Տեխնոլոգիական հոկտեմբերն ամփոփում ենք Fimetech ընկերության հիմնադիր Գոռ Վարդանյանի հետ:
Հոկտեմբերը Fimetech-ում շատ հագեցած եւ հետաքրքիր ամիս էր: Երկրորդ տարին էր, ինչ մասնակցում էինք «ԴիջիԹեք էքսպո» ամենամյա տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին, որտեղ ներկայացնում էինք Chessfimee եւ Mapato ստարտափները:
Chessfimee-ն շախմատային տախտակների սկանավորման/լուսապատճենման եւ վերլուծության հավելված է, որը թույլ է տալիս սկանավորել եւ թվայնացնել խաղատախտակներ տարբեր գծապատկերներից եւ դիրքերից՝ օգտագործելով OCR (optical character recognition) տեխնոլոգիան: Հավելվածը ներկայում ունի ավելի քան 20 հազ. ներբեռնում, որի 97%-ը՝ Հայաստանից դուրս։ Ներկայում աշխատում ենք iOS տարբերակի մշակման ուղղությամբ, որը պատրաստ կլինի մինչեւ տարեվերջ:
Հայաստանը շախմատային աշխարհում ընկալվում է որպես գերտերություն։ Եթե դրան գումարենք երկրում տարեցտարի աճող եւ զարգացող ՏՏ ոլորտը, ապա պարզ կդառնա, որ նման նախագծի եւ թիմի համադրությունը բացառիկ է, եւ պատահական չէ, որ գաղափարը հենց Հայաստանում է իրականացվում։ Այս ամիս Chessfimee հավելվածով մասնակցեցինք նաեւ Startup Cup-ին՝ անցնելով եզրափակիչ:
Պատմեմ նաեւ Mapato-ի մասին, որի համահիմնադիրներից է Fimetech-ը: Այն նորաստեղծ ընկերություն է՝ մասնագիտացած տեղայնացման խնդիրների լուծման ուղղությամբ ինչպես շինությունների ներսում, այնպես էլ ցանկացած այլ միջավայրում, որտեղ GPS համակարգը հասանելի չէ կամ էլ չի ապահովում անհրաժեշտ ճշգրտություն:
Համակարգն ունի մատչելի գին եւ կարող է ներդրվել առանց որեւէ նկատելի ենթակառուցվածքային փոփոխությունների։ Կազմակերպություններին այն հնարավորություն կտա հավաքել բազմապիսի վիճակագրական տվյալներ, բարելավել վաճառքը եւ այլն, իսկ այցելուները հնարավորություն կունենան օգտագործել մոբայլ հավելվածը:
Հոկտեմբերի 14 ին էլ Գյումրիի Տեխնոլոգիական Կենտրոնում անցկացվեց հերթական տեխնոուրբաթը, որտեղ մենք խոսեցինք The Mith of Work/Life Balance-ի մասին, ինչպես նաեւ հայտարարեցինք մոտ ժամանակներում Գյումրիում մասնաճյուղ բացելու մասին:
#ՏեխնոՀոկտեմբերը Հայաստանում
Ամիսը մեկնարկեց «ԴիջիԹեք էքսպո-2016» 12-րդ ամենամյա տեխնոլոգիական ցուցահանդեսով:
Այն իսկական տոն է տեխնոլոգիական ընկերությունների համար, որոնք հնարավորություն ունեն ցուցադրելու իրենց նորարարությունները ու բազմազան խնդիրների նորովի լուծումները:
Եվս մեկ շատ կարեւոր իրադարձություն՝ հոկտեմբերի 13-15-ը «Երեւան էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում անցկացվեց սպառազինության եւ պաշտպանական տեխնոլոգիաների ArmHiTec2016 առաջին միջազգային ցուցահանդեսը:
Հոկտեմբերի կարեւոր իրադարձություններից էր Hive ներդրումային հիմնադրամի կազմակերպած միջոցառումը, որին մասնակցում էին ներկայացուցիչներ Uber, Google եւ այլ հանրահայտ ընկերություններից։
photo © HIVE
Հոկտեմբերի 17-ին էլ պաշտոնապես գրանցվեց YerevaNN գիտակրթական հիմնադրամը, որտեղ ես հոգաբարձումների խորհրդի անդամներից եմ: Հիմնադրամի նպատակն է խթանել համաշխարհային կարգի արհեստական բանականության հետազոտությունները Հայաստանում եւ զարգացնել մեքենայական ուսուցման ու հարակից առարկաների բարձրորակ կրթական ծրագրեր:
#ՏեխնոՀոկտեմբերն աշխարհում
Անցնող ամիս Microsoft Artificial Intelligence and Research թիմերից մեկը համակարգչի կողմից խոսքի ճանաչողության (speech recognition) տեխնոլոգիայի ոլորտում ստացավ աննախադեպ արդյունք։ Համակարգն արդեն կարող է բանավոր խոսքը ճանաչել նույն սխալանքով, ինչ որ մարդը, ինչը, կարծում եմ, մեծ առաջընթաց է:
