14:06 | 16.05.14 | Նորություններ | 4362
Orange Հիմնադրամը եւ «Արաբկիր» Միացյալ մանկական բարեգործական հիմնադրամը ներկայացրեցին «Օգնենք աուտիզմով երեխաներին» ծրագրի շրջանակներում 2014 թվականի անելիքները:
«Օգնենք աուտիզմով երեխաներին» ծրագիրը մեկնարկել է 2010թ.-ին:
«Արդեն չորս տարի է, ինչ մենք համագործակցում ենք «Արաբկիր» Միացյալ մանկական բարեգործական հիմնադրամի հետ: Այս համագործակցության շրջանակներում մեր կարեւորագույն նպատակներից մեկն է ստեղծել աուտիզմով երեխաների կենսագործունեության համար անհրաժեշտ միջավայր, որը կնպաստի այս երեխաների լիարժեք ինտեգրմանը հասարակություն, կօգնի նրանց ծնողներին, ինչպես նաեւ աուտիզմի դեպքերի վաղ հայտնաբերման եւ բուժման համար առավել կատարելագործված միջոցներ հասանելի կդարձնի խնդրի հետ անմիջականորեն առնչվող բուժանձնակազմին եւ կնպաստի նրանց մասնագիտական հմտությունների զարգացմանը», - ասել է Orange Հիմնադրամի Խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
2014 թվականին ծրագրի շրջանակներում աուտիզմով եւ հաղորդակցման այլ խանգարումներով երեխաների համար նախատեսվում է ստեղծել ինտեգրված ծառայությունների մի համապարփակ համայնքային մոդել: Մալաթիա- Սեբաստիա համայնքի մանկապարտեզն ու դպրոցը կհամապատասխանեցվեն նման երեխաների կարիքներին՝ համալրվելով անհրաժեշտ պարագաներով, համապատասխան գիտելիքներ եւ փորձ փոխանցելով աուտիզմով երեխաների կրթական գործընթացում ներգրավված դաստիարակներին եւ մանկավարժներին:
2014 ծրագրի շրջանակներում կֆինանսավորվի մայրերի եւ խնամակալների ուղեկցությամբ աուտիզմով եւ հաղորդակցման այլ խանգարումներով 16 երեխաների 14-օրյա հանգիստն Ապարանի ամառային առողջարանային ճամբարում:

14:06 | 16.05.14 | News | 3437
Orange Foundation and “Arabkir” United Children’s Charity Foundation have announced the scope of the “Let’s Help Autistic Children” project for the year 2014. Launched in 2010, the project aims at improving early detection of autism in Armenia, supporting autistic children and their parents in all related issues, as well as implementing modern tools for autism diagnostic and treatment.
“This is already the 4th year of our cooperation with “Arabkir” United Children’s Charity Foundation.  One of the most important objectives of this partnership is to create the necessary environment for autistic children, which will  contribute to the full integration of these kids in the society, will help their parents, will as well provide the professional staff with more innovative tools for autism diagnostic and treatment. This partnership will also contribute to the development and education of the children diagnosed with autism,” said Francis Gelibter, Chairman of the Board of Orange Armenia Foundation.
In 2014 the project will focus on establishing a community-based comprehensive model of integrated services for children with autism and other communication disorders. The kindergarten and school in Malatia-Sebastia community will be adapted to the needs of autistic children - necessary tools will be provided as well as corresponding training and experience sharing sessions will be organized for mentors and teachers working with these children.
As set traditionally, this year the project will as well finance a 14 day trip of 16 children diagnosed with autism and other communication disorders accompanied by their parents and caretakers to a special recreational Summer Camp in Aparan.