15:57 | 30.06.15 | Նորություններ | 4344
Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) եւ Orange Հիմնադրամի «Լույս հայի աչքերին» համատեղ ծրագրի շրջանակում՝ հունիսի 2-ից Աչքի շարժական հիվանդանոցը սկսել է իր աշխատանքները Լոռու մարզում։
Աչքի շարժական հիվանդանոցը հունիսի 22-26-ը կայանել էր Ստեփանավան քաղաքում, որտեղ աշխատանքների ընթացքին ծանոթանալու նպատակով այցելել են Orange Հիմնադրամի եւ Հայկական ակնաբուժության նախագծի ղեկավարները:
««Լույս հայի աչքերին» նախագիծը, որն իրականացնում ենք մեր գործընկերների հետ համատեղ, մեր ամենատպավորիչ ծրագրերից է, քանի որ հնարավորություն է տալիս վերադարձնել մարդկանց տեսողությունը՝ շոշափելի կերպով բարելավելով նրանց կյանքը: Ծրագրից օգտվողների քանակը զգալի է, սակայն ցավոք, տեսողական խնդիրներ ունեցողների քանակը դեռեւս մեծ է, եւ ծրագիրը շարունակելու կարիք կա»,- ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Ներկայում Աչքի շարժական հիվանդանոցը Սպիտակ քաղաքում է, որտեղ կմնա մինչեւ հուլիսի 20-ը՝ այնուհետ ուղեւորվելով Շիրակի մարզ: Այն արդեն եղել է Ալավերդի եւ Վանաձոր քաղաքներում:
«Orange Հիմնադրամի հետ համագործակցության շրջանակում Աչքի շարժական հիվանդանոցը նախորդ անգամ Լոռու մարզ այցելել էր 2013թ.։ Ուրախ եմ, որ այս համագործակցության արդյունքում հեռավոր մարզերի բնակիչներին հասանելի է դառնում ակնային ծառայություններ»,- նշել է Հայկական ակնաբուժության նախագծի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:
Հայկական ակնաբուժության նախագիծն իրականացնում է «Լույս հայի աչքերին» ծրագիրը սկսած 2003-ից։ Orange Հիմնադրամի հետ միասին ծրագիրն անցկացվում է 2011-ից, որի շրջանակում ակնային զննում է անցել ավելի քան 51 984 մեծահասակ եւ 15 051 երեխա:

15:57 | 30.06.15 | Новости | 4589
В рамках совместной программы Армянского офтальмологического проекта (АОП) и фонда Orange «Свет армянским глазам» мобильная офтальмологическая клиника начала свою работу в Лорийском марзе.
22-26 июня мобильная клиника находилась в городе Степанаван, где ее посетили руководители фонда Orange и АОП, чтобы ознакомиться с процессом программы.
«Проект «Свет армянским глазам», который мы осуществляем вместе с нашими партнерами, один из самых впечатляющих, поскольку позволяет вернуть людям зрение, ощутимо улучшая их жизнь. Число бенефициаров программы существенно, и есть потребность в ее продолжении», - сказал председатель совета фонда Orange Франсис Желибтер.
В настоящее время мобильная офтальмологическая клиника находится в городе Спитак, где пробудет до 20 июля, после чего отправится в Ширакский марз. Она уже побывала в Алаверди и Ванадзоре.
«В рамках сотрудничества с фондом Orange Мобильная офтальмологическая клиника в прошлый раз была в Лори в 2013 году. Я рада, что в результате этого сотрудничества жителям отдаленных сел становятся доступны офтальмологические услуги», - отметила директор армянского офиса АОП Нуне Егиазарян.
АОП реализует проект «Свет армянским глазам» с 2003 года. Совместно с фондом Orange проект осуществляется с 2011 года. В этот период обследование прошли более 51 984 пожилых людей и 15 051 ребенок.