12:22 | 26.11.15 | Նորություններ | 4328
Ամերիկյան CNN հեռուստաալիքի «Մետաքսի ճանապարհ. Անցյալ, ներկա, ապագա» հաղորդաշարի նոյեմբերի 23-ի թողարկումը նվիրված է եղել Հայաստանի մայրաքաղաքին:
«Նոր վիրտուալ մետաքսի ճանապարհ». այսպես է CNN-ը բնորոշում հայկական նորարար տեխնոլոգիաների արտահանման ուղին:
«Երեւանն աշխարհի հնագույն քաղաքներից է եւ արագորեն վերածվում է թվային տեխնոլոգիաների եւ նորարարության տարածաշրջանային կենտրոնի»,- նշում է CNN-ի լրագրողը «Երեւան. պատմության եւ տեխնոլոգիայի միջեւ» խորագրով տեսանյութում:
Հեռուստաալիքի նկարահանող խումբը հաղորդման շրջանակում այցելում է նաեւ «ԱրմԹաբ» գործարան:
«Դուք, ամենայն հավանականությամբ, լսել եք iPad-ի մասին, իսկ ի՞նչ կասեք ԱրմԹաբ-ի մասին: Վերջինս Հայաստանի սեփական պլանշետ-համակարգիչն է՝ պատրաստված հայ մասնագետների կողմից հենց այստեղ՝ Երեւանում»,- պատմում է CNN-ի թղթակիցը:
Նրա խոսքով՝ Երեւանում ՏՏ ոլորտի բում է նկատվում՝ «համակարգիչներից մինչեւ ռոբոտաշինություն. բազմաթիվ նոր ստարտափներ են հիմնադրվում երիտասարդ կրթված հայերի կողմից»:
Անդրադառնալով երկրի տեխնոլոգիական ժառանգությանը՝ Rafa Solutions ընկերության տնօրեն Ռաֆայել Ղասաբյանը նշում է. «Կարելի է ասել, Հայաստանը Խորհրդային Միության Սիլիկոնյան հովիտն էր»:
Անդրադարձ է կատարվում նաեւ Triada Studio-ի Shadowmatic խաղին եւ Apple Design Awards-ին արժանանալուն:
«Մեզ համար շատ զարմանալի էր տեսնել, որ մարդիկ այդքան մեծ ուշադրություն են դարձնում մեզ: Մենք կարծես սպորտային թիմ լինեինք, որի համար ցավում էր ողջ Հայաստանը»,- պատմում է ընկերության տնօրեն Արա Աղամյանը:
«Թեքնոլոջի ընդ Սայնս Դայնամիքս» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Վահան Շաքարյանն էլ ընդգծում է. «Որքան շատ ստարտափներ ունենանք, այնքան շատ ներդրումներ կգան Հայաստան: Իսկ երիտասարդ սերունդը չի սկսի ուղիներ փնտրել այս երկրից հեռանալու համար՝ աշխատանք գտնելու նպատակով»:
CNN-ի լրագրողը հավելում է, որ Վահան Շաքարյանն իր սեփական $3 մլն-ով է հիմնադրել ԱրմԹաբի արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունը, «եւ հույս ունի, որ իր տեխնոլոգիան շուտով հասանելի կլինի ամբողջ աշխարհում…»:

12:22 | 26.11.15 | News | 5455
American CNN channel’s November 23 issue of “Silk Road: Past, Present, Future” series was devoted to the Armenian capital.
“New Virtual Silk Road” - this is how CNN describes Armenia’s path of exporting innovative technologies.
“Yerevan is one of the oldest cities in the world and it’s rapidly turning into a regional hub of digital technologies and innovation”, notes CNN correspondent in his footage names “Yerevan: Between History and Technology”.
Within the program, the TV channel’s team also visits ArmTab Factory.
“You have probably heard of an iPad, but what about an ArmTab. This is Armenia’s own tablet computer, designed and assembled by engineers right here in Yerevan”, says the CNN correspondent.
According to him, across Yerevan the IT sector is booming: numerous startups are founded by young and educated Armenians.
Touching upon the technological heritage of the country, Director of Rafa Solutions Rafael Ghasabyan notes: “I would probably say Armenia was kind of a Silicon Valley of the Soviet Union time”.
The correspondent also touches upon Triada Studio’s Shadowmatic game and its having been granted Apple Design Awards.
“We were surprised to see that people pay attention to us. As though we were a sports team and whole Armenia was rooting for us”, says Director of the company, Ara Aghamyan.
Founder and Director of Technology and Science Dynamics Vahan Chakarian stresses in his turn: “The more we have startups, its going to bring more investment to Armenia, it’s going to bring more happiness. And young generation is not going to look how to escape from this country to find a job”.
CNN’s correspondent adds that Vahan Chakarian invested USD3 mln of his own money in the company and “he is hopeful his technology will soon be available around the world…”.