10:00 | 22.06.15 | Հոդվածներ | exclusive 7025
ՀՀ հեռավոր, սահմանամերձ, բարձրլեռնային, լեռնային, մինչեւ 1000 բնակիչ ունեցող 344 գյուղական բնակավայրերում 2015թ․ հունվարի 1-ից անվճար ինտերնետ` Wi-fi է գործում:
Ծրագիրն իրականացնում է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը (ՁԻՀ)՝ ՀՀ կառավարության եւ Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ:
Itel.am-ի հետ զրույցում ՁԻՀ տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը նշում է, որ ծրագրի հիմնական նպատակն է ընդլայնել ինտերնետային հասանելիությունը Հայաստանի գյուղերում:
Wi-fi սարքերի գործողության շառավիղը մոտ 20 մ է: Մեկ սարքին միաժամանակ կարող է միանալ մինչեւ 25 հոգի:
Բագրատ Ենգիբարյանի խոսքով՝ ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ սահմանամերձ գյուղերում ինտերնետ հասանելիության առումով մեծաթիվ խնդիրներ կան:
«Հայաստանում էլեկտրոնային հասարակության ձեւավորման համար մեծ ծավալով աշխատանք է իրականացվել: Օրինակներից է «Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագիրը, որն ավելացրեց մարզերում համակարգչից օգտվողների թիվը: Հաջորդ կարեւոր հարցը ինտերնետ օգտագործողների թվի աճին նպաստելն էր, ինչին հասնելու համար հեռահաղորդակցության ոլորտի օպերատորները համապատասխան ներդրումներ են կատարել՝ ինչպես մոբայլ, այնպես էլ մալուխային կապով համապատասխան ծածկույթ ապահովելու համար»,- նշում է Բագրատ Ենգիբարյանը:
Նրա խոսքով՝ այսօր սահմանամերձ գյուղերում իրականացվող պիլոտային ծրագիրը թույլ կտա հասկանալ առկա խնդիրները եւ նպաստել ինտերնետ հասանելիության մեծացմանը:
«Համապատասխան արագությունը թույլ է տալիս, որ գոնե Skype-ով եւ սոցցանցերով շփումները հասանելի դառնան: Եթե պիլոտային ծրագիրը բարեհաջող ավարտվի, հետագայում ծրագրում ենք հզորացնել կապը եւ գյուղերում ստեղծել ինտերնետ ակումբներ: Համագործակցում ենք բոլոր օպերատորների հետ»,- ասում է նա:
ՁԻՀ տնօրենը հավելում է, որ տեխնոլոգիաների տարածումը ենթադրում է երկրի կենսամակարդակի բարձրացում եւ աշխատուժի ապակենտրոնացում:
«Փորձում ենք նաեւ լուծել աշխատատեղերի խնդիր՝ նպաստելով, որ մարդիկ ապրեն եւ աշխատեն իրենց բնակավայրերում: Սրան կարող է նպաստել համակարգչի եւ ինտերնետի միջոցով աշխատելու հնարավորությունը»,- ընդգծում է Բագրատ Ենգիբարյանը:

10:00 | 22.06.15 | Articles | exclusive 4282
344 border villages in Armenia with up to 1000 residents have been enjoying free Wi-Fi since January 1, 2015.
The project is carried out by Enterprise Incubator Foundation (EIF) with the support of the Armenian government and the World Bank.
EIF Director Bagrat Yengibaryan told Itel.am that the project mainly aims to expand Internet access in Armenian villages.
The operating range of the Wi-Fi devices is about 20 meters. Up to 25 people can connect to the same device at a time.
According to Bagrat Yengibaryan, studies have revealed a number of issues related to Internet access in border villages.
“Large-scale works aimed at shaping an electronic society have been carried out in Armenia. One of them is “Computer for All” project owing to which the number of computer users increased in regions. The next important issue was the growth of Internet users, and telecommunication operators made necessary investments to provide relevant mobile and cable network,” said Bagrat Yengibaryan.
According to him, the pilot project, which is currently underway in border villages, will let them understand the current issues and expand Internet access.
“Relevant speed at least makes communication on Skype and social networks accessible. If the pilot project is a success, we will make the network more powerful in the future and will open Internet clubs in villages. We cooperate with all operators,” he said.
The EIF Director also added that the technology transfer also assumes higher living conditions and decentralization of labor force.
“We are also trying to create more jobs for people to live and work in their locations. Computer and Internet-based work might also contribute to it,” stressed Bagrat Yengibaryan.