10:11 | 16.07.15 | Հարցազրույցներ | exclusive 8785
Օրեր առաջ Երեւանում էր ՆԱՍԱ-ի Jet Propulsion Laboratory (JPL)-ի Ռիչարդ Օհանյանը, որը JPL-ի թռիչքների կապի, հաղորդակցման եւ ռադարի բաժնին է միացել 2010թ.՝ որպես ինժեներ:
Աշխատել է բազմաթիվ տիեզերական թռիչքների նախագծերի վրա՝ ներառյալ Մարսի գիտական լաբորատորիան (Curiosity Rover), Mercury Ion Deep Space Atomic Clock, FINDER եւ Deep Space Optical Communication նախագծերը:
Ռիչարդ Օհանյանը նաեւ էլեկտրոնիկա եւ ռոբոտիկա է դասավանդում Գլենդել քաղաքի քոլեջում:
Itel.am-ը Երեւանում բացառիկ զրույց է ունեցել Ռիչարդ Օհանյանի հետ:
- Կներկայացնե՞ք JPL-ի գործունեությունը եւ կպատմե՞ք կենտրոնում հայերի ներգրավվածության մասին:
- JPL-ի մեկնարկը տվել է ԱՄՆ-ի տիեզերական ծրագիրը: 1958թ. JPL-ի ինժեներների եւ գիտնականների կողմից կառուցվել է ԱՄՆ-ի առաջին արբանյակը՝ Explorer 1-ը:
JPL-ն աշխարհում միակ վայրն է, որտեղ ստեղծվում են յուրահատուկ տիեզերական ռոբոտներ, օրինակ, Curiosity մարսագնացը, որը գրավեց աշխարհի ուշադրությունը 2012թ. օգոստոսին, երբ վայրէջք կատարեց Մարսի վրա:
JPL-ն այսօր աշխարհում տիեզերք ուղարկվող «deep space» նախագծերի համար ռոբոտաշինության եւ արբանյակների պատրաստմամբ առաջին տեղն է գրավում (օր. Voyager1 & 2, Viking 1& 2 եւ այլն): Գաղափարից մինչեւ իրագործում՝ գիտական հետազոտության ամբողջ գործընթացը կատարվում է JPL-ում:
Կենտրոնն ունի շուրջ 5000 աշխատող: Գտնվում է հայաշատ Գլենդել եւ Փասադենա քաղաքների մոտ, ինչը իր հերթին նպաստել է, որ կենտրոնում մեծ թվով հայեր աշխատեն՝ շուրջ 150:
JPL-ի կարեւոր կողմն այն է, որ կազմակերպչական հիշողությունը (organizational memory) արդեն 50-60 տարվա փորձ ունի: Մարսի վրա վայրէջք կատարած Curiosity-ն, օրինակ, պատրաստվել է 4-5 տարում, սակայն մինչ այդ JPL-ը 3 մարսագնաց էր պատրաստել եւ հաջողությամբ Մարս ուղարկել:  Եվ այդ փորձառությունն օգնեց, որ նոր արբանյակների մոդելներն ավելի կատարյալ, արագ եւ արդյունավետ ձեւով պատրաստվեն:
-Տիեզերական արդյունաբերությունը թանկ հաճույք է: Ինչպե՞ս կարող են փոքր երկրները մասնակցել ոլորտի զարգացմանը:
-Որքանով տեղյակ եմ, Հայաստանում այդ ոլորտում գրեթե ոչինչ չի կատարվում: Հետեւաբար, կարելի է սկսել աշխատել այդ ուղղությամբ:
Այո, մեկ ընդհանուր տիեզերանավի ստեղծումը բավական թանկ է՝ ժամանակ եւ գիտելիք է պահանջվում: Կարելի է, օրինակ, դիտարկել CubeSat-երի արտադրման հնարավորությունը:
Դրանք փոքրիկ արբանյակներ են՝ նման փոքրիկ տուփերի, որոնք տիեզերքում մեկ կամ մինչեւ երեք ֆունկցիա են կատարում: Ի տարբերություն տիեզերանավերի՝ դրանք կարելի է պատրաստել համեմատաբար կարճ ժամանակում: Դրանց արտադրությամբ կարող են զբաղվել տեղի համալսարանները՝ փոքր թիմեր կազմելով:
Օրինակ, ԱՄՆ-ում կան բազմաթիվ համալսարաններ, որտեղ ուսանողական խմբերը համագործակցում են ՆԱՍԱ-ի հետ ու պատրաստում CubeSat-եր: Այնուհետ դրանք ամերիկյան հրթիռների միջոցով տիեզերք են ուղարկվում:
-Որքա՞ն ժամանակում կարելի է մեկ CubeSat պատրաստել:
-Հիմնականում՝ 1-3 տարում: Եթե փորձառություն չկա, ապա՝ ավելի երկար ժամանակում: Բայց դա խնդիր չէ, պետք է սկսել եւ փորձել, թեկուզ 5 անգամ ձախողել եւ 6-րդ անգամ հաջողության հասնել:
Կարծում եմ՝ Հայաստանում տիեզերական տեխնոլոգիաների հետազոտական կենտրոնի ստեղծումը ռազմավարական արժեք ունի, իսկ CubeSat-երի պատրաստումը կարող է նպաստել այդ կենտրոնի ստեղծմանը:
