10:44 | 13.02.18 | Armenia Startup Academy-ի շրջանավարտները | exclusive 41874
WooChess-ը նորարարական կրթական համակարգ է շախմատիստների համար, որտեղ մարզիչները կարող են օնլայն դասեր անցկացնել միանգամից մի քանի աշակերտների հետ:
Կայքում կան բոլոր հարմարությունները շախմատի պարապմունքների համար` տեսազանգի հնարավորություն, չատ, շախմատի ինտերակտիվ տախտակ, տնային հանձնարարությունների եւ նախօրոք դասերը պատրաստելու, պարտիաներ եւ դիրքեր վերլուծելու հնարավորություն եւ շատ այլ շախմատային գործիքներ։
«Գոյություն չունի նմանատիպ լուծում, որտեղ համատեղված են շախմատ պարապելու համար բոլոր գործիքները միասին: Մենք միավորում ենք բոլոր գործիքները մի վայրում»,- ընդգծել են ստարտափում:
WooChess-ի թիմում աշխատում է 6 հոգի: Հիմնադիրը նախկին շախմատիստ Հրայր Շահբազյանն է, որն ունի 8 տարվա ծրագրավորման փորձ:
Թեեւ թիրախում են շախմատ սովորել ցանկացող բոլոր մարդիկ, սակայն, Հրայր Շահբազյանի խոսքով, հատկապես կենտրոնանալու են 10-18 տարեկան պրոֆեսիոնալ շախմատիստների վրա:
«Դժվար է բառերով նկարագրել, քանի որ մինչ ծրագրին մասնակցելը ստարտափների մասին պատկերացումներս շատ այլ էին: Հիմա շատ ավելի վստահ եմ իմ ու թիմիս ուժերի վրա, քանի որ ակադեմիայում սովորեցի ստարտափներին վերաբերվող գրեթե ամեն բան»,- նշել է ստարտափի հիմնադիրը:
Թիմը պատրաստվում է որքան հնարավոր է արագ գործարկել պրոդուկտը, եւ մինչեւ տարվա վերջ ունենալ 200 գրանցված մարզիչ եւ 10 հազ. ժամ անցկացված դաս։

10:44 | 13.02.18 | Armenia Startup Academy | exclusive 41815
WooChess is an innovative educational system for chess players, where coaches can deliver online lessons to several players at once.
The webpage provides all the conveniences for organizing chess lessons: video call, chat, interactive chess board, opportunity to give home assignments and prepare for lessons, analyses pairings and various positions and many other chess tools.
“There is no other solution available now, which would combine all the tools necessary for organizing chess lessons. We have united all the tools on one webpage,” the startup representatives noted.
WooChess team involves 6 specialists. The Founder of the startup is former chess player Hrayr Shahbazyan, who has 8 years of experience in programming.
Although the company targets everyone willing to learn how to play chess, Hrayr Shahbazyan noted that they especially focus on professional chess players aged 10-18.
“I can’t find words to express my feelings, since my view on our startup was different from the one after participating in this program. Now I am more confident in myself and my team, as I learned everything concerning startups within the frames of the programs,” the Founder of WooChess said.
The team is going to launch the product as soon as possible and have 200 registered coaches and 10,000 hours of lessons by the yearend.