07:59 | 15.07.16 | Նորություններ | exclusive 9476
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մեկնաբանել է Ռուբեն Վարդանյանի հարցազրույցը` Հայաստանի գիտատեխնիկական հիմնադրամի (Foundation for Armenian Science and Technology-FAST) գործարկման մասին:
Խոսելով հիմնադրամի մասին, Ռուբեն Վարդանյանը, մասնավորապես, ասել էր.
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում նշել են, որ երկրի կայուն զարգացմանն ուղղված երկարաժամկետ յուրաքանչյուր նախաձեռնություն ողջունելի եւ գնահատելի է:
«Մենք պատրաստ ենք քննարկել Հայաստանի գիտատեխնիկական հիմնադրամի (FAST) հետ գործակցության ձեւաչափն ու կոնկրետ առաջարկները, երբ հիմնադրամի գաղափարն ու օրակարգը ձեռք կբերեն հստակ բովանդակություն»,- նշել են ընկերությունում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում ընդգծել են, որ ընկերությունն իր հիմնադրման օրվանից իրականացրել է ռազմավարական նշանակության երկարաժամկետ ծրագրեր՝ առաջնորդվելով երկրի կայուն զարգացման տեսլականով:
«Որքան շատ նախաձեռնություններ կյանքի կոչվեն եւ տարբեր ոլորտներ ընդգրկվեն լայնամասշտաբ ծրագրերում, այնքան ավելի շատ հնարավորություններ կստեղծվեն համագործակցության համար՝ ի բարօրություն մեր հասարակության: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը գործունեության առաջին իսկ օրվանից առաջնորդվել է այդ տրամաբանությամբ: 2006-2016 թթ. ընթացքում մենք կատարել ենք ավելի քան 1 միլիարդ դրամի ներդրում ՏՀՏ ոլորտի զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններում:
Մասնավորապես, աջակցություն ենք ցուցաբերել Հայաստանի մի շարք կրթական հաստատություններում գործող «ԱրմՌոբոտիկս» ռոբոտաշինական խմբակներին, դպրոցներում եւ համալսարաններում խթանել ՏՀՏ կրթության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված ծրագրերը, ժամանակակից սարքավորումներ տրամադրել եւ ՏՀ ենթակառուցվածք ապահովել ուսումնական հաստատություններում: Աջակցել ենք նաեւ Բյուրականի աստղադիտարանի արդիականացմանը, մի շարք համայնքներում արեւային էներգիայով սնուցվող համակարգերի տեղադրմանը, համակարգչային սարքավորումներ ենք տրամադրել միկրոէլեկտրոնիկայի ուսումնական կենտրոններին, աջակցել ենք միկրոէլեկտրոնիկայի օլիմպիադաների անցկացմանը եւ այլն»,- նշել են ընկերությունում:

07:59 | 15.07.16 | News | exclusive 8450
VivaCell-MTS commented on Ruben Vardanyan’s interview on the launch of Foundation for Armenian Science and Technology-FAST.
VivaCell-MTS noted that any sustainable idea to create a project with long-term benefit to the country is appreciated.
"The format of cooperation and suggestions will be discussed after the idea and the agenda of FAST gets clear form and content”, the company said.
VivaCell-MTS highlighted that as a Company committed to sustainable development, the company has been implementing projects having long-term strategic outcomes to the country and sustainability as their objective.
“The company finds that the more initiatives will get realized and the more spheres of the society are covered by serious initiatives, there more there will be public good and opportunity of cooperation and synergized effort. This is what the Company has been promoting from the start of its operation. From 2006 through 2016, VivaCell-MTS spent more than 1 billion drams under CSR on investment in the ICT sphere alone, including but not limited to supporting the creation ArmRobotics labs in selected educational institutions, innovative education in schools and universities, including ICT educational curriculum development, teaching and equipment provision to specialized schools, introduction of modern IT infrastructure and equipment to universities and special educational institutions, support to Byurakan Observatory, solar energy infrastructure installation, equipping microelectronic teaching centers and supporting international competitions in microelectronics, etc.”, VivaCell-MTS said.