12:28 | 25.10.17 | Հարցազրույցներ | exclusive 86297
2013-ին հիմնված ֆոնդն օգնում է ՏՏ ոլորտի ստարտափներին` տրամադրելով ոչ միայն ֆինանսական, այլեւ մենթորային-խորհրդատվական աջակցություն։
Անցած ամիս լիտվացի ներդրողը Երեւանում մասնակցել է «ԱրմԹեք՛17» համաժողովին, այցելել «ԴիջիԹեք Էքսպո 2017», ինչպես նաեւ ունեցել պաշտոնական հանդիպումներ:
Itel.am-ը այցի մանրամասների շուրջ զրուցել է Իլյա Լաուրսի հետ:
- Ի՞նչ պլաններ ունի Nextury Ventures-ը՝ կապված Հայաստանի հետ:
-Կան մտադրություններ, ծրագրեր: Բանն այն է, որ Լիտվայում Nextury Ventures-ը զբաղվում է ոչ միայն ներդրումներով: Մենք աշխատում ենք կառավարության, ակադեմիական միջավայրի եւ ստարտափների հետ: Այնպես որ, խոսքը շատ ավելի լայն էկոհամակարգի մասին է:
Հայաստանը հիանալի երկիր է՝ իր մշակույթով, պատմությամբ, մարդկանցով: Այցիս ընթացքում ՏՏ ոլորտի բազմաթիվ ներկայացուցիչների հանդիպեցի, եղան նաեւ պաշտոնական հանդիպումներ: Այս պահին փորձում ենք ավելի խորությամբ հասկանալ հայաստանյան էկոհամակարգը, քանի որ մինչեւ ներդրում կատարելը պետք է այն դիտարկել ամբողջական համատեքստում: Ինձ շատ դուր եկավ այն, ինչ պարզեցի Հայաստանում: Ժամանակ է հարկավոր, որ վերլուծեմ Հայաստանում ստացածս տեղեկատվությունը, սակայն, պետք է ասեմ, որ առաջին տպավորություններս հիանալի են:
Շատ էր տպավորել «Թումո» կենտրոնը: Շատ կցանկանայի, որ նմանատիպ կենտրոններ լինեին նաեւ այլ երկրներում: Պրակտիկ արդյունքները, ինչպես օրինակ տաղանդները, որոնք բացահայտվում են նման նախագծերի ընթացքում, նվաճումներ են: Տեղյակ եմ, որ «Թումոյի» թիմն այս տարի գրավել է երրորդ տեղը FIRST Global ռոբոտաշինության միջազգային օլիմպիական խաղերում: Կարծում եմ, որ նման օրինակները լավ մեսիջներ են պարունակում:
- Իսկ ինչո՞վ են նման Հայաստանի եւ Լիտվայի ՏՏ էկոհամակարգերը:
- Նմանատիպ են ընկերությունները, ոլորտի մասնագետների մեծ պահանջարկը, նույնիսկ աշխատավարձերն են համանման (ժպտում է – խմբ.): Այս վերջին բաղադրիչը, ի դեպ, ցույց է տալիս, որ ՏՏ-ն Հայաստանում «ամենաթանկ» ոլորտներից է:
- Ինչպե՞ս կարելի է նպաստել ՏՏ ոլորտի զարգացման գործընթացը:
- Այցիս ընթացքում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ քննարկում էինք այդ հարցը:
Առաջին հերթին, պետք է կարգավորել օրենսդրական դաշտը, համոզվել, որ առկա է օրենքի գերակայություն, քանի որ եթե այն բացակայում է, բարդ է որեւէ բան անել: Բայց կարծես Հայաստանը վստահորեն շարժվում է այդ ուղղությամբ:
Ես Սիլիկոնյան հովտում 5 տարի եմ անցկացրել: Սիլիկոնյան հովիտն ինձ համար առաջին հերթին Սթենֆորդի համալսարանն է, այլ ոչ թե միլիարդդոլարանոց վենչուրային կապիտալը:
Ամեն ինչ սկսվում է, երբ գիտությունը լուրջ մակարդակի վրա է: Այցիս ընթացքում հաճախ էի հիշատակում, որ Սթենֆորդի համալսարանը գրեթե նույն չափերն ունի, ինչ Պոլիտեխնիկը. նրանցից յուրաքանչյուրում շուրջ 8000 ուսանող է սովորում: Բայց Սթենֆորդի ուսանողները ամեն տարի միլիարդավոր դոլարների ֆինանսավորում են ստանում իրենց նորարարությունները կյանքի կոչելու համար: Պոլիտեխնիկի դեպքում այդ թիվը զրո է: Երկու համալսարաններում էլ նույն խելացի ուսանողներն են, կասեի, որ գիտության մակարդակն էլ է հավասար: Բայց մի համալսարանում հնարավոր է ֆինանսավորում ստանալ, մյուսում՝ ոչ: Սա ցույց է տալիս, որ ինչ-որ բան սխալ է:
Եվ սա ոչ միայն էկոհամակարգին է վերաբերում, այլեւ ներքին կանոնակարգերին: Այս երեւույթը հատուկ է ոչ միայն Հայաստանին, այլեւ հետխորհրդային գրեթե բոլոր երկրներին: Համալսարաններն ավելի շատ խրախուսում են ակադեմիական նվաճումները, հետազոտությունները, իսկ գործնական արդյունքը բացակայում է:
Եթե երկիրը ցանկանում է ՏՏ-ում կապիտալիզացիա ապահովել, արժեքներ ստեղծել եւ չի ստեղծում գործիքներ, որոնք ակադեմիական արժեքները կտանեն դեպի կոմերցիա, ապա ինչ-որ բան սխալ է:
Կամ մի՛ զարգացրեք գիտությունը, կամ այդ միջնորդ գործիքները ճի՛շտ ձեւով ստեղծեք:
Նույն խնդիրներն առկա են նաեւ Լիտվայում եւ անգամ Կենտրոնական Եվրոպայի երկրներում: Եվ այս խնդիրը պետք է լուծել, այլապես գործընթացը սխալ ուղով կգնա:
- Հայաստանյան ստարտափներին խորհուրդ կտա՞ք դիտարկել Բալթյան երկրները որպես թիրախային շուկա:
-Ոչ, կարծում եմ` պետք է սկսել տեղական շուկայից: Ես զրուցել եմ, օրինակ, gg-ի հիմնադիրների հետ, քննարկել ենք մրցակցությունը Yandex-ի հետ: Վիթխարի ռուսական ընկերությունն ընդդեմ լոկալ հայկական ստարտափի, եւ կարծես թե gg-ն այս պայքարում հաղթում է, չնայած մրցակցի միլիոնավոր դոլարների ներդրմանը: Սա օրինակ է այն բանի, որ լոկալ շուկայում սկսելը ճիշտ մոտեցում է: Եվ հենց որ ստարտափը պարզի այն մոդելը, որով աշխատելու է լոկալ շուկայում, արդեն իմաստ չի ունենա տեղափոխվել այլ փոքր շուկա: Ընտրե՛ք մեծ շուկա եւ այնտե՛ղ գնացեք: Իմ խորհուրդն է կայանալ լոկալ շուկայում եւ հետո գնալ մեծ նպատակի հետեւից:

12:28 | 25.10.17 | Interviews | exclusive 86290
Founded in 2013, this fund helps IT startups realize their innovative ideas, providing both financial and mentoring-consulting support.
The Lithuanian investor participated in ArmTech Congress, attended DigiTec Expo and had some official meetings in Armenia.
Itel.am talked to Ilja Laurs on the details of his visit to Armenia.
-Do you have specific plans with Armenia?
-Yes, there are intentions and plans. In fact, the operation of Nextury Ventures in Lithuania involves not just investments. We work with the government, academic environment and startups, so it’s a more complex ecosystem approach.
Armenia is a great country with its culture, history, people and food. It’s just mind blowing. I met a number of IT players during my visit to Armenia and had some official meetings. Currently we are trying to deeper understand the ecosystem in the country, as you need to understand the whole context before investing in a company. I will need some time to process what I have heard and found out in Armenia, but the first impressions are really great.
I was very surprised to visit Tumo Center for Creative Technologies. I would like to see more centers like this one in other countries as well. Real achievements are practical results, like the number of talented professionals discovered during these initiatives. I have heard that Tumo robotics team won the 3rd place in FIRST Global robotics competition. I think those examples will send a positive message even globally.
-What are the similarities of tech ecosystems in Lithuania and Armenia?
-We have similar tech companies, same demand for IT employees and even similar salaries (smiles: editor). Tech is “doing really well” in Armenia in terms of salaries.
-What would you advise to Armenian tech players?
-I discussed this issue during my meeting with Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan.
First of all, you need to regulate the legislative field and make sure rule of law exists, since it is very difficult to do anything at all if it lacks. But it seems you are in a solid process of doing this.
I spent 5 years in Silicon Valley. For me Silicon Valley is about Stanford University, not about billions of venture capital.
It all starts if science is serious. We were talking with your ministers and telling them that Stanford University is by size so similar to Polytechnic University that I visited – 8000 students in each. But in Stanford, every single year students raise billions of dollars to fund their innovations. And in Polytechnic, zero funds are raised. These are the same smart students in both universities, so I would say the level of science is similar. But in one university they get the funding and in the other they don’t. This shows something is wrong.
And it’s not only about the ecosystem, it is also about the internal regulations. This is something valid for all post-Soviet countries. Universities incentivize academic achievements and publications more, but they don’t have any economic goals, so that translates into lack of practical output. If a country wants to capitalize on IT and build value but isn’t creating a vehicle to translate it into commerce, that’s wrong.
Either don’t build science, or build those vehicles properly.
There are exactly the same problems in Lithuania and even at the European level. This is something that needs to be solved, otherwise the process will go in the wrong direction.
- Would you recommend Armenian startups to view the Baltic countries as a target market?
- No, you have to start in local market. I had a talk with the founders of gg and we discussed the competition with Yandex, huge Russian company vs local startup. It does look like gg is winning that battle despite the millions of investments on the competitor’s side. This is an example that you should start in the local market. Once you figure out the model and the product you are going to work with in the local scale, it doesn’t make sense to go to another small market. If you figure that it’s a good model, choose a big market and go there. My advice would be to establish your product in the local market and then chase something big.