07:59 | 15.07.16 | Նորություններ | exclusive 9476
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մեկնաբանել է Ռուբեն Վարդանյանի հարցազրույցը` Հայաստանի գիտատեխնիկական հիմնադրամի (Foundation for Armenian Science and Technology-FAST) գործարկման մասին:
Խոսելով հիմնադրամի մասին, Ռուբեն Վարդանյանը, մասնավորապես, ասել էր.
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում նշել են, որ երկրի կայուն զարգացմանն ուղղված երկարաժամկետ յուրաքանչյուր նախաձեռնություն ողջունելի եւ գնահատելի է:
«Մենք պատրաստ ենք քննարկել Հայաստանի գիտատեխնիկական հիմնադրամի (FAST) հետ գործակցության ձեւաչափն ու կոնկրետ առաջարկները, երբ հիմնադրամի գաղափարն ու օրակարգը ձեռք կբերեն հստակ բովանդակություն»,- նշել են ընկերությունում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում ընդգծել են, որ ընկերությունն իր հիմնադրման օրվանից իրականացրել է ռազմավարական նշանակության երկարաժամկետ ծրագրեր՝ առաջնորդվելով երկրի կայուն զարգացման տեսլականով:
«Որքան շատ նախաձեռնություններ կյանքի կոչվեն եւ տարբեր ոլորտներ ընդգրկվեն լայնամասշտաբ ծրագրերում, այնքան ավելի շատ հնարավորություններ կստեղծվեն համագործակցության համար՝ ի բարօրություն մեր հասարակության: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը գործունեության առաջին իսկ օրվանից առաջնորդվել է այդ տրամաբանությամբ: 2006-2016 թթ. ընթացքում մենք կատարել ենք ավելի քան 1 միլիարդ դրամի ներդրում ՏՀՏ ոլորտի զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններում:
Մասնավորապես, աջակցություն ենք ցուցաբերել Հայաստանի մի շարք կրթական հաստատություններում գործող «ԱրմՌոբոտիկս» ռոբոտաշինական խմբակներին, դպրոցներում եւ համալսարաններում խթանել ՏՀՏ կրթության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված ծրագրերը, ժամանակակից սարքավորումներ տրամադրել եւ ՏՀ ենթակառուցվածք ապահովել ուսումնական հաստատություններում: Աջակցել ենք նաեւ Բյուրականի աստղադիտարանի արդիականացմանը, մի շարք համայնքներում արեւային էներգիայով սնուցվող համակարգերի տեղադրմանը, համակարգչային սարքավորումներ ենք տրամադրել միկրոէլեկտրոնիկայի ուսումնական կենտրոններին, աջակցել ենք միկրոէլեկտրոնիկայի օլիմպիադաների անցկացմանը եւ այլն»,- նշել են ընկերությունում:

07:59 | 15.07.16 | Новости | exclusive 9867
В ВиваСелл-МТС прокомментировали интервью Рубена Варданяна о запуске научно-технологического фонда Армении (Foundation for Armenian Science and Technology-FAST).
Говоря о фонде, Рубен Варданян, в частности, сказал:
В ВиваСелл-МТС отметили, что приветствуют все долгосрочные  инициативы, направленные на стабильное развитие страны.
«Мы готовы обсудить формат сотрудничества с Научно-технологическим фондом Армении (FAST) и конкретные предложения, когда идея и повестка фонда получат четкое содержание», - отметили в компании.
В ВиваСелл-МТС подчеркнули, что компания со дня своего основания проводит долгосрочные программы стратегического назначения, руководствуясь видением стабильного развития страны.
«Чем больше программ будет осуществляться и чем больше разных сфер будет вовлечено в масштабные программы, тем больше возможностей будет создано для сотрудничества на благо нашего общества. С первого же дня своей деятельности ВиваСелл-МТС руководствовался этой логикой. За 2006-2016 гг. мы осуществили инвестиции на более чем 1 млрд драмов в программы по развитию сферы информационно-коммуникационных технологий (ИКТ).
В частности, мы предоставляли поддержку кружкам по роботике «АрмРоботикс», действующим в ряде образовательных учреждений Армении, содействовали программам, направленным на повышение уровня образования в области ИКТ в школах и университетах страны, предоставляли современные технологии и ИК-инфраструктуру образовательным учреждениям. Также мы содействовали модернизации бюраканской обсерватории, установлению систем получения солнечной энергии ряде общин, предоставляли компьютерную аппаратуру учебным центрам по микроэлектронике, поддерживали проведение Олимпиады по микроэлектронике и т.д.», - отметили в компании.