08:43 | 21.07.16 | Նորություններ | 4121
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն եւ Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանը ուսանողների եւ դիմորդների համար համատեղ բացում են մագիստրատուրայի «Տեղեկատվության պաշտպանության մաթեմատիկական եւ ծրագրային ապահովում» նոր ծրագիրը։
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ում նշել են, որ տեղեկատվական անվտանգության բնագավառի մագիստրոսների պատրաստումը ենթադրում է ուսման երկամյա առկա ձեւաչափ եւ կմեկնարկի 2016 թ. սեպտեմբերի 1-ին։
Ընկերության մասնագետները կդասավանդեն մի շարք մասնագիտական առարկաներ։
Մագիստրատուրայի բացման մասին պաշտոնապես հայտարարվեց «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի եւ համալսարանի միջեւ համագործակցության հուշագրի ստորագրման շրջանակում։
Անձնական հանդիպման ընթացքում ընկերության գլխավոր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին եւ ՀՌՀ ռեկտոր Արմեն Դարբինյանը հայտնել են կազմակերպությունների միջեւ փոխշահավետ հարաբերությունները զարգացնելու եւ համատեղ կրթական ծրագրեր իրականացնելու մտադրություն։ Բացի այդ, ՀՌՀ ռեկտորը Եվգենի Կասպերսկուն պաշտոնապես շնորհել է համալսարանի պատվավոր դոկտորի կոչում։
«Նոր ուսումնական տարվա սկզբից հասանելի կլինի նոր մագիստրոսական ծրագիրը, որի շրջանակում մենք կկարողանանք պատրաստել տեղեկատվության պաշտպանության բնագավառի մասնագետներ։ Դա շատ կարեւոր իրադարձություն է ոչ միայն համալսարանի, այլեւ երկրի համար, քանի որ հայկական ընկերություններն այսօր ունեն տեղեկատվական անվտանգության մասնագետների սուր պակաս»,- հայտարարել է ՀՌՀ ռեկտոր Արմեն Դարբինյանը։
Եվգենի Կասպերսկին, իր հերթին, նշել է, որ կիբեռսպառնալիքները մշտապես էվոլյուցիա են ապրում՝ դառնալով ավելի բարդ, թաքնված եւ վտանգավոր.
«Մեր ասպարեզի գլոբալ խնդիրներից մեկը որակյալ մասնագետների սակավությունն է. նրանց պակասն զգացվում է ամբողջ աշխարհում։ Հենց այդ պատճառով մենք շատ ենք կարեւորում այդ ոլորտի կրթական ծրագրերին աջակցությունը։ Մենք մեծ հույսեր ունենք, որ արդեն շատ շուտով նոր մագիստրոսական ծրագրի շրջանավարտները կսկսեն ակտիվորեն փրկել աշխարհը կիբերսպառնալիքներից։ Այս ոլորտում աշխատանքն անսպառ է»,- նշել է Եվգենի Կասպերսկին:

08:43 | 21.07.16 | Новости | 4114
«Лаборатория Касперского» и Российско-армянский (Славянский) университет (РАУ) открывают для студентов и абитуриентов вуза новую программу магистратуры «Математическое и программное обеспечение защиты информации».
Как отмечают в «Лаборатории Касперского», подготовка магистров в области информационной безопасности предполагает двухгодичный очный формат обучения и стартует уже 1 сентября 2016 года.
Специалисты компании будут преподавать студентам ряд специализированных дисциплин.
Официальное объявление об открытии в РАУ магистратуры по направлению информационной безопасности состоялось в рамках подписания меморандума о сотрудничестве между «Лабораторией Касперского» и университетом.
В ходе личной встречи генеральный директор компании Евгений Касперский и ректор РАУ Армен Дарбинян выразили намерения развивать взаимовыгодные отношения между организациями и реализовывать совместные образовательные проекты. Кроме того, ректор РАУ официально присвоил Евгению Касперскому звание почетного доктора университета.
«С начала учебного года в РАУ будет доступна новая программа магистратуры, в рамках которой мы сможем готовить специалистов в области защиты информации. Это очень важное событие не только для университета, но и для страны, поскольку армянские компании сегодня испытывают острую нехватку высококвалифицированных специалистов по информационной безопасности», – заявил Армен Дарбинян.
Евгений Касперский в свою очередь отметил, что киберугрозы постоянно эволюционируют, они становятся все более сложными, скрытными и опасными.
«Одна из глобальных проблем нашей отрасли – дефицит качественных специалистов, их не хватает во всем мире! Именно поэтому мы считаем очень важным поддерживать образовательные программы в этой сфере. Мы очень надеемся, что уже очень скоро выпускники новой магистерской программы начнут активно спасать мир от киберугроз. Работы в этой сфере – непочатый край», - отметил Евгений Касперский.