12:09 | 21.10.16 | Հոդվածներ | exclusive 215204
Երեւանը մինչեւ տարեվերջ կհայտնվի «Յանդեքս.Պանորամա»-ում: Նկարահանման աշխատանքները տեւել են 6 օր, եւ դրանց ավարտին Itel.am-ը զրուցել է նկարահանող խմբի հետ:
«Յանդեքս.Քարտեզներ»-ի քարտեզագրման ծառայության ղեկավարի տեղակալ Նիկոլայ Կալաշնիկովը նշել է, որ Երեւանում պանորամային տեսքով նկարահանվել է շուրջ 500 կմ տարածք:
««Յանդեքս.Պանորամա»-ն նկարահանել է Երեւանի համայնապատկերը՝ բոլոր գլխավոր փողոցներով: Սա հնարավորություն կտա վիրտուալ շրջել Երեւանով: Սկզբում պլանավորվում էր նկարահանել շուրջ 440 կմ տարածք, սակայն նկարահանումների ժամանակ հասկացանք, որ դա բավարար չէ: Մենք նկարահանել ենք ոչ միայն երթեւեկելի, այլեւ հետիոտնային փողոցները: Ընդգրկված են նաեւ այնպիսի հայտնի զբոսաշրջային վայրեր, ինչպիսիք են Գառնին, Գեղարդը, Էրեբունի ամրոցը եւ այլն»,- պատմել է Նիկոլայ Կալաշնիկովը:
Նրա խոսքով՝ Երեւանի պանորամային քարտեզը «Յանդեքս.Քարտեզներ»-ում կհայտնվի նոյեմբեր-դեկտեմբերին:
«Նկարահանումը բավական ժամանակատար գործընթաց է: «Պանորամամոբիլ»-ը մեկ կադր ստանալու համար միաժամանակ 4 լուսանկար է անում՝ ինչը հնարավորություն է տալիս նայել վերեւ, ներքեւ, աջ ու ձախ: Կենտրոնում նկարահանումներն արվում են յուրաքանչյուր 20 մետրի վրա, իսկ կենտրոնից դուրս՝ 50 մետրը մեկ: Այդպիսով ստացվում է պանորամաների բավական մեծ թիվ, 500 կմ նկարելու դեպքում՝ շուրջ 40 հազ. պանորամային լուսանկար՝ յուրաքանչյուրը կազմված 4 լուսանկարից: Արդյունքում ստացվում է 160 հազ. լուսանկար՝ Երեւանը եւ նրա տեսարժան վայրերը հավուր պատշաճի ներկայացնելու համար»,- նշել է Նիկոլայ Կալաշնիկովը:

12:09 | 21.10.16 | Articles | exclusive 215171
Yerevan will become a part of Yandex.Panorama until the end of the year. Shooting the street images took 6 days, and then Itel.am talked to the crew.
Deputy Head of Cartographic Service at Yandex.Maps Nikolay Kalashnikov noted that they took panoramic images of an about 500km area in Yerevan.
“Yandex.Panorama took panoramic pictures of all main streets of Yerevan. This will give the opportunity to take a virtual walk in Yerevan. First we intended to take images of a nearly 440km large area, but when we were shooting we realized it wasn’t enough. We took pictures of not only highways, but pedestrian streets as well. We also included such popular tourist attractions as Garni, Geghard, Erebuni Fortress, and others,” Nikolay Kalashnikov told.
According to him, the map of Yerevan will become a part of Yandex.Maps in November-December.
“Shooting takes quite long. To get one shot, the car with cameras attached to it makes 4 shots at the same time, which allows the viewer looking up, down, right and left. We take pictures every 20 meters in the center and every 50 meters in other streets. That is how we get quite a large number of panoramic images, - we got about 40,000 for a 500m area, each of them comprised of 4 pictures. In the end we had 160,000 images to give a good presentation of Yerevan and its places of interest,” Nikolay Kalashnikov said.