14:01 | 18.10.16 | Նորություններ | 10216
Սահմանապահ Բերդ քաղաքի 15 պատանի հնարավորություն է ստացել մեկ տարի մասնակցելու «Թումո Դիլիջանի» կրթական ծրագրին:
Սա հնարավոր է դարձել է շնորհիվ Բերդի տարածաշրջանի կանանց ռեսուրսային կենտրոն-հիմնադրամի Անահիտ Բադալյանի եւ «Հայրենիքի զարգացման հիմնադրամի Թիմըթի Սթրեյթի նախաձեռնած դրամահավաք-ակցիայի:
«Դրամահավաք-արշավն իր նպատակին հասել է մեկ շաբաթում, սակայն կազմակերպիչներն ավելիին են ձգտում՝ փորձելով հնարավորինս շատ պատանիների ամեն շաբաթ «Թումո» հասցնել: Բացի դրանից, ցանկացած հավելյալ գումար թույլ կտա հեռավոր շրջաններում ապրող պատանիներին այցելել «Թումոյի» չորս կենտրոններից մեկը»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Նախաձեռնությանը կարելի է միանալ այստեղ:
Պատանիները «Թումո Դիլիջան» են այցելում ամեն կիրակի՝ մասնակցելու կենտրոնի կրթական ծրագրին: Ուսանողների համար կազմակերպվել է հատուկ դասընթաց, որի շրջանակում նրանք սկսել են ծանոթանալ գրաֆիկական դիզայնի հիմունքներին:
«Բերդը մայրաքաղաքից շատ հեռու է: Այն մեկուսացված շրջան է, ու Ադրբեջանի հետ ամենաերկար սահմաններից մեկը: Շատ կարեւոր է զարգացնել տեղացի երիտասարդների մտածողությունն ու պատրաստել իրենց ապագային: Այստեղի պատանիները միշտ փնտրում են նոր նախագծեր ու զբաղմունքներ, որոնք կարող են իրենց ոգեւորել: Մենք էլ չէինք կարող իրենց «Թումո» հասցնելու մի հնար չգտնել»,- ասել է նախաձեռնության հեղինակ Անահիտ Բադալյանը:
«Իհարկե, մենք շատ ուրախ ենք, որ Բերդի երիտասարդները «Թումո» են գալիս, բայց սա մեզ համար ընտիր օրինակ է շատ ավելի աշխատելու ու ավելի շատ պատանիների «Թումո» հասցնելու համար: Մենք արդեն մտածում ենք հաջորդ քայլի մասին»,- ասել է «Թումոյի» տնօրեն Մարի Լու Փափազեանը:
«Նախկինում երբեք մտքովս չէր անցել, որ կարող եմ գրաֆիկական դիզայներ դառնալ, բայց այս դասընթացից հետո հետաքրքրվեցի դիզայնով ու կարծում եմ՝ կփորձեմ ավելին իմանալ դրա մասին»,- նշել է Բերդի պատանիներից 15-ամյա Լեւոն Մելիքյանը:

14:01 | 18.10.16 | News | 10461
Fifteen teens from the border region of Berd will be provided with transportation to attend Tumo Dilijan educational program for a year.
The initiative was realized owing to fundraising efforts of Timothy Straight, the founder of Homeland Development Initiative Foundation (HDIF), and Anahit Badalian, President of the Berd Women’s Resource Center.
“The fundraising goal was reached in less than a week, but they’re forging ahead to collect enough to send even more teens to the center every week. Besides, any additional money will help students from distant regions attend one of the four centers,” the announcement reads.
To support this initiative, please visit here.
The teens come to TUMO every Sunday to take part in Tumo activities.  A special workshop was organized for the students, and they’re well on their way to learning the foundations of graphic design.
“Berd is far away from the capital. It is an isolated region and shares one of the longest borders with Azerbaijan. It’s very important to develop the minds of the local teens to prepare them for their future. The students here are always looking for more projects to stimulate and challenge them. So naturally we could not but find a way to get them to Tumo,” Anahit Badalian said.
“We’re, of course, very happy that teens from Berd are coming to Tumo, but we also see this as the impetus for us to find a way of getting more teens to the center. This has already got us thinking about the next step!” Tumo CEO Marie Lou Papazian said.
“I never thought before that I could make a career in graphic design, but after these classes I became more interested and think now that I’ll pursue it in the future,” noted 15-year-old Levon Melikyan, one of the Berd teens.