12:22 | 13.06.18 | Armenia Startup Academy-ի շրջանավարտները | exclusive 78541
Գաղափարի փուլում գտնվող IoCars (Internet of Cars) ստարտափը ներկայացնում է ավտոմեքենաների համար նախատեսված սարք, որը հնարավորություն է տալիս համակարգչի կամ մոբայլ հեռախոսի միջոցով կառավարել մեքենայի որոշ գործառույթներ:
«Օրինակ, համակարգը կարող է հեռակա գործի դնել շարժիչը, միացնել հովացման համակարգը: Ինտերնետի բացակայության դեպքում բոլոր գործառույթներից կարելի է օգտվել SMS հաղորդագրությունների կամ Bluetooth-ի միջոցով՝ եթե մեքենան գտնվում է ոչ հեռու: Տարեկան բաժանորդագրություն գնելիս կարելի է նաեւ իրական ժամանակում տեսնել մեքենայի դիրքը քարտեզի վրա»,- պատմել են ստարտափում:
Ստարտափի 3-հոգանոց թիմը նշել է, որ շուկայում առկա հակաառեւանգման համակարգերի մեծ մասն օգտագործում է ոչ ապահով հեռակառավարման վահանակներ, որի հետեւանքով երրորդ անձիք կարող են առանց ձեր իմացության բացել մեքենայի դռները, մինչդեռ IoCars-ն օգտագործում է NFC տեխնոլոգիան, որն ավելի ապահով է եւ հնարավոր չէ «ջարդել» հեռակա կարգով:
«Բացի այդ, IoCars-ն ավտովթարների դեպքում SMS է ուղարկում հարազատներին մեքենայի գտնվելու վայրի մասին, ինչպես նաեւ զանգահարում շտապ օգնություն, արտակարգ իրավիճակների նախարարություն»,- ընդգծել են ստարտափում:

12:22 | 13.06.18 | Armenia Startup Academy | exclusive 78545
IoCars (Internet of Cars) is developing a device that would allow the car drivers manage certain functions of the vehicle via a PC or mobile phone.
“For instance, it can remote start the engine and turn on the air conditioner. Even if you don’t have internet connection, you can manage the functions via SMS or Bluetooth, in case you car isn’t far. An annual subscription will give users the possibility to follow the car’s location on the map in real time,” the startup team told Itel.am.
The team consists of three members and has done a research of the market. According the developers, the majority of anti-theft systems use not-so-reliable remote controls, which allows third parties to unlock the car’s doors without you knowing. IoCars uses the NFC technology, it is more secure and can’t be “hacked” remotely.
“Another advantage of IoCars is that if you have an accident, we will send an SMS text to your relatives with the whereabouts of your car and call the ambulance or the Ministry of Emergency Situations,” said the team.
IoCars plans to develop the product not only for Armenian customers, but for the international markets as well.