Հոկտեմբերը նաեւ նոր որակի DDoS հարձակումների ամիս էր: Ամերիկյան մի շարք խոշորագույն վեբ կայքերի՝ Netflix-ի, Twitter-ի եւ Spotify-ի վրա տեղի ունեցան հարձակումներ: Դրանց յուրահատկությունն այն է, որ հարձակումները հիմնականում կատարվեցին IoT-երի (Internet of Things) միջոցով։

11:13 | 01.11.16 | Articles | exclusive 30958
October was a very saturated and interesting month in Fimetech. We took part in the annual Digitec Expo for the second time, where we presented Chessfimee and Mapato startups.
Chessfimee app scans and analyzes the chess board, allows scanning and digitalizing chess diagrams from different charts and positions, using OCR (optical character recognition) technology. At this moment the app has 20,000 downloads, 97% of them outside of Armenia. We now work on development of iOS version, which will be ready until the end of the year.
Armenia is viewed as a superpower in the world of chess. If we add the growing IT sector in the country, it’ll be clear that combination of such an initiative and team is exclusive, and it is no coincidence that the idea is implemented in Armenia. This month we participated in Startup Cup with Chessfimee as well, making it to the final.
I’ll tell about Mapato too, where Fimetech is one of the founders. It is a new company, specializing in solving localization issues both within constructions and in any other environment, where GPS system is inaccessible or doesn’t provide correct data.
The system is affordable and can be installed without any major changes in infrastructure. It will allow organizations to collect various statistical data, improve sales and other directions, and the visitors will have the opportunity to use the mobile app.
On October 14, we had yet another Tech Friday at Gyumri Technology Center, where we talked about The Mith of Work/Life Balance, and announced the opening of a new branch in Gyumri soon.
#TechOctober in Armenia
The month started with annual DigiTec Expo 2016.
It is a true holiday for technology companies, which get the opportunity to display their innovations and innovative solutions for various issues.
Another significant event took place on October 13-15. The first international exhibition of military and defense technologies, ArmHiTec2016, was held at Yerevan Expo Complex.
The important occasion of October was also the event organized by HIVE Seed Fund, attended by representatives of Uber, Google and other world-renowned companies.
photo © HIVE
On October 17, YerevaNN scientific educational foundation was officially registered. I perform as a member of the Board of Trustees there. The foundation aims to promote global-level research on AI in Armenia and develop quality educational programs for machine learning.
#TechOctober in the world
In October, one of the Microsoft Artificial Intelligence and Research teams received unprecedented results in speech recognition from computer. This system can already recognize oral speech with the same errors as humans, which I think is a great advance.
October also brought DDoS attacks of a different quality. A number of largest websites in America – Netflix, Twitter and Spotify were attacked. The attacks were unique in the sense that they were mainly done through IoT (Internet of Things).