10:28 | 10.02.17 | Հարցազրույցներ | exclusive 105181
Մորիս Բեքենդ Վերվին հոլանդացի ձեռներեց եւ ներդրող է, CrossSpring սաղմնային (seed) աքսելերատորի եւ ինկուբատորի հիմնադիրը:
2016թ. վերջին Հայաստան կատարած այցի շրջանակում ձեռներեցը ծանոթացել էր 25-ից ավելի ստարտափների հետ, մասնակցել Գիտության, տեխնոլոգիաների եւ ձեռներեցության ծրագրի (STEP) վենչուրային կոնֆերանսին եւ Empowering Ideas միջազգային տեխնոլոգիական ֆորումին:
Itel.am-ը Մորիս Բեքենդ Վերվիի հետ զրուցել է հայաստանյան ՏՏ-ից ստացած տպավորությունների եւ եվրոպական թրենդների մասին:
«Հանդիպածս ստարտափներից մի քանիսը հաջողակ են, քանի որ ունեն լավ թիմ, կոմերցիոն եւ տեխնիկական պատրաստվածություն: Մյուս թիմերը, ընդհակառակը, տեխնոլոգիական շատ մասնագետներ ունեն, ինչը, այո, լավ է, սակայն դու պետք է կարողանաս վաճառել քո ստեղծած պրոդուկտը: Հայկական ստարտափների մոտ հիմնականում բիզնեսի մտածողությունն է պակասում»,- նշում է ձեռներեցը՝ հավելելով, որ իր ընկերությունը նախատեսում է մոտ ապագայում ներդրում իրականացնել հայկական ստարտափներից մեկում:
Մորիս Բեքենդ Վերվին խորհուրդ է տալիս հանգամանորեն հետազոտել այն շուկան, որտեղ ստարտափը պատրաստվում է աշխատել:
«Հայաստանյան ստարտափների համար Արեւմտյան Եվրոպայի երկրները լավ հնարավորություն են: Դրանք նաեւ կարող են օգտագործվել որպես յուրահատուկ թեստավորման վայր, հասկանալու համար՝ տվյալ թիմը կարողանո՞ւմ է աշխատել միջազգային մակարդակում: Սա նաեւ հնարավորություն է՝ որոշակի գիտելիքներ, ինչպես նաեւ ոչ մեծ ծավալի կապիտալ ներդրումներ ներգրավելու համար: Հայաստան այցի ընթացքում զրուցում էի ստարտափի հայ հիմնադրի հետ, որը նշեց, որ Ֆրանսիայում հանդիպումներ է ունեցել եւ հետաքրքրված է մուտք գործել ֆրանսիական շուկա: Նրան ասեցի՝ «Շատ լավ, բայց նախ ցուցակ կազմիր, կետերով ներառիր այն ամենը, ինչը քո ստարտափի համար կարեւոր է՝ որեւէ երկիր մուտք գործելուց առաջ: Դիտարկիր, թե ինչպիսի ստարտափ ցանց կա այնտեղ, որքանով է ճկուն կառավարությունը, ինչպիսին են օրենքները, Հայաստան վերադառնալու որոշում կայացնելու դեպքում որքան հեշտ ես վերադարձնելու քո ներդրած գումարը»»,- նշում է Մորիս Բեքենդ Վերվին:
Հոլանդացի ձեռներեցի խոսքով՝ այստեղ կարող են նաեւ մշակութային հարցեր ծագել:
«Պետք է կարողանաք հարմարվել այդ միջավայրին: Հնարավոր է, որ հեշտ հարմարվեք Նիդեռլանդներին, սակայն չկարողանաք նույնն անել, օրինակ, Բելգիայում: Տարբերությունները շատ են, բայց դա եւս հիանալի է»,- նշում է նա:
Մորիս Բեքենդ Վերվին ընդգծում է, որ հաճախ հարկավոր է դիտարկել ոչ թե երկիրը, այլ այն տարածաշրջանը, որտեղ գտնվում է այդ երկիրը:
«Դա բավական մանրակրկիտ աշխատանք է, սակայն եթե հետազոտությանը որոշակի ժամանակ տրամադրեք, կտեսնեք, որ Արեւմտյան Եվրոպայի շուկաներում եւս առկա են հնարավորություններ: Ի դեպ, այդ տարածաշրջանը ներկայում փորձում է կառուցել կամուրջներ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների հետ»,- ասում է նա:
Հոլանդացի ձեռներեցն ընդգծում է՝ Եվրոպայում այսօր բարդացել է ՏՏ ոլորտում որակյալ մասնագետներ գտնելը:
«Դա Արեւմտյան Եվրոպայի գլխավոր խնդիրներից է՝ մեծ կորպորացիաները կարիք ունեն բուհերն ավարտած երիտասարդների եւ անմիջապես աշխատանքի են վերցնում նրանց բարձր աշխատավարձով: Արդյունքում մենք ստարտափ էկոհամակարգում ավելի շատ մարդկանց կարիք ունենք»,- նշում է Մորիս Բեքենդ Վերվին:
Գործարարը խորհուրդ է տալիս ավելի շատ ճանապարհորդել եւ կապեր ստեղծել.
«Ցանցի ստեղծումը կարեւոր է, թույլ տվեք, որ դիմացինը ցույց տա, թե ինչ արժեքներ ունի: Գուցե լինեն մի շարք բաներ, որոնք չեք հավանի, բայց ավելի լավ է այդ մասին նախապես իմանալ: Եթե հայկական ստարտափներին հետաքրքրի, ապա կարող են այցելել Նիդեռլանդներ եւ մի քանի օր անվճար անցկացնել մեր գրասենյակում, կապեր հաստատել տեղական ստարտափների հետ: Եվրոպայում կան նմանատիպ այլ կենտրոններ եւս, որոնց հետ մենք կապի մեջ ենք, եւ նրանք եւս ուրախ կլինեն հյուրընկալել այդ ստարտափներին»:
Խոսելով գլոբալ համագործակցությունների մասին՝ Մորիս Բեքենդ Վերվին առաջարկում է Հայաստանին միջնորդ դառնալ այլ երկրների միջեւ:
«Այսօր Իրանը գնալով բացվում է, եւ ես գիտեմ, որ մի շարք հոլանդական ընկերություններ հետաքրքրված են իրանական շուկայով: Նրանք հնարավոր է՝ դժվարությունների հանդիպեն Իրանի հետ ուղիղ բիզնես վարելու առումով: Ինչո՞ւ դա չանել Հայաստանի օգնությամբ: Կարծում եմ` Հայաստանը պետք է այս հարցի շուրջ բանակցի ինչպես Նիդեռլանդների, այնպես էլ Իրանի հետ»,- առաջարկում է հոլանդացի ձեռներեցը:

Maurice Beckand Verwee
Maurice Beckand Verwee is a Dutch entrepreneur and investor, founder of CrossSpring seed accelerator and incubator.
The entrepreneur got acquainted with more than 25 startups during his visit to Armenia at the end of 2016, participated in Venture Forum of Science and Technology Entrepreneurship Program (STEP) and Empowering Ideas: Startups and Development Global Forum.
Maurice Beckand Verwee told Itel.am about his impressions of the Armenian IT sector and European trends.
“Some of the Armenian startups are successful, as they have great teams, as well as technical and commercial readiness. Other companies, on the contrary, have a lot of technology specialists on the board, which is great of course, but they need to be able to sell their products. Armenian startups mostly lack business sense,” the entrepreneur noted, adding that his company plans to invest in one of Armenian startups in the nearest future.
Maurice Beckand Verwe advises to look carefully into the market, on which a startup is going to work.
“Western European countries may offer great opportunities for Armenian startups. You can use it as a testing ground to see, if your team is capable of working internationally. You can also get some knowledge and attract some capital along the way. I spoke to a founder of an Armenian startup during my visit to Armenia, who told me about his meetings with some people in France. He also expressed readiness to go into French market. I told him: “Ok, that is great, but first you need to make a short list of what you think is necessary for you, when you enter into a country. Observe the network of startups there and whether the government is flexible enough, observe privacy laws and whether it is easy to get your money from that country, once you decide to go back to Armenia,”” Maurice Beckand Verwee remarked.
According to the Dutch entrepreneur, there could also be some cultural differences.
“You will need to fit into that atmosphere. You may fit in perfectly in the Netherlands, but you may as well not fit in Belgium. There are so many differences, but that is also a great thing,” he notes.
Maurice Beckand Verwe emphasized that sometimes you needed to observe not only the country itself, but a specific region in that country.
“This requires a lot of efforts, but if you invest some time, you will find quite a lot of opportunities in Western European markets too. That region is currently trying to build bridges with Eastern European countries, including Armenia,” he said.
The Dutch entrepreneur emphasized that finding qualified specialists in IT sphere was quite difficult in Europe.
“One of the issues in Western Europe is the fact that large corporations need to get all those youngsters from colleges into their companies with high salaries. We need much more people in startup industry as a result,” Maurice Beckand Verwee said.
The entrepreneur advised to travel more and establish more contacts.
“Open up the network and let people show the values. Maybe you will not like some of those things, but it is better to know it beforehand. If Armenian startups are interested, they can come over to the Netherlands for a couple of days, they can stay at our office for free and establish contacts with local startups. There are some other hubs in Europe, which cooperate with us. I am sure they are also open to receive these startups.”
Speaking about global cooperation, Maurice Beckand Verwee suggested Armenia to become a mediator between other countries.
“Iran is opening up, and I know that some Dutch companies are looking into the Iranian market. Probably they will find it difficult to do business directly with Iran. So why not do it through Armenia? I think that Armenia needs to negotiate on this both with the Netherlands and Iran,” the Dutch entrepreneur suggested.