13:44 | 24.12.13 | Նորություններ | 4896
P3 գերմանական աուդիտորական ընկերության կողմից Հայաստանում եւ եվրոպական մի շարք այլ երկրներում կատարված միջազգային ուսումնասիրության արդյունքներով, 3G ինտերնետից սմարթֆոններով օգտվելու արագության չափանիշով Օրանժ Արմենիայի 3G+ ցանցն առաջինն է Հայաստանի օպերատորների եւ առաջին անգամ՝ նաեւ Եվրոպական երկրներում Orange-ի մասնաճյուղերի շարքում:
Այս մասին հաղորդում է Օրանժ Արմենիայի մամուլի ծառայությունը:
Ուսումնասիրության ընթացքում գնահատվել են մի շարք չափանիշներ. մուտքը վեբ կայքեր՝ ներառյալ YouTube-ի գլխավոր էջ, տեսանյութերի դիտումն ինտերնետով, էլեկտրոնային հաղորդագրությունների առաքում ու ստացում, ֆայլերի վերբեռնումն ու ներբեռնումը եւ այլն:
«Հայաստանում եւ անգամ Orange-ի եվրոպական մասնաճյուղերի շարքում առաջինը ճանաչվելը մեզ համար կարծես ամանորյա նվեր լինի, որը պարգեւատրում է մեր աշխատակիցների ջանքերը», - ասել է Օրանժ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Հայաստանում փորձարկումներն իրականացվել են 2013թ. հոկտեմբերի 23-ից նոյեմբերի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում Երեւան, Գյումրի, Վանաձոր եւ Էջմիածին քաղաքներում: Փորձարկումներն իրականացվել են նշված քաղաքների կենտրոններում, գործարար ու առեւտրային շրջաններում եւ արվարձաններում:

13:44 | 24.12.13 | News | 4921
According to an international study conducted by the German audit firm P3 on field in a number of different countries, Orange Armenia’s network has been ranked first among Armenian operators and for the first time, first as well among all Orange European affiliates for providing the best speed of 3G internet on smartphones.
The study, based on the use of international standards, has evaluated several parameters, such as access to static websites, including the YouTube homepage, video streaming, sending and receiving emails, file upload and download, latency measurement and website access time.
“This first rank in Armenia and even among European affiliates of Orange is for us like a Christmas gift rewarding the efforts of our personnel. During the whole year, we have worked on creating attractive conditions for acquiring a smartphone combined with an offer at Orange shops: good choice and good prices: credit at 0%, best after-sales conditions, phone insurance. It is now a pleasure to state that when acquiring a smartphone at Orange shops with our services, customers will also benefit from the best quality and speed of mobile internet”, said Francis Gelibter, CEO of Orange Armenia.
In Armenia, the measurements took place from October 23 to November 7 in Yerevan, Gyumri, Vanadzor, and Etchmiadzin. Measurements were made in city centres, business, commercial and suburban areas.