10:43 | 06.12.18 | Նորություններ | 10156
Երեւանում պաշտոնապես ներկայացվել է PayX հայկական ֆինտեխ ստարտափը, որի նորարարական լուծումները հնարավորություն կընձեռեն մոբայլ հեռախոսներով կատարել արագ ու անվտանգ անկանխիկ վճարումներ՝ մեկ հպումով։
Դեկտեմբերի 4-ի երեկոյան կայացած շնորհանդեսին մասնակցել են VISA International-ի, ՀՀ Կենտրոնական բանկի, ArCa վճարային համակարգի, ինչպես նաեւ հայաստանյան տարբեր բանկերի եւ խոշոր ՏՏ կազմակերպությունների ներկայացուցիչները։
PayX ընկերությունը ստեղծում է մոբայլ հեռախոսներով վճարումներ կատարելու համար միասնական ենթակառուցվածք, որում հնարավոր է կատարել վճարումներ QR կոդերի ընթերցման միջոցով։ Վճարումները հնարավոր է կատարել PayX հավելվածով, ինչպես նաեւ գործընկեր կազմակերպությունների եւ բանկերի մոբայլ հավելվածներով։
Ընկերության համահիմնադիր Սմբատ Նասիբյանի խոսքով՝ PayX-ի հիմնական առավելությունն այն է, որ ոչ թե QR վճարումների լոկալ միավոր է ստեղծում, այլ բոլորին համագործակցելու հնարավորություն է ընձեռում:
«Մենք բոլոր կառույցներին տալիս ենք լրացուցիչ անվճար ծառայություն, որպեսզի նրանք կարողանան թույլ տալ հաճախորդներին իրենց հավելվածներում օգտվել մյուս մասնակիցների ընձեռած հնարավորություններից»,- ասել է նա:
Սմբատ Նասիբյանը հույս է հայտնել, որ PayX-ը կզարգանա եւ հնարավորություն կտա, որ այլ երկրների քարտերը եւս կարողանան կցվել եւ սպասարկվել առեւտրային կետերում:
«Մենք տեղական ֆինտեխ ստարտափ ենք, եւ մեր բոլոր նախաձեռնություններն իրականացնում ենք ինքնուրույն, մեր սեփական ուժերով: Ծրագրավորումն ու կազմակերպչական բոլոր աշխատանքները կատարել է մեր թիմը: Համագործակցել ենք ArCa ընկերության եւ Visa Internaitonal-ի հետ»,- հավելել է PayX-ի համահիմնադիր Բենիամին Թադեւոսյանը։
Ընկերությունն արդեն համագործակցում է հայաստանյան 6 բանկերի՝ Evocabank, Արարատբանկ, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ, Յունիբանկ, Ամերիաբանկ, Արդշինբանկ, ինչպես նաեւ 3 վճարային համակարգերի հետ՝ ՄոբիԴրամ, Easy Pay եւ «Արմենիան Քարդ»:
PayX հավելվածում առկա է նաեւ ակումբային եւ զեղչային քարտերի «թվայնացման» հնարավորություն, որի շնորհիվ օգտատերն ազատվում է դրամապանակն ամենուր իր հետ կրելու անհրաժեշտությունից։
Առաջիկայում PayX հավելվածում հնարավոր կլինի իրականացնել քարտից քարտ փոխանցումներ, վարկերի մարումներ եւ կոմունալ վճարումներ։
Ընկերությունը հայաստանյան շուկային է առաջարկում նաեւ MerchantX հավելվածը, որը նախատեսված է խանութների, ռեստորանների եւ ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունների համար եւ կարող է օգտագործվել անկանխիկ վճարումներն ինչպես տեղում, այնպես էլ հեռահար ընդունելու համար։

10:43 | 06.12.18 | News | 10145
Armenian fintech startup PayX has held an official presentation in Yerevan. The PayX innovative solutions enable users to make fast and secure one-touch cashless payments with mobile phone.
The presentation on December 4 was attended by representatives from VISA International, Armenian Central Bank, ArCa payment system, various Armenian banks and large IT organizations.
PayX is developing a single infrastructure for over-the-phone payments, which features QR code payments as well. You can make them via PayX app or mobile apps of partner companies and banks.
According to PayX co-founder Smbat Nasibyan, the main advantage of their product is that it creates the possibilities for cooperation instead of simply making a local QR payment point.
“We provide additional free services to all partners to enable their customers to use opportunities from other partners without having to switch apps,” he said.
Nasobyan hopes that PayX will expand and allow foreign clients to add their cards and use the startup’s services.
“We are a local fintech startup and we do everything on our own, with what means we have. Our team does all programming and organizing. We have also been cooperating with ArCa and Visa Internaitonal,” said Beniamin Tadevosyan.
PayX already has 6 partners in the banking sector, which are Evocabank, Araratbank, VTB Bank (Armenia), Unibank, Ameriabank and Ardshinbank, and 3 payment system partners – MobiDram, Easy Pay and Armenian Card.
The app allows digitization of club and discount cards, which frees users from the necessity to carry their wallet everywhere.
In the near future PayX will introduce card-to-card transactions, credit installment and utility payments.
The startup has a specific offer for the Armenian market - MerchantX, an app designed for shops, restaurants and servicing companies. It can accept cashless payments on the sport or remotely.