06:56 | 15.06.16 | Հոդվածներ | exclusive 12487
Սան Ֆրանցիսկոյից Սիլիկոնյան հովիտ մեքենայով կարելի է հասնել 1 ժամում: Պատմական օր է ինձ համար՝ գնում եմ Google-ի կենտրոնական գրասենյակ:
Ճանապարհին Uber-ի վարորդի հետ վերլուծում ենք ԱՄՆ նախագահական քարոզարշավը, խոսում Սան Ֆրանցիսկոյի անվտանգության խնդիրների մասին: Ընթացքում հնչում է ավանդական հարցը՝ որտեղի՞ց ես: Լսելով Հայաստան անունը՝ վարորդը հիացմունքով բացականչում է՝ Kardashians:
Google հասնում եմ ընդմիջման ժամին՝ տարածքը մարդաշատ է: Քայլում են հիմնականում խմբերով, ավելի ճիշտ՝ մասնագիտական խմբերով. սա են հուշում աշխատակիցների t-shirt-երը՝ Google Maps, Google Now եւ այլն:
Ակամայից հիշում եմ «Սիլիկոնյան հովիտ» սերիալում հնչող հետեւյալ միտքը: «Տարօրինակ է, նրանք միշտ քայլում են 5-հոգանոց խմբերով: Այս ծրագրավորողները…. Միշտ կա բարձրահասակ նիհար սպիտակամաշկ տղա, կարճահասակ նիհար ասիացի, գեր տղա՝ պոչ կապած մազերով, խելագար մազերով ինչ-որ մեկը եւ մի հնդիկ: Այնպիսի տպավորություն է, որ նրանք անընդհատ վաճառում են տղաներին, մինչեւ որ նրանք ճիշտ խումբ են ընկնում»,- ֆիլմում նման դիտարկումներ է անում Hooli-ի գործադիր տնօրեն Գեւին Բելսոնը: Բայց վերադառնանք Google:
Google-ը հրապուրիչ աշխատատեղ է աշխարհի գրեթե բոլոր ծրագրավորողների համար, սակայն ոչ բոլորն են կարողանում հաղթահարել հարցազրույցի փուլերը: Քայլում եմ՝ գիտակցելով, որ շրջապատված եմ աշխարհի գուցե լավագույն ծրագրավորողներով: Գերխելացիների շրջապատում մի քանի ժամ անցկացնելը, իհարկե, հաճելի է, իսկ եթե դրան գումարես արեւադարձային ծառերի ստվերը, որ զովացնում է կեսօրի տապը, եւ ոչ բարձրահարկ գեղեցիկ շենքերը, ապա՝ Google-ը հիասքանչ վայր է:
«Google պետությունը» բազմազգ է, իմ դիտարկմամբ՝ շատ են հատկապես հնդիկներն ու ասիացիները: Քիչ չեն նաեւ հայերը, ճիշտ է՝ չկան հստակ թվեր, սակայն Google-ում աշխատող հայերի թիվը տատանվում է 100-200-ի սահմանում: Այդ օրը հանդիպեցի նրանցից երեքին: Ի դեպ, հատուկ շնորհակալություն Google Now-ի թիմում աշխատող ծրագրավորող ինժեներ (Software Engineer) Արա Ավանեսյանին՝ ընկերությունում ինձ հյուրընկալելու համար:
Անդրադառնանք Google-ի առավելություններին: Սկսենք ամենակարեւորից՝ սնունդն այստեղ անվճար է:
Չիփսերից մինչեւ մալայզական խոհանոց. Google-ի սնունդը կգնահատեն անգամ ամենախստապահանջ գուրմանները:
Տարածքը գեղեցկացնում են Google-ի գունավոր հեծանիվները. դրանք շատ են օգտագործվում աշխատողների կողմից այլ մասնաշենքեր հասնելու համար, քանի որ ընկերությունն իսկապես ահռելի է:
Google-ի աշխատակիցների շրջանում նորաձեւ են էլեկտրական մեքենաները, այդ իսկ պատճառով տարածքում դրանց մարտկոցները լիցքավորելու վայրերը եւս շատ են:
Այսպիսին է Google-ի աշխատակցի դասական աշխատասեղանը:
Google Street View-ի մեքենան է: Այն կառավարվում է Google Maps-ի եւ Google Earth-ի կողմից՝ թույլ տալով դիտել աշխարհի շատ քաղաքներ՝ 360 աստիճանով:
Կրեատիվն անտարբեր չի անցել անգամ առաստաղների կողքով: Սա Google-ի շենքերից մեկի առաստաղն է:
Google-ի աշխատակիցները ցանկացած պահի կարող են օգտվել այս աթոռից ու մի լավ հանգստանալ: Ասում են, այստեղ քնելու դեպքում դրական երազները երաշխավորված են:
Եթե «ալարում եք» երկրորդ հարկից առաջին հարկ ոտքով իջնել, օգտագործեք խողովակը: Ի տարբերություն վերելակի՝ եթե էլեկտրականությունն անջատվի, այն կշարունակի աշխատել:
Հ.Գ.
Վերադառնալով Սան Ֆրանցիսկո՝ երեկոյան բարձրանում ենք քաղաքի ամենաբարձր երկնաքերերից մեկի՝ «Մարիոթ» հյուրանոցի 39-րդ հարկ, որտեղից բացվում է հրաշալի տեսարան:
Թվում է, թե հոգնած աշխատանքային օրվանից հետո մարդիկ պետք է դադարեն խոսել տեխնոլոգիաների մասին, սակայն հենց կողքի սեղանին ներդրողների մի խումբ քննարկում է հերթական վեց եւ ավելի զրոներով ներդրումը:
Սան Ֆրանցիսկոն աշխարհի տեխնոլոգիական սիրտն է: Այն գրավում է բոլորին՝ չնայած իր ոչ այնքան կայացած տրանսպորտային համակարգին, մեծ թվով անօթեւաններին եւ ահռելի չափերի հասնող բնակարանային վարձերին: Մարդիկ աշխարհի տարբեր ծայրերից գալիս են այստեղ՝ «տեխնոլոգիական բախտի» հետեւից: Այստեղ ստարտափների 90%-ը ձախողում է, ինչի շնորհիվ մնացած 10%-ը հնարավորություն է ունենում ստեղծելու ընկերություններ, որոնք դառնում են ապագա «գուգլներ» եւ «ֆեյսբուքներ»:

06:56 | 15.06.16 | Articles | exclusive 12761
You can get from San Francisco to Silicon Valley in an hour. It’s a historical day for me - I am going to Google Headquarters.
Uber driver and I discuss the U.S. presidential campaign, talk about San Francisco security issues. Hearing about Armenia, the driver exclaims, “Kardashians!”
I get to Google at lunchtime, and many people are outside the buildings. They walk mostly in groups, or rather in specialized groups, as their t-shirts hint - Google Maps, Google Now, etc.
Involuntarily, I recall this idea from Silicon Valley TV series: “That’s weird, they always travel in groups of five. These programmers, there’s always a tall skinny white guy, a short skinny Asian guy, fat guy with a ponytail, some guy with crazy facial hair and then an East Indian guy. It’s like they trade guys until they all have the right group,” says Hooli Director Gavin Belson in the series. But let’s go back to Google.
Google is an attractive workplace for almost all web-developers, but not everyone can pass the interview. I walk and think that I am probably surrounded by the best web-developers in the world. It’s nice, of course, to spend several hours with super smart people, and if you add the shadow from tropical trees that cools midday heat, and beautiful low-rise buildings, - Google is a wonderful place.
“Google state” is diverse, as far as I can see, with the majority of web-developers having Indian and Asian heritage. Armenians aren’t a few either. Although there are no certain numbers, around 100-200 Armenians work at Google. I met three of them on that day. By the way, special thanks go to Google Now Software Engineer Ara Avanesyan for receiving me in the company.
Let’s speak about the advantages of Google and start from what matters the most - the food is free.
From chips to Malaysian cuisine - even the most sophisticated foodies will be satisfied.
Google colourful bicycles make the territory look inviting. The staff often use them to get to other Google buildings, as the company is really huge.
Electric cars are a fashion among Google staff, that is why there are many places to charge them.
This is a classic workplace of a Google employee.
A Google Street View car. It’s controlled by Google Maps and Google Earth, allowing to view many cities of the world in 360 degrees.
Even staircases didn’t escape creativity. This is what stairs look like in one of Google buildings.
Google staff can use this opportunity at any moment and have a good rest. They say sleeping in this place guarantees sweet dreams.
If you get too lazy to go down the floor by foot, use the slide. Contrary to elevators, it still works if electricity is off.
P.S.
We get on the 39th floor of Marriott Hotel, on of the highest skyscrapers of San Francisco, which opens an amazing view on the city.
It seems, people should pause conversations about technologies after a long workday, but a group of investors right at the next table are discussing yet another six-digit deal.
San Francisco is the world’s technological heart. It attracts everyone despite its not so well-established transport system, high number of the homeless, and huge rents. People come here from all corners of the world to test their “technological luck”. Here 90% of startups fail, which allows the rest 10% to found future Googles and Facebooks.