-Իսկ որքա՞ն կարժենա մեկ CubeSat-ի պատրաստումը:
-Մի քանի 100 հազար դոլարից մինչեւ մի քանի միլիոն դոլար: Հաշվի առնելով այն, որ արբանյակները, օրինակ, պատրաստելու համար 100-ավոր մլն դոլարներ են ծախսվում, ապա դրա համեմատ CubeSat պատրաստելը բավական էժան է:
-Իսկ որտեղի՞ց ներդրողներ գտնել:
-Ես կարծում եմ, որ ցանկացած երկրի տիեզերական ծրագիրը պետք է պետական աջակցություն ստանա: Հետեւաբար, Հայաստանի պետական համակարգը եւս պետք է ակտիվություն ցուցաբերի այս հարցում:
- Ենթադրենք, Հայաստանում պատրաստված CubeSat-ը պատրաստ է եւ տիեզերք է ուղարկվում: Ի՞նչ կտա դա Հայաստանին:
-Տեխնոլոգիա, փորձ եւ հեղինակություն: Այդ տեխնոլոգիան հետո կարելի է նաեւ այլ բնագավառներում կիրառել: Կարծում եմ՝ Հայաստանում կա մարդկային ներուժ եւ անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներ՝ CubeSat պատրաստելու համար: Հարկավոր է ռազմավարական ծրագիր մշակել եւ գործի անցնել:
-Հայաստանում հետաքրքրվա՞ծ են գաղափարով:
- Հանդիպումներ եմ ունեցել մի շարք համալսարաններում: Փորձում եմ հասկանալ, թե Հայաստանում գիտելիքների եւ փորձառության ինչ մակարդակ կա:
Հետաքրքրությունս չափազանց մեծ էր, իսկ այցելությանս ժամանակը կարճ էր եւ չհասցրի համապարփակ տպավորություն կազմել: Երեւի նշածս գաղափարով հետաքրքրված մարդկանց թիվն այդքան էլ մեծ չէ: Հայաստանը դեռ այնքան էլ պատրաստ չէ «system level»՝ «գաղափարից մինչեւ իրականացում» մոդելով աշխատել:
Կցանկանայի, որ Հայաստանում մասնագետներն ավելի մեծաքանակ «system level» տեխնոլոգիաներ մշակեն, եւ տարեցտարի դրանք կատարելագործեն:
-Դրսից փորձի փոխանցումն անհրաժեշտ չէ՞:
-Սփյուռքը, իհարկե, կարող է նպաստել Հայաստանի տեխնոզարգացմանը: Թեկուզ անձնական կապերի միջոցով Սփյուռքի մասնագետները կարող են կիսվել իրենց լավագույն փորձով:
Սակայն Հայաստանի մասնագետները պետք է պատրաստակամ լինեն եւ քայլեր ձեռնարկեն այդ կապը հաստատելու համար: Պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ Սփյուռքի մասնագետներն ունենան այդ համագործակցության իրավունքը: Օրինակ, շատ հայ ինժերներներ աշխատում են արտասահմանյան ընկերություններում եւ իրավունք չունեն իրենց ընկերության արտադրանքի տեխնոլոգիական տվյալների մասին խոսել, քանի որ դա ընկերության գաղտնիքն է: Գոյություն ունեն հեղինակային իրավունքի հետ կապված բազմաթիվ հարցեր:
Միաժամանակ, այն ամբողջ տեղեկատվությունը, որը բաց է հասարակության համար, արդեն իսկ ահռելի չափերի է, եւ այն կարելի է օգտագործել: Կան բազմաթիվ գիտական ամսագրեր եւ հրապարակումներ, որոնք եւս օգտակար կարող են լինել եւ դրա հիման վրա տեղական տեխնոլոգիա ստեղծել:
Այս ոլորտում կարեւոր է շարունակականությունը, ուղղակի պետք է, որ ինչ-որ մեկը սկսի: Օրինակ, Հնդկաստանն իր տիեզերական ծրագիրը սկսել է 40 տարի առաջ, սակայն այսօր արդեն բավական առաջընթաց է գրանցել եւ Մարս ուղարկած արբանյակ ունի, որի վրա նրանք շուրջ $80 մլն են ծախսել:
Ստեղծած տեխնոլոգիան կարելի է այլ ոլորտներում եւս օգտագործել: Տեղական տեխնոլոգիայի ստեղծումը ռազմավարական նշանակություն ունի: Օրինակ, արդեն կան հայկական պլանշետներ, հետեւաբար դրանց տեխնոլոգիան, փորձը կարելի է կիրառել այլ ոլորտներում:
Կարծում եմ՝ տեխնո զարգացման համար կրթությունը չափազանց կարեւոր է: Հարկավոր է Հայաստանում բարելավել կրթության մակարդակը եւ ավելի կիրառական դարձնել ոլորտը: Խոսքը բնակչության միայն 10%-ի ներգրավվածության մասին չէ, այլ ուսանողության եւ աշակերտության բոլոր շրջանակների: Նման կրթություն ստանալու հնարավորություն պետք է բոլորն ունենան:
Հայաստանի կրթական համակարգում նորարարության եւ կրեատիվության մշակույթը պետք է ավելի զարգանա, եւ այդ գործընթացին պետք է կարեւորություն տալ:  Պետք է վերանայել ուսուցման ծրագրավորված ոճը:
Կարեւոր է դպրոցներում եւ համալսարաններում նորարարության եւ կրեատիվության ոգի մտցնել: Դպրոցներում կարելի է maker-space-ներ ստեղծել՝ վայրեր, որտեղ հավաքվում են նմանատիպ հետաքրքրություններ ունեցող մարդիկ՝ շփվելու եւ համատեղ ստեղծագործելու համար:

10:11 | 16.07.15 | Interviews | exclusive 14128
Engineer at NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) Richard Ohanian who joined JPL's Communication, Tracking and Radar Section in 2010 was in Yerevan a few days ago.
Richard Ohanian has been involved in various space flight projects, including Mars Science Laboratory (Curiosity Rover), Mercury Ion Deep Space Atomic Clock, FINDER and Deep Space Optical Communication.
Richard Ohanian also teaches Electronics and Robotics courses at Glendale Community College as adjunct faculty.
Itel.am had an exclusive interview with Richard Ohanian in Yerevan.
-Could you talk about JPL’s activities and the contribution of Armenians in the center?
-Basically, The U.S. Space Program started at Jet Propulsion Laboratory, which is a division of California Institute of Technology. In 1958, Explorer 1, United States first satellite, was designed and built by JPL engineers and scientists.
JPL is the only place in the world where very complex space robots are designed and built, the latest one among them, the Curiosity Rover, grabbed world’s attention after its successful and dramatic landing on Mars in summer 2012.
Currently, JPL is the number one place in the world, where robots and satellites are designed and built for “deep space” exploration (for example, Voyager1 & 2, Viking 1& 2, etc.). The entire process from idea generation to mission definition, R&D, design, implementation and test is performed at JPL for these robots and satellites.
The center has around 5000 employees. It is a short drive from Glendale and Pasadena cities, where are home to a large Armenian community, and for that very reason, some 150 Armenian Americans work at JPL as scientists, engineers and supporting staff.
What makes JPL unique is the organizational memory accumulated at this place, with some 50-60 years of history. For example, the Curiosity Rover, which landed on Mars, was developed within four-five years but prior to that JPL had designed, built and launched three other rovers, which were successfully deployed on Mars. As a result of numerous past experiences, JPL can manage implementation of new complex projects in a relatively short time, and more efficiently and effectively.
-Space industry is a costly enterprise. How can small countries engage in the development of this sector?
-As far as I know, Armenia does almost nothing in that sector; therefore, Armenia can take initial steps and start a space industry.
Yes, space industry is very expensive and building a spacecraft requires a long time, interdisciplinary expertise and knowledge as well as lots of money. Perhaps as an initial project Armenian engineers and scientists can design and build a CubeSats.
CubeSats are small satellites, imagine small boxes, that perform a few functions in space. Unlike big spacecrafts, Cubesats take relatively lesser time and budget to design and integrate. Local universities can set up small teams of faculty and students and start the process.
For example, there are numerous universities in the U.S., where student teams design and build cubesats and get help from NASA to deploy them to space on NASA rockets.
-How long does it take to develop a Cubesat?
-In general, it can take one to three years. It might take longer if there is lack of expertise and experience. However, that should not be a problem; one should start, and commit tirelessly one’s efforts. Space business is hard, so failures are inevitable; one might fail five times only to succeed the sixth time.
I believe creation of a research and development center for space technology in Armenia bares a strategic value for the country, and CubeSats might serve as the initial projects for such a center.
-How much will it cost to develop a CubeSat?
-Depending on the complexity of the project, the cost could vary from USD 100 thousands to several million dollars. But that is very cheap considering that a traditional spacecraft could cost more than couple of hundred million dollars from design to implementation and launch.
-Where should we seek investors?
-I believe the space program of every country should be somewhat state-funded. At least in Armenia, the government should back up such efforts since it has all the resources to fund and jumpstart such an industry.
-Let’s suppose the CubeSat developed in Armenia is ready and is sent into space. How will Armenia benefit from it?
-Technology, practice and prestige; science and technology developed for space industry can be used in other sectors and industries as well. I believe Armenia has the necessary human capital, potential and financial resources to develop a CubeSat program. However, a strategic plan is needed to develop a long term road map and then the engineers and scientists should get to work.
-Is Armenia interested in it?
-I had several meetings at a number of universities. I am trying to understand the level of knowledge and expertise in Armenia, however, my time was very limited and I didn’t get to see the whole picture to form a comprehensive idea. Perhaps not many are interested in the abovementioned ideas at the moment. Perhaps Armenia is not ready to develop such complex projects that require interdisciplinary and system-level thinking and approach – from idea to implementation. But that doesn’t we should not try.
Many of us hope to see experts in Armenia develop more complex, interdisciplinary, and system-level technologies, from system design to implementation, and improve them in time.
-Transfer of foreign practice is important, isn’t it?
-The Diaspora can certainly have its input in Armenia’s scientific, industrial and technological development. Diaspora experts can share their best practices and experiences, even via personal contacts.
But experts in Armenia should initiate that process and take steps in establishing such contacts. However, there are nuances to consider. For example, Diaspora experts might have limitations in technology transfer or cooperating with their counterparts in Armenia. For example, many Armenian engineers, who are employed at companies all over the world, have no right to speak about the technologies they develop as those will be their companies’ products, hence confidential. There are various intellectual property rights and issues to honor as well.
Having said that, there is a huge amount of public information and knowledge out there that is available to everyone. There are various scientific journals and publications, which can be useful as well and experts in Armenia can use them to develop new technologies.
Continuity is essential for developing a space industry, but initially, somebody in the country just needs to start it. The process will take time, but the return on investment is significant. For example, India launched its space program some 40 years ago and Indians have made great progress, and they even deployed a satellite towards Mars. It cost them roughly USD 80 million, which is very low cost for such a mission.
Establishing a local and native space industry has strategic importance for the country and technologies developed in space programs can be used in other sectors and industries. For example, there are already Armenian tablets, and the technology developed to build the tablets can be used in other sectors and areas.
I believe education is overly important for tomorrow’s technological and scientific advancements. Education should be further enhanced in Armenia; more hands-on, interdisciplinary and applied methodologies and approaches should be integrated in the Armenia’s educational system. There is a movement to create new schools and educational systems in the country; however that is targeting a small population, perhaps just 10% of the students. New educational models and methodologies, such as action/active learning, should be applied in all schools and universities and everyone should have access to such a modern educational system, not just the top 10%.
Innovation and creativity should be further encouraged in Armenia’s educational system. Hands-on practices to learn from trial and error in laboratories should be integrated in schools and universities. Perhaps the entire educational system and style should be reviewed and as a result modernized.
I emphasize the need to further promote the spirit of innovation and creativity in schools and universities. An option can be establishing maker/hacker-spaces at schools for children sharing such interests to come together, do joint projects and learn by doing and from each other.