16:58 | 19.01.15 | Նորություններ | 4888
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը եւ BirthLink ՀԿ-ի տնօրեն Քեթի Մելորն այսօր այցելել են Էջմիածին քաղաքի կենտրոնական հիվանդանոց՝ վերջինիս տրամադրելով վաղահաս ծնված եւ առողջական խնդիրներով երեխաների խնամքի համար անհրաժեշտ սարքավորումներ:
Մասնավորապես, տրամադրվել են վերակենդանացման սարք, տաքացուցիչ, ռեսպիրատոր թերապիայի համակարգ, ինչպես նաեւ երակային ներարկման պոմպ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ տրամադրված բուժսարքավորումների եւ սարքերի միջոցով հնարավոր կլինի պատշաճ բուժօգնություն ցուցաբերել առողջական խնդիրներ ունեցող եւ ոչ բավարար քաշով ծնված երեխաներին: Որոշ դեպքերում անհրաժեշտ բուժսարքավորումների առկայության շնորհիվ կարող է վերանալ տեղափոխման անհրաժեշտությունը:
«Ամենավհատեցնող զգացմունքները հուսահատությունն ու անզորությունն են, հատկապես երբ դա երեխայի կյանքին եւ առողջությանն է վերաբերում: Դժվար պահերին, երբ երեխայի կյանքը վտանգված է, կարևոր է իմանալ, որ կա վայր, որտեղ փորձառու բժշկական անձնակազմը հոգ կտանի առողջական խնդիրներ ունեցող երեխայի մասին՝ նորածնի կյանքը փրկելու համար անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումներով հագեցած բաժանմունքում: Մենք ցանկանում ենք, որ ծնողները զգան, որ իրենք միայնակ չեն դժվարությունների առջեւ»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այս տարի լրանում է BirthLink ՀԿ-ի եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի՝ վաղածին երեխաների խնամքի բարելավմանը եւ նորածնային մահացության ցուցանիշի կրճատմանն ուղղված համագործակցության յոթերորդ տարին:
Ծրագիրը մեկնարկել է 2008թ. եւ մինչ այժմ ընդգրկել է Երևանի 12 եւ Հայաստանի 7 մարզերի 23 նորածնային բաժանմունք: Ծրագրի իրականացման համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մինչ օրս հատկացրել է մոտ 535 միլիոն դրամ:

16:58 | 19.01.15 | Новости | 4884
Генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян и директор общественной организации BirthLink Кети Мелор посетили центральную больницу Эчмиадзина, которой передали оборудование по уходу за новорожденными детьми – рожденными прежде срока или имеющими проблемы со здоровьем.
В частности, передано реанимационное оборудование, обогреватель, аппарат респираторной терапии, а также помпа для введения внутривенных инъекций.
Согласно сообщению, распространенному ВиваСелл-МТС, благодаря предоставленному оборудованию появится возможность оказывать надлежащий уход за большим числом новорожденных. В некоторых случаях исчезнет необходимость транспортировки детей.
«Худшее ощущение – это безнадежность и бессилие, особенно, когда речь касается здоровья. В тяжелые минуты, когда жизнь ребенка оказывается под угрозой, важно осознание того, что опытные врачи позаботятся о нем в оснащенном необходимой аппаратурой отделении. Мы хотим, чтобы родители чувствовали, что они не одиноки в борьбе со своими проблемами», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В этом году исполняется 7 лет сотрудничеству ВиваСелл-МТС и организации BirthLink, направленному на улучшение ухода за детьми, рожденными прежде срока, и сокращение детской смертности.
Программа стартовала в 2008 году и по сей день затронула родильные отделения 12 больниц Еревана и 23 больниц в семи областях страны. В целом ВиваСелл-МТС выделил на осуществление программы порядка 535 млн. драмов.