16:47 | 19.12.16 | Նորություններ | 19592
«Այբ» դպրոցի եւ «Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստան» կազմակերպության նախաձեռնությամբ` «Այբ» ավագ դպրոցում անցկացվել է «Ծրագրավորման ժամ» (Hour of Code) միջոցառումը:
Միջոցառման գլխավոր գործընկերն էր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը:
Այս տարի միջոցառմանը զուգահեռ անցկացվել են վարպետության դասեր:
«Այսօր առանց զգալի ծախսի ծրագրավորում սովորելու բազմաթիվ միջոցներ կան: Hour of Code-ի միջոցով ցանկանում ենք, որ այդ ոգեւորիչ ճանապարհը մարդիկ սկսեն մեզ հետ»,- նշել է «Այբ» դպրոցի տնօրեն Արամ Փախչանյանը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շարունակաբար աջակցում է «Ծրագրավորման ժամ» միջոցառման կազմակերպմանը՝ ելնելով երիտասարդության շրջանում տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների հանդեպ հետաքրքրություն առաջացնելու եւ խթանելու, հեռանկարում այդ ոլորտը Հայաստանի մրցակցային առավելություններից մեկը դարձնելու հրամայականից»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Ծրագրավորման ժամ»-ի իրականացման համար տրամադրել է 150 Մբիթ/վրկ արագությամբ ինտերնետ հասանելիություն ներբեռնման եւ վերբեռնման համար՝ Wi-Fi ցանցի միջոցով, ինչը հնարավորություն է տվել ապահովել միջոցառման 300 մասնակիցների համաժամանակյա միացումը համացանցին: Արդյունքում՝ յուրաքանչյուր մասնակից միջինում ապահովվել է 3 Մբիթ/վրկ արագությամբ ինտերնետ հասանելիությամբ:

16:47 | 19.12.16 | Новости | 19661
По инициативе школы «Айб» и организации «Майкрософт инновационный центр Армения» в старшей школе «Айб» прошло мероприятие «Час программирования» (Hour of Code).
Главный партнер мероприятия – компания ВиваСелл-МТС.
«ВиваСелл-МТС оказывает постоянную поддержку организации мероприятия «Час программирования», исходя из необходимости провоцирования и стимулирования интереса к информационным и телекоммуникационным технологиям среди молодежи и  превращением данной сферы в одно из конкурентных преимуществ Армении», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Для проведения мероприятия «Час программирования» ВиваСелл-МТС предоставил интернет-доступ со скоростью 150 Мбт/с для загрузки и отправки информации через сеть Wi-Fi, что позволило обеспечить одновременное подключение к сети 300 участников. В результате, каждый участник в среднем пользовался интернетом со скоростью 3 Мбт/с.