13:59 | 03.03.16 | Նորություններ | 5625
Մարտի 2-ին Վ․Պլեխանովի անվան Ռուսաստանի տնտեսագիտական համալսարանի երեւանյան մասնաճյուղում «Ռոստելեկոմ» Հայաստանի, Երեւանում գիտության եւ կրթության ռուսաստանյան կենտրոնի, համալսարանի ներկայացուցիչների եւ ուսանողների մասնակցությամբ անցկացվել է տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտում պահանջարկ վայելող մասնագիտությունների թեմայով կլոր սեղան-քննարկում։
Հանդիպման ժամանակ ներկայացվել են բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հետ հայաստանյան «Ռոստելեկոմի» իրականացրած համատեղ ծրագրերը։
«Նորարարությունների ոլորտը, ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում, զարգանում եւ կատարելագործվում է շատ արագ, այդ թվում՝ մարդկային ռեսուրսների առումով։ Ենթակառուցվածքների զարգացումը եւ նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրումը․ահա թե ինչում ենք մենք տեսնում մեր վաղվա օրը։ Եվ շարժվելով այդ նպատակին ընդառաջ մշտապես անհրաժեշտ են իրենց գործը սիրող բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ։ Վստահ եմ՝ Վ․Պլեխանովի անվան Ռուսաստանի տնտեսագիտական համալսարանի երեւանյան մասնաճյուղի ուսանողներին ընձեռված են բոլոր հնարավորություններն իրենց նպատակների իրականացման համար»,- նշել է «ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ» ՓԲԸ-ի, «Ռոստելեկոմ» Հայաստանի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է նաեւ CISCO Ակադեմիայի շրջանակում համալսարանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դասավանդման փորձը։
Հանդիպման ավարտին «Ռոստելեկոմ» Հայաստանի եւ Վ․Պլեխանովի անվան Ռուսաստանի տնտեսագիտական համալսարանի երեւանյան մասնաճյուղի ներկայացուցիչները ստորագրել են համագործակցության հուշագիր, որի շրջանակում կողմերը համատեղ կաշխատեն համալսարանի ուսանողների տեսական գիտելիքների փորձնական կիրառման ուղղությամբ։

A round-table discussion on relevant professions in information and communication technologies was held on March 2 at Yerevan Branch of Plekhanov Russian University of Economics with participation of Rostelecom Armenia, Russian Center for Science and Culture in Yerevan, and representatives and students of the university.
The programs jointly implemented by Rostelecom Armenia and various universities were presented during the meeting.
“Innovation sphere both in the world and in Armenia is developing and improving very quickly, in regard of human resources as well. Development of infrastructure and introduction of new technologies is what we see as our tomorrow. On the way to achieving that goal, we always need highly qualified specialists who love their work. I am sure that students of Yerevan Branch of Plekhanov Russian University of Economics receive all opportunities to achieve their goals,” noted CEO of CJSC “GNC-ALFA”, Rostelecom in Armenia, Hayk Faramazyan.
The university’s experience in teaching information technologies within CISCO Academy was also presented during the meeting.
At the end of the meeting, representatives of Rostelecom Armenia and Yerevan Branch of Plekhanov Russian University of Economics signed a memorandum on cooperation, within which the sides will jointly work to give the university’s students opportunity to practice their theoretical knowledge.