Սոֆի Մեհրաբյանը, Կարեն Վարդանյանն ու Արտաշես Թովմասյանը
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն այսօր հայտարարել է, որ վերջին շրջանում հայաստանյան ՏՏ ընկերությունների աշխատակիցները ԱՄՆ մուտքի արտոնագիր չեն ստանում «հյուպատոսական ծառայության աշխատակիցների սուբյեկտիվ որոշումների պատճառով, ինչը վնասում է ընկերությունների բնականոն գործունեությանն ու զարգացմանը»։
Այս մասին նա ասել է մամուլի ասուլիսի ժամանակ, որին մասնակցել են նաեւ հայ-կանադական «Մակադամիան» ընկերության գլխավոր տնօրեն Սոֆի Մեհրաբյանը եւ gg ընկերության համահիմնադիր-տնօրեն Արտաշես Թովմասյանը:
Ընկերությունների ղեկավարները հաստատել են, որ վերջին շրջանում ԱՄՆ դեսպանությունը մերժում է իրենց աշխատակիցներին մուտքի արտոնագրի տրամադրման հարցում:
«Սովորաբար, երբ հարցնում ես մերժման պատճառի մասին, խորհուրդ են տալիս դիմել, օրինակ, աշխատանքային վիզա ստանալու համար, ինչը նախ բավական թանկ հաճույք է եւ երկար գործընթաց, եւ բացի այդ, մարդիկ չեն գնում այնտեղ աշխատելու, այլ օրինակ՝ համագործակցություն կազմակերպելու կամ միջոցառման մասնակցելու: Բացի այդ, աշխատանքային վիզան վտանգ է պարունակում, քանի որ դու մարդուն հնարավորություն ես տալիս երկրից գնալու»,- նշել է Կարեն Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ այս հարցով ԻՏՁՄ-ն մի շարք հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ դեսպանի եւ հյուպատոսական ծառայության պատասխանատուների հետ, առաջարկվել են իրավիճակի կարգավորման մեխանիզմներ, սակայն որեւէ դրական տեղաշարժ չի արձանագրվել:
«Մենք նախ առաջարկել ենք, որ, օրինակ, ՏՏ ոլորտի համար առանձնակի պայմաններ ստեղծվեն՝ վիզա ստանալու հեշտացված կարգ: Տարբեր երկրներում կա նման պրակտիկա: Առաջարկվել է նաեւ, որ այս ոլորտի մարդկանց հետ դեսպանատան հարցազրույցները վարի հատուկ մեկը, որը մասնագիտացած է ոլորտում եւ կկարողանա ավելի օբյեկտիվ որոշումներ կայացնել»,- նշել է Կարեն Վարդանյանը:
Նա ընդգծել է, որ այդ քայլը հարվածում է ՏՏ ոլորտին, որը հռչակված է ՀՀ տնտեսության գերակա ուղղություն, բացի այդ, այս ոլորտի արտադրանքի շուրջ 70%-ը արտահանվում է ԱՄՆ:
Անդրադառնալով ՏՏ ոլորտի մասնագետների՝ երկրից արտագաղթի ցուցանիշներին, Կարեն Վարդանյանը նշել է.
«Այս ոլորտում արտագաղթի տոկոսը՝ մնացած ոլորտների համեմատ, ամենացածրն է: Եթե 2009թ. այս ցուցանիշը 9% էր, ապա անցած տարվա հետազոտության համաձայն՝ 3% է: Պատկերացրեք, թե այդ 3%-ի մեջ որքան չնչին տոկոս է կազմում ապօրինի արտագաղթը: Այս ոլորտի մարդիկ հիմնականում ունեն բարձր աշխատավարձ եւ ցանկանում են Հայաստանում ապրել»,- ամփոփել է ԻՏՁՄ գործադիր տնօրենը:

10:43 | 11.03.16 | News | 4680
Union of Information Technology Enterprises (UITE) Executive Director Karen Vardanyan announced today that employees of Armenian IT companies couldn’t get US visas recently “due to subjective decisions of the Embassy employees, which harms regular work and development of the companies”.
He made this statement at the press conference that was also attended by Armenian-Canadian Macadamian CEO Sophie Mehrabyan and gg Co-Founder and Director Artashes Tovmasyan.
The companies’ directors confirmed that USA Embassy denies visas to their employees in recent times.
“When you ask what the reason for denial is, you’re usually advised to apply, for example, for a work visa, which is a very expensive and long process. Besides, people don’t go there to work, but for example, to organize cooperation or participate in an event. Furthermore, work visa poses a danger of emigration as you allow the person to leave the country,” noted Karen Vardanyan.
According to him, UITE had a number of meetings with US Ambassador and consulate representatives, where mechanisms of resolving the situation were suggested, but no positive changes occurred.
“We first offered to create, for example, special conditions for IT industry, a simplified order of getting a visa. Different countries utilize such practice. We also suggested that people from this industry have interview with a person at the Embassy, who specializes in the industry and can make more objective decisions,” observed Karen Vardanyan.
He emphasized that this situation damages IT industry that’s declared Armenian economy’s top direction. Furthermore, around 70% of this industry’s product is exported to USA.
Touching upon IT specialists’ emigration from the country, Karen Vardanyan noticed:
“Emigration rates in this industry are the lowest in comparison to other spheres. The index was 9% in 2009, and only 3% according to last year’s research. Think what insignificant part of that 3% illegal emigration makes. People in this industry usually have high salaries and want to live in Armenia,” concluded UITE Executive Director.