16:14 | 11.12.17 | Նորություններ | 20989
Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանն օրերս այցելել է Տավուշի մարզի Ներքին Կարմիրաղբյուր համայնքի դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սաներին:
Հակառակորդի անմիջական նշանառության տակ գտնվող միջնակարգ դպրոցում Ucom-ի աջակցությամբ լաբորատորիան բացվել է շուրջ երկու տարի առաջ:
«Եթե երկու տարի առաջ հայ-ադրբեջանական սահմանին ապրող պատանի ինժեներների ու ծրագրավորողների պարապմունքներն անցնում էին լարված հոգեբանական իրավիճակում, ապա հիմա դպրոցի շենքը պաշտպանված է երեք մետր բարձրություն ունեցող պատով: Պատի առկայությունը որոշակի չափով թույլ է տվել երեխաներին կենտրոնանալ ուսման վրա, սակայն ամենօրյա վտանգի պայմաններում նրանք դեռ հստակ չեն պատկերացնում, թե դպրոցական գիտելիքն ինչպես կկիրառեն ապագայում»,- ասված է հաղորդագրությունում:
«Գյուղն ունի 400 բնակիչ, որից 79-ը հենց այս դպրոցի աշակերտներն են: Դպրոցի շուրջ կառուցված այս պաշտպանական պատն է նրանց ուսման գործընթացի երաշխավորը: Պարզ է, որ այսպիսի պայմաններում դպրոցը պետք է լինի ավելի, քան ուղղակի դպրոց: Այն պետք է կապ ստեղծի այս երեխաների ու աշխարհի միջեւ, ընդլայնի նրանց աշխարհայացքը: Պետք է անել ամեն ինչ, որպեսզի այդ աշխարհը բացահայտելու համար ոչ թե երեխաները լքեն իրենց բնակավայրը, այլ աշխարհն՝ իր ողջ գիտելիքով, բարդություններով ու հնարավորություններով գա գյուղ: Սա հնարավոր է անել թե՛ մեր աշխատակիցների աջակցությամբ, թե՛ ինտերնետի միջոցով»,- ասել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Ես երազում եմ օգնել հայ զինվորին: Իսկ ռոբոտաշինությունը թույլ է տալիս հասկանալ, թե ինչպես կարելի է, օրինակ, անօդաչու թռչող սարք պատրաստել ու դրանով օգնել սահմանի զինվորներին», - իր երազանքներով կիսվել է Ներքին Կարմիրաղբյուրի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան Ռազմիկ Ադամյանը:
«Ես բժշկուհի եմ դառնալու, բայց վստահ եմ, որ ռոբոտաշինության դասերից ստացված գիտելիքը կարող եմ ապագայում կիրառել այնպիսի սարքավորումներ ստեղծելու համար, որոնք կօգնեն փրկել մարդկանց կյանքը»,- նշել է Ներքին Կարմիրաղբյուրի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան Նունե Ավագյանը:
Ucom-ը հանդիսանում է «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ներդրման խոշորագույն աջակիցը: Ucom-ի մոտ 150 մլն դրամ ներդրման շնորհիվ Հայաստանի մի շարք մարզերում, այդ թվում՝ սահմանամերձ բնակավայրերում գործում են 39 «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ:

16:14 | 11.12.17 | Новости | 21313
На днях генеральный директор компании Ucom Айк Есаян навестил учеников инженерной лаборатории “Армат” в средней школе села Неркин Кармирахпюр Тавушской области.
Лаборатория, находящаяся под непосредственным вражеским прицелом, была открыта около двух лет назад при поддержке Ucom.
Если два года назад занятия проживающих на армяно-азербайджанской границе юных инженеров и программистов проходили в напряженной психологической обстановке, то сейчас здание школы защищено трехметровой стеной. Стена позволила детям в какой-то мере сосредоточиться на учебе, но в условиях повседневной опасности они все еще нечетко осознают, как именно будут применять свои школьные знания в будущем.
“В селе 400 жителей, из которых 79 являются учениками данной школы. Эта оборонительная стена вокруг школы сегодня является гарантом их учебного процесса. Очевидно, что в таких условиях школа должна быть чем-то большим, чем просто школой. Она должна установить связь между этими ребятами и внешним миром, расширить их кругозор. Нужно сделать все, чтобы для того, чтоб исследовать мир, не дети покидали свое место жительства, а мир со всеми своими знаниями, сложностями и возможностями пришел в деревню. Этого можно добиться как при содействии наших сотрудников, так и через интернет”, - отметил генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Чтобы уничтожить “стену” между внешним миром и селом Неркин Кармирахпюр Ucom стремится поддержать процесс создания инженерного и творческого образа мышления. С одной стороны, это легко, так как все программы в инженерных лабораториях “Армат” армяноязычные, а сами ученики очень способные, но с другой стороны это сложно, потому что каждодневная опасность и сельский быт отвлекают от возможности выковать свое собственное будущее.
“Я мечтаю помочь армянским солдатам. А робототехника позволяет понять, как можно, например, создать беспилотный летательный аппарат и этим помочь пограничникам”, - поделился своими мечтами ученик инженерной лаборатории “Армат” средней школы села Неркин Кармирахпюр Размик Адамян.
“Я собираюсь стать врачом, но уверена, что знания, полученные на уроках робототехники, смогу впоследствии использовать для создания оборудования, которое поможет спасти жизни людей”, - отметила ученица инженерной лаборатории “Армат” средней школы села Неркин Кармирахпюр Нуне Авагян.
Напомним, что компания Ucom является крупнейшим спонсором внедрения инженерных лабораторий “Армат”. Благодаря инвестициям Ucom, составившим около 150 млн. драмов, в ряде регионов Армении, в том числе и в приграничных поселениях действуют 39 лабораторий “Армат”.