communications market share.
Let us explain: on December 12, 2018 PSRC has announced a competition for the use of 811-821 MHz and 852-862 MHz radio frequencies and, in our opinion, it should have set the same conditions (the starting price, in particular) that were set out back in 2013 for the competition over permission to use the radio frequency (LTE+) enabling the same connection quality; whereto Ucom has taken part and purchased the permission at the price of AMD 6.225 billion. In addition, that permission limited Ucom to the delivery of data transmission services only (voice services were excluded).
Having no permission of using the mentioned radio frequencies, MTS Armenia during this year, according to our information, has built a network operating at the corresponding radio frequencies (LTE+) (acquired equipment and installed that), apparently being confident of the victorious outcome of the competition for itself.
Ucom considers it unacceptable to set the starting price of the same resource usage permission at AMD 6.225 billion for one operator, while reducing it for another operator for over 4 times, up to AMD 1.5 billion. Today, under the scarcity of the state budget funds, when each penny is important for the recovery of the country’s economy, the PSRC has set a lower cost of several billion drams for the permission to use the same resource. Ucom finds that thus MTS Armenia tries to enter the mobile market of high speeds (LTE+) with unequal competitive conditions.”