11:13 | 19.10.17 | Նորություններ | 20428
Այսօր Երեւանում մեկնարկել է «Մեքենայական ուսուցումը՝ գիտական հայտնագործությունների խթան» միջազգային աշխատաժողովը, որը կազմակերպել են ԱՄՆ գիտության ազգային հիմնադրամը (US National Science Foundation - NSF) եւ Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST):
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, ողջունելով աշխատաժողովի մասնակիցներին, ասել է, որ գիտությունն ու տնտեսությունը ամուր կապված են միմյանց եւ պետք է մեկը մյուսի շարժիչ ուժը հանդիսանա։
«21-րդ դարում դրան նպաստող պարտադիր պայման է գործընթացների գլոբալիզացիան եւ կոմունիկացիոն տեխնոլոգիաների կիրառումը։ Կարծում եմ՝ FAST-ը՝ իր գործընկերների հետ միասին, կարող է ստանձնել ինտեգրատորի դեր՝ ապահովելով գիտության եւ տեխնոլոգիաների աշխարհի լավագույն կենտրոնների կապը մեր մասնագետների հետ»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ այսօրվա աշխարհն անցնում է չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության փուլով։
«Բեկումնային տեխնոլոգիաները, արհեստական բանականությունը, ամպային լուծումները, վերականգնող էներգիայի ստացման նորագույն մեթոդները առանցքային տեղ են զբաղեցնում աշխարհն առաջ մղելու գործընթացում։ Համոզված եմ՝ կհաջողեն այն երկրները, որոնք կկարողանան արագ ադապտացվել նոր իրավիճակին եւ կլինեն նորարարություններ ստեղծող եւ առաջարկող»,- ասել է կառավարության ղեկավարը։
Կարեն Կարապետյանի խոսքով՝ Հայաստանը լավ հնարավորություն ունի թափ հաղորդելու իր զարգացմանը։
«Այս ճանապարհին մեզ համար շատ կարեւոր է՝ անհրաժեշտ էկոհամակարգի, ինովացիոն կամպուսների ստեղծումը ամբողջ երկրով մեկ՝ ժամանակակից, տեխնոլոգիական եւ գիտելիքահեն զարգացում ապահովելու համար։  Պետությունը պատրաստ է աջակցել այս գործընթացին ամբողջ իր ներուժով»,- ասել է վարչապետը։
«Մենք ուզում ենք ունենալ մրցունակ, առաջադեմ ազգ՝ Հայաստանի համար տեղ ապահովելով գլոբալ մակարդակում։ Մեզ միավորում է հավատը, որ դա հնարավոր է եւ այն շատ կոնկրետ աշխատանք է, որը պետք է միասին հետեւողականորեն իրականացնել»,- հավելել է նա։
FAST-ի համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանն էլ ասել է, որ իրենց նախաձեռնության հիմնական նպատակից՝ կապեր եւ համագործակցություն ստեղծելուց բացի, ձեւավորելու են մտածողություն, որ Հայաստանը պետք է հենվի իր ինքնատիպության վրա։
«Մեր մտածողությունը չսահմանափակենք «խելամիտի» շրջանակում եւ փորձենք անել բաներ, որոնք, հնարավոր է, խելամիտ չթվան, քանի որ այսօրվա ոչ խելամիտ թվացող բաները, կամ, գոնե դրանց մի մասը, ամենայն հավանականությամբ, վաղը կդառնան խելամիտ։ Գիտության ոլորտում առաջ գնանք մեծ ցատկերով եւ ոչ թե հստակ ծրագրված քայլերով»,- ասել է FAST-ի համահիմնադիրը։
Աշխատաժողովը տարածաշրջանում գիտական խոշորագույն միջոցառումներից է` միջազգային ընդգրկվածության եւ ոլորտի առաջատար գիտնականների մասնակցության առումով: Այն համախմբել է տվյալագիտությամբ (Data Science) եւ հարակից գիտակարգերով զբաղվող ավելի քան 200 հետազոտողի:

11:13 | 19.10.17 | Новости | 20781
В Ереване стартовал международный семинар «Машинное обучение как стимул для научных открытий», который организовали Национальный фонд науки США (US National Science Foundation – NSF) и Научно-технологический фонд Армении (FAST).
Приветствуя участников семинара, премьер-министр Армении Карен Карапетян отметил, что наука и экономика тесно связаны и должны стать движущей силой друг друга.
«В 21-м веке обязательным способствующим условием являются глобализация и применение коммуникационных технологий. На мой взгляд, FAST вместе с партнерами может взять на себя роль интегратора, обеспечивая связь лучших научно-технологических центров мира с нашими специалистами»,- заявил премьер-министр Армении.
По его словам, сегодня мир проходит через этап четвертой индустриальной революции.
«Переломные технологии, искусственный интеллект, облачные решения, новейшие методы получения возобновляемой энергии занимают ключевое место в процессе продвижения мира. Уверен, успеха достигнут те страны, которые смогут быстро адаптироваться к новым реалиям, создавая и предлагая инновации»,- отметил глава правительства.
По словам Карена Карапетяна, у Армении есть хорошая возможность придать импульс своему развитию.
«На этом пути для нас очень важно создание по всей стране необходимой экосистемы и инновационных кампусов для обеспечения современного, технологического развития, основанного на науке. Государство всем своим потенциалом готово поддержать этот процесс»,- заявил премьер-министр.
«Мы хотим иметь конкурентоспособную, передовую нацию, обеспечивая для Армении место на глобальном уровне. Нас объединяет вера в то, что это возможно. Это конкретная работа, которую необходимо вместе последовательно выполнить»,- добавил он.
Сооснователь FAST Нубар Афеян отметил, что кроме основной цели – создания связей и сотрудничества - инициатива сформирует мышление о том, что Армения должна опираться на свою самобытность.
«Мы не должны ограничивать свое мышление в пределах «разумного». Необходимо делать вещи, которые, возможно, покажутся неразумными. Все, что сегодня кажется неразумным или хотя бы часть этого, по всей вероятности, завтра станет разумным. В сфере науки мы должны продвигаться вперед большими прыжками, а не четко спланированными шагами»,- заявил сооснователь FAST.
Семинар является одним из крупнейших научных мероприятий в регионе в плане международной вовлеченности и участия ведущих ученых в представленных на семинаре сферах. Он объединил более 200 исследователей, занимающихся наукой о данных (Data Science) и смежными дисциплинами.