14:55 | 27.08.14 | Նորություններ | 4671
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը» համագործակցության արդյունքում սահմանամերձ գյուղի բազմանդամ ընտանիքը նշել է իր բնակարանամուտը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ընկերության՝ կամավոր անդամագրված աշխատակիցները, Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» թիմը եւ ԱՄՆ-ից ժամանած «Գլոբալ Բիլդերս» կամավորական խումբը միավորել են ուժերը՝ սահմանամերձ Երվանդաշատ գյուղում Մուրադյանների ընտանիքի կիսակառույց տան շինարարությունն ավարտին հասցնելու համար:
Մուրադյանների ընտանիքը Արմավիրի մարզի Երվանդաշատ գյուղում բնակություն է հաստատել 64 տարի առաջ: Երկար տարիներ Մուրադյանների բազմանդամ ընտանիքը ապրել է ժամանակին որպես մանկապարտեզ ծառայած եւ վերանորոգման ենթակա շինության մեջ: 2005թ.-ից նրանք սկսել են նոր տան շինարարությունը, սակայն ֆինանսական միջոցների բացակայության պատճառով չեն կարողացել ավարտին հասցնել:
«Այստեղ յուրաքանչյուր քար դրվել է սիրով: Այդ սիրո մեջ կա նաեւ լուսավոր ապագայի հավատ: Կարեւոր է, հատկապես, այն, որ սահմանին ապրող գյուղացին զգա, որ ինքը մենակ չէ իր հոգսերի հետ, եւ որ տարբեր կազմակերպություններ ներկայացնող մարդիկ համախմբվել են, որպեսզի այս ընտանիքներն իրենց ամուր զգան իրենց հողի վրա: Այդ զգացողությունը նոր հաջողության հասնելու երաշխիք է»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Շինարարական աշխատանքներին հաջորդել է նույն գյուղի մեկ այլ՝ Ղազարյանների ընտանիքի տան տնօրհնեքի արարողությունը: Այս ընտանիքն էլ ավելի քան 15 տարի ապրել է կիսակառույց տան մեջ՝ առանց տարրական հարմարությունների:
Հիշեցնենք, որ սահմանամերձ գյուղերում բնակարանաշինության ծրագրի համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կատարել է 55 մլն դրամի ներդրում, իսկ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը» ստանձնել է այդ ծրագրի իրականացումը: Այս համագործակցության շնորհիվ` սահմանամերձ գյուղերի 25 ընտանիք տարեվերջին կվայելի հարմարավետ տանն ապրելու հնարավորությունը:

14:55 | 27.08.14 | Новости | 4672
В результате сотрудничества компании ВиваСелл-МТС и центра жилищного строительства «Фуллер» Армении в приграничном селе Ервандашат Армавирской области состоялось долгожданное новоселье.
Гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян, группа волонтеров-сотрудников компании, команда центра жилищного строительства «Фуллер» и прибывшая из США группа волонтеров «Глобал Билдерс» объединились для завершения строительства дома семьи Мурадянов в приграничном селе Ервандашат.
Семья Мурадянов обосновалась в селе Ервандашат 64 года назад. Долгие годы семья проживала в полуразрушенном строении бывшего детского сада. В 2005 году они начали строительство нового дома, однако семье не удалось завершить его из-за финансовых трудностей.
«Каждый камень здесь закладывался с любовью. В этой любви есть также надежда о светлом будущем. Очень важно, чтобы жители приграничных сел чувствовали, что их не оставили одних с их проблемами, что люди из разных компаний объединилсь, чтобы они могли чувствовать себя уверенно на своей земле. Это чувство является гарантией достижения новых успехов», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Новоселье в селе праздновала также семья Казарянов. Более 15 лет семья жила в недостроенном доме, где не было элементарных удобств.
Напомним, что для этой программы компания ВиваСелл-МТС инвестировала 55 млн. драмов. Центр жилищного строительства «Фуллер», в свою очередь, взял на себя реализацию программы. Благодаря этому сотрудничеству 25 семей из приграничных сел к концу года насладятся счастьем комфортного жилья.