13:07 | 10.11.16 | Նորություններ | 14350
Կառավարության այսօրվա նիստի մեկնարկին ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին աջակցելու հանձնարարականով դիմել է արտաքին գործերի նախարարությանը:
Կարեն Կարապետյանի փոխանցմամբˋ ՏՏ համայնքն իրեն դիմել է խնդրանքով՝ 15 երկրի ՀՀ դեսպանություններում ունենալ սեփական ներկայացուցչությունը:
«Դա լրացուցիչ ծախս չի հանդիսանա դիվանագիտական կորպուսի համար, առաջացած ծախերը կհոգան հենց իրենքˋ ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչները: Խնդրում ենք աջակցել նման հարթակի ստեղծման համար»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Կարեն Կարապետյանը հավելել է, որ շաբաթական մեկ օր ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչների հետ իրենք քննարկում են, թե ինչ պայմաններ ստեղծեն, որպեսզի նրանց համար բարենպաստ պայմաններ ու «թռիչք ապահովեն»:
Դիմելով ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարությանը, ինչպես նաեւ բիզնեսի ներկայացուցիչներինˋ վարչապետն ասել է, որ նրանք եւս մտածեն նման հարթակ ստեղծելու ուղղությամբ:

13:07 | 10.11.16 | Новости | 14346
Сегодня на заседании правительства Армении премьер-министр Карен Карапетян обратился к министру иностранных дел с поручением оказать содействие сфере информационных технологий (ИТ).
Как отметил Карен Карапетян, ИТ-община обратилась к нему с просьбой о создании собственных представительств в посольствах Армении в 15 странах.
«Это не приведет к дополнительным расходам для дипломатического корпуса: все расходы возьмут на себя сами представители ИТ-сферы. Просим вас пойти на встречу в создании подобной платформы»,- сказал глава правительства.
Карен Карапетян добавил, что раз в неделю обсуждает с представителями ИТ-сферы, какие условия необходимы им для «взлета» отрасли.
Обращаясь к министру экономического развития и инвестиций, а также к представителям бизнеса, премьер-министр сказал, что им также следует подумать о создании подобной площадки.