17:03 | 20.12.13 | Նորություններ | 4681
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, Մշակույթի նախարարության եւ «Պրոլայթինգ» ընկերության համագործակցության արդյունքում թվայնացվել է Արամ Խաչատրյանի բազմաժանր ստեղծագործական ժառանգությունը: 9 ձայնասկավառակ, 1 տեսասկավառակ եւ բուկլետ ներառող հավաքածուն ստեղծվել է Հայաստանի հանրային ռադիոյում պահպանվող ձայնագրությունների եւ Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տրամադրած նյութերի հիման վրա:
Մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 110-ամյակին նվիրված հոբելյանական հրատարակության թողարկումը նախատեսված է 1000 օրինակով: