11:13 | 19.10.17 | Նորություններ | 20428
Այսօր Երեւանում մեկնարկել է «Մեքենայական ուսուցումը՝ գիտական հայտնագործությունների խթան» միջազգային աշխատաժողովը, որը կազմակերպել են ԱՄՆ գիտության ազգային հիմնադրամը (US National Science Foundation - NSF) եւ Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST):
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, ողջունելով աշխատաժողովի մասնակիցներին, ասել է, որ գիտությունն ու տնտեսությունը ամուր կապված են միմյանց եւ պետք է մեկը մյուսի շարժիչ ուժը հանդիսանա։
«21-րդ դարում դրան նպաստող պարտադիր պայման է գործընթացների գլոբալիզացիան եւ կոմունիկացիոն տեխնոլոգիաների կիրառումը։ Կարծում եմ՝ FAST-ը՝ իր գործընկերների հետ միասին, կարող է ստանձնել ինտեգրատորի դեր՝ ապահովելով գիտության եւ տեխնոլոգիաների աշխարհի լավագույն կենտրոնների կապը մեր մասնագետների հետ»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ այսօրվա աշխարհն անցնում է չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության փուլով։
«Բեկումնային տեխնոլոգիաները, արհեստական բանականությունը, ամպային լուծումները, վերականգնող էներգիայի ստացման նորագույն մեթոդները առանցքային տեղ են զբաղեցնում աշխարհն առաջ մղելու գործընթացում։ Համոզված եմ՝ կհաջողեն այն երկրները, որոնք կկարողանան արագ ադապտացվել նոր իրավիճակին եւ կլինեն նորարարություններ ստեղծող եւ առաջարկող»,- ասել է կառավարության ղեկավարը։
Կարեն Կարապետյանի խոսքով՝ Հայաստանը լավ հնարավորություն ունի թափ հաղորդելու իր զարգացմանը։
«Այս ճանապարհին մեզ համար շատ կարեւոր է՝ անհրաժեշտ էկոհամակարգի, ինովացիոն կամպուսների ստեղծումը ամբողջ երկրով մեկ՝ ժամանակակից, տեխնոլոգիական եւ գիտելիքահեն զարգացում ապահովելու համար։  Պետությունը պատրաստ է աջակցել այս գործընթացին ամբողջ իր ներուժով»,- ասել է վարչապետը։
«Մենք ուզում ենք ունենալ մրցունակ, առաջադեմ ազգ՝ Հայաստանի համար տեղ ապահովելով գլոբալ մակարդակում։ Մեզ միավորում է հավատը, որ դա հնարավոր է եւ այն շատ կոնկրետ աշխատանք է, որը պետք է միասին հետեւողականորեն իրականացնել»,- հավելել է նա։
FAST-ի համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանն էլ ասել է, որ իրենց նախաձեռնության հիմնական նպատակից՝ կապեր եւ համագործակցություն ստեղծելուց բացի, ձեւավորելու են մտածողություն, որ Հայաստանը պետք է հենվի իր ինքնատիպության վրա։
«Մեր մտածողությունը չսահմանափակենք «խելամիտի» շրջանակում եւ փորձենք անել բաներ, որոնք, հնարավոր է, խելամիտ չթվան, քանի որ այսօրվա ոչ խելամիտ թվացող բաները, կամ, գոնե դրանց մի մասը, ամենայն հավանականությամբ, վաղը կդառնան խելամիտ։ Գիտության ոլորտում առաջ գնանք մեծ ցատկերով եւ ոչ թե հստակ ծրագրված քայլերով»,- ասել է FAST-ի համահիմնադիրը։
Աշխատաժողովը տարածաշրջանում գիտական խոշորագույն միջոցառումներից է` միջազգային ընդգրկվածության եւ ոլորտի առաջատար գիտնականների մասնակցության առումով: Այն համախմբել է տվյալագիտությամբ (Data Science) եւ հարակից գիտակարգերով զբաղվող ավելի քան 200 հետազոտողի:

11:13 | 19.10.17 | News | 19626
The “Machine Learning for Discovery Sciences” workshop kicked off today in Yerevan. It is organized by the US National Science Foundation (US NSF) and Foundation for Armenian Science and Technology (FAST).
Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan welcomed the participants and noted that science and economy are strongly intertwined phenomena that should push each other forward.
“In the 21st century, globalization of processes and use of communication technologies are the mandatory conditions of progress. I believe that FAST and partners can take upon the role of integrator, maintaining connection between the best scientific and technological centers of the world,” said Armenia’s Prime Minister.
According to him, the world is living the fourth industrial revolution.
“Life-changing technologies, artificial intelligence, cloud solutions and the newest methods of obtaining renewable energy play a crucial part in global progress. I’m certain success will be on the side of those countries that adapt quickly to the new reality and become creators of innovation,” said the head of Armenian government.
Karen Karapetyan believes that Armenia has a good chance at enhancing its development.
“It’s important to build the necessary ecosystem and innovation campuses nationwide to ensure technological and knowledge-based advance. The state is ready to support that process with its entire potential,” said the Prime Minister.
“We want to have a competitive, progressive nation to establish a place for Armenia at a global level. We are united by the belief that it’s a possibility and a very concrete job that we should do together consistently,” he added.
FAST co-founder Noubar Afeyan noted that their main objectives include not only establishing ties and cooperation, but also forming a mentality that Armenia should rely on its uniqueness.
“We need to step out of that idea of being sensible and start doing thing that might not be considered such, because what seems unreasonable today can actually become smart tomorrow. We need to take big leaps in science instead of moving by a strict plan,” said Afeyan.
The workshop is a major event in the region in terms of geographical scale and the high profile of participants. It gathered more than two hundred researchers in Data Science and related disciplines.