10:39 | 28.09.17 | Հարցազրույցներ | exclusive 100683
Սեպտեմբերի 23-ին Երեւանում կայացավ Seedstars Yerevan 2017 մրցույթը, որի հաղթող Chessify ստարտափը հնարավորություն ստացավ Շվեյցարիայում կայանալիք Seedstars միջազգային մրցույթում ներկայացնել Հայաստանը:
Itel.am-ը մրցույթից ստացած տպավորությունների մասին զրուցել է Seedstars-ի՝ Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի համակարգող Դարիա Գոլիկովայի հետ:
- Chessify-ը Seedstars Yerevan 2017-ի հաղթողն է: Ի՞նչ հատկանիշներով առաջնորդվեց ժյուրին հաղթողին որոշելիս:
- Seedstars-ում հաղթողին որոշելիս սովորաբար նույն չափանիշներն են գործում: Մենք փորձում ենք գտնել ստարտափների, որոնք շուկայում որոշակի խնդիրներ են լուծում, ընդգրկուն են եւ ունեն հաճախորդները:
Հայաստանում կան մեծ թվով տաղանդավոր մասնագետներ, որոնք արհեստական բանականության եւ մեքենայական ուսուցման հետազոտություններով են զբաղված: Շախմատը եւս շատ հայկական երեւույթ է: Chessify-ը ստեղծել էր պրոդուկտ, որը հիմնված է մեքենայական ուսուցման բարդ շարժիչի վրա: Երբ մտածում էինք, թե որ թիմը ամենալավը կկարողանա ներկայացնել Հայաստանը Շվեյցարիայում կայանալիք գլոբալ մրցույթում, մեծամասնությունը քվեարկեց հենց Chessify-ի օգտին՝ հաշվի առնելով նրա մշակած բարդ տեխնոլոգիական լուծումը:
Նարինե Դանեղյանն ու Դարիա Գոլիկովան Նարինե Դանեղյանն ու Դարիա Գոլիկովան
Նշեմ, որ երկրորդ տեղում գտնվող Inapptics-ը եւս հիանալի ստարտափ է՝ արհեստական բանականության էլեմենտներով:
Այսօր եվրոպական մի շարք երկրներ շախմատի առաջատարներ են, եւ Chessify-ն ունի լավ հնարավորություն Շվեյցարիայում կապեր հաստատել, գտնել նոր հաճախորդներ եւ ներդրողներ:
- Կարո՞ղ ենք ասել, որ վերջին տարիներին արհեստական բանականությունը Seedstars միջազգային մրցույթի գլխավոր միտումն է:
- Մի քանի տարի առաջ մրցույթը փոխեց իր ուղղվածությունը՝ սկսելով ավելի շատ կենտրոնանալ ֆինտեխի, կրթական, առողջապահական եւ գյուղատնտեսական տեխնոլոգիաների վրա: Արհեստական բանականության լուծումները կիրառելի են թվարկածս ուղղություններից յուրաքանչյուրում:
Այսօր արհեստական բանականություն տերմինը շատ թրենդային է, եւ դրա վատ կողմն այն է, որ բոլորն այդ տերմինն օգտագործում են ցանկացած երեւույթ նկարագրելու համար: Առանց տեխնոլոգիական կրթության՝ անհնար է հասկանալ, թե արհեստական բանականության ինչ մակարդակ է ներկայացված տվյալ պրոդուկտում:
Այդ իսկ պատճառով մենք տեղական մրցույթների ժամանակ մասնակից երկրներում պարտադիր հավաքում ենք տեղացիներից կազմված ժյուրիի, որն ավելի խորն է տեղեկացված թիմերի ներկայացրած լուծումների մասին: Հայաստանյան ժյուրին այս տարի համակարծիք էր, որ Chessify-ն ունի բավական բարդ արհեստական բանականության եւ մեքենայական ուսուցման լուծումներով շարժիչ, որն ունակ է հեղափոխել տեխնոլոգիական համայնքը:
- Ձեր խորհուրդները Chessify-ին՝ ինչպես լավագույնս ներկայացնել Հայաստանը միջազգային մրցույթում:
- Chessify-ը դեկտեմբերին կմասնակցի տարածաշրջանային մրցույթին, որը կարծես մեծ փորձ լինի՝ գլոբալ մրցույթից առաջ: Այդտեղ ստարտափները փիչինգ կանեն մեծ՝ շուրջ 600-հոգանոց լսարանի համար:
Առաջին խորհուրդս կլինի ստեղծել եւ պատմել մարդկային պատմություն: Եթե ցանկանում եք վաճառել պրոդուկտը, դրա վրա հիմնված պատմություն հորինեք: Սա հայաստանյան բոլոր ստարտափներին է վերաբերում, որոնք ունեն հիանալի տեխնիկական պրոդուկտ: Խորհուրդ կտամ ստեղծել նման պատմություն ու կենտրոնանալ այդ պատմության մարդային կողմի վրա
Երկրորդ խորհուրդը վերաբերում է տարածաշրջանային եւ գլոբալ մրցույթներին: Նախապես տնային աշխատա՛նք արեք՝ հետազոտե՛ք եւ տեսե՛ք, թե ինչ ստարտափներ, ներդրողներ, մենթորներ են դրան մասնակցելու: Հասկացե՛ք, թե ինչ օգուտ կարող եք ունենալ այդ մարդկանց հետ շփումից: Երրորդ խորհուրդն էլ շփումն է, նեթվորքինգը՝ ինչքան հնարավոր է շատ շփվեք բոլորի հետ, մի կանգնեք անկյունում:
Տարեցտարի նկատելի է Seedstars-ի ստարտափներում որոշակի բարելավում: Սակայն դեռ շատ անելիք կա կապված փիչինգի եւ վաճառքների հետ:
Հայաստանյան ստարտափները տարեցտարի որակապես բարելավվում են: Ինձ շատ դուր եկավ այն փաստը, որ Հայաստանի պես փոքր շուկայում, որտեղ բոլորն իրար ճանաչում են, մեր մրցույթին մասնակցում էին ստարտափներ, որոնք առաջին անգամ էին իրենց մասին բարձրաձայնում: Կարծում եմ՝ Հայաստանն ունի բոլոր շանսերը՝ դառնալու արհեստական բանականության լուծումների տարածաշրջանային կենտրոն:

10:39 | 28.09.17 | Interviews | exclusive 106795
On September 23, Armenia hosted Seedstars Yerevan 2017. The winner startup Chessify will represent Armenia in the Seedstars World in Switzerland.
Itel.am talked with Seedstars Associate for CEE region Daria Golikova, who shared her impressions from the competition.
- Chessify won the Seedstars Yerevan 2017. What were the jury’s criteria for the winner?
- The criteria we use in Seedstars are actually all the same. Basically, we try to find startups that solve some big pains in the market, have traction and costumers.
There are a lot of talented developers in AI and machine learning in Armenia. Also, chess is a very Armenian thing. Chessify developed a product that is based on a really cool machine learning engine. When we were thinking who we see as the best to represent Armenia in Switzerland, the majority of juries said they saw Chessify also because of this very deep tech solution they have.
Narine Daneghyan and Daria Golikova Narine Daneghyan and Daria Golikova
The runner-up Inapptics is also a good startup with AI.
Lots of European countries are leaders in chess and Chessify will have a good chance to make good connections, find good clients, influencers and investors in Switzerland.
- Could we say that AI became the main trend in Seedstars World in recent years?
- A few years ago we changed our focus to more social impact focus, such as fintech, edutech, healthtech and agritech. AI can be used in each sphere.
AI is very trendy nowadays, and the bad side of this is that everybody is using AI as a buzzword everywhere, describing everything. You can’t understand what AI is there for in the given product without a tech background.
That’s why we pitch local juries in each country every time, so they know the background of the teams. In Armenia, the majority voted for Chessify and named it a very sophisticated AI/machine learning engine, which can revolutionize tech community.
- What would be your recommendations for Chessify on how to best represent Armenia in Seedstars World?
- Chessify will attend the region summit in December. It’s like the big rehearsal before the global contest. They will pitch for a large audience of 600 people during the regional contest.
My first recommendation is to create a fascinating story. It’s a basic thing - if you want to sell a product, create a story about it. That especially concerns Armenian startups with cool tech product. I would advise guys to prepare some cool stories and craft their pitch based on some human side story.
The second recommendation is for the regional and global summits: research and do your homework; find out beforehand who will be the startups, mentors, guests. Check out how you can benefit from meeting them. This is basic networking stuff. Network all the time, don’t stand in the corner.
There’s been a big improvement in quality of the startups in recent years. Still, there is a room for improvement regarding the pitches and sales.
Armenian startups are definitely improving year by year. And I was glad to see this year that in a small market like Armenia, where everybody knows everyone, there were startups that presented for the first time. Armenia has all the chances to become the AI capital of the region.