17:30 | 03.12.14 | Նորություններ | 5397
2014թ.-ի ընթացքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շարունակել է իրականացնել ծածկույթի ընդլայնման եւ ցանցի վերազինման աշխատանքներ Հայաստանի ամբողջ տարածքում: Աշխատանքներն իրականացվել են Երեւանում, մարզերի քաղաքներում եւ գյուղական համայնքներում, ինչպես նաեւ հանրապետական նշանակության եւ այլ ավտոճանապարհներին հարող տարածքներում:
Այսօր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ավարտեց Ձորաղբյուր գյուղում հիմնական կայանի տեղադրման եւ անհրաժեշտ սարքավորումներով համալրման աշխատանքները: Նոր հիմնական կայանը կապահովի ավելի հզոր ծածկույթ, ձայնային ծառայությունների ավելի բարձր որակ եւ ինտերնետի առավել մեծ արագություն:
«Յուրաքանչյուր բաժանորդի հանդեպ հոգածությունը հիմնարար արժեք է մեզ համար: Միեւնույն ժամանակ՝ մենք հարգում ենք ազատ ընտրության իրավունքը: Հայաստանի բնակչության մեծամասնությունն ընտրել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, որովհետեւ ընկերությունն ապացուցել է նորարարության առաջատարի իր կոչումը՝ մատուցելով վստահելի ու որակյալ ձայնային եւ տվյալների փոխանցման ծառայություններ, եւ ամենակարեւորը՝ ապահովելով Հայաստանում ամենաընդարձակ 2G/3G եւ 4G ցանցերը: Բացի այդ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն առաջատար է հանրապետության հեռավոր մի շարք տարածքներում ծածկույթի ապահովման հարցում՝ հանդիսանալով այդ տարածքներում բջջային կապի ծառայություններ տրամադրող միակ օպերատորը»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Մեկական 2G եւ 3G կայան է տեղադրվել Ախուրյան գյուղում (Շիրակի մարզ), Սարուխան գյուղում (Գեղարքունիքի մարզ), Արմավիր քաղաքում (Արմավիրի մարզ), Վերին Գոշ գյուղում եւ Դիլիջանի միջազգային դպրոցի տարածքում (Տավուշի մարզ), Ուրցաձոր գյուղում (Արարատի մարզ), Վայք-Սարավան մայրուղու հարեւանությամբ (Վայոց ձորի մարզ), Եղվարդում (Կոտայքի մարզ), Երեւան-Սեւան մայրուղու 10,5 կմ-ի վրա, Երեւան-Աբովյան մայրուղու հարեւանությամբ (Կոտայքի մարզ), Պռոշյան գյուղի Վանահովիտ թաղամասում (Կոտայքի մարզ), Կապան քաղաքի Բարաբաթում թաղամասում (Սյունիքի մարզ), Կոռնիձոր եւ Նորավան գյուղերում (Սյունիքի մարզ):
Բացի այդ, 2G/3G եւս 9 կայան է տեղադրվել Երեւանում:
Մինչեւ տարեվերջ եւս 14 հիմանական կայան կկառուցվի Երեւանում, Շամիրամ գյուղում (Արագածոտնի մարզ), Մայիսյան/Ժդանով գյուղերում (Արմավիրի մարզ), Տափերական, Ղուկասավան եւ Նոր Կյուրին գյուղերում (Արարատի մարզ), Գառնի գյուղում (Կոտայքի մարզ):
Մինչեւ տարեվերջ 4-րդ սերնդի/LTE եւս 50 բազային կայան կտեղադրվի Երեւան, Վաղարշապատ եւ Արմավիր քաղաքներում: Նշված քաղաքների բնակեցված տարածքների 45%-ից ավելին ապահովված կլինի LTE ծածկույթով:
Մինչեւ տարեվերջ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հիմնական կայանների ընդհանուր թիվը կկազմի 1090, որոնք կներառեն ավելի քան 2430 բջջային կայան՝ 2G, 3G եւ 4G տեխնոլոգիաներով:

17:30 | 03.12.14 | Новости | 5454
В течение 2014 года ВиваСелл-МТС продолжал работы по расширению зоны покрытия сети, а также по ремонту своих сетей на всей территории Армении. Работы проводились в Ереване, региональных городах и сельских общинах, а также на территориях республиканского значения и участках, прилежащих к автомагистралям.
Сегодня ВиваСелл-МТС завершил работы по установлению и оснащению необходимой техникой базовой станции в селе Дзорахпюр. Новая базовая станция обеспечит более сильное покрытие, более высокое качество голосовых услуг и более высокую скорость интернет-соединения.
«Забота о каждом абоненте является для нас фундоментальной ценностью. В то же время, мы уважаем право на свободу выбора. Большинство населения Армении выбрало ВиваСелл-МТС, потому что компания доказала свое звание лидера в области инноваций, предоставляя надежные и качественные голосовые услуги и возможности передачи данных. Но, что самое главное, мы обеспечили самое широкое в Армении покрытие сетей 2G/3G и 4G. Кроме того, ВиваСелл-МТС является лидером по обеспечению сети в ряде отдаленных населенных пунктов страны, будучи на данных участках единственным действующим оператором сотовой связи», - отметил генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
По одной 2G и 3G-станции установлено в селе Ахурян (Ширакский марз), селе Сарухан и на территории Международной школы Дилижана (Тавушский марз), в селе Урцадзор (Араратский марз), у автомагистрали Вайк-Сараван (марз Вайоц-Дзора), в Егварде (Котайкский марз), на 10,5 км трассы Ереван-Севан, у трассы Ереван-Абовян (Котайкский марз), в квартале Ванаовит села Прошян (Котайкский марз), в квартале Барабатум города Капан (Сюникский марз), в селах Корнидзор и Нораван (Сюникский марз).
Кроме того, еще 9 станций 2G/3G установлены в Ереване.
К концу года 14 базовых станций будет построено в Ереване, в селе Шамирам (марз Арагацотна), селах Маисян/Жданов (Армавирский марз), селах Таперакан, Гукасаван и Нор Кюрин (Араратский марз) и Гарни (Котайкский марз).
До конца года 50 базовых станций 4-го поколения/LTE будет установлено в Ереване, Вагаршапате и Армавире. В результате 45% территории трех городов будет обеспечено LTE-покрытием.
К концу года общее количество базовых станций ВиваСелл-МТС составит 1090, в их число войдет 2430 сотовых станций 2G, 3G и 4G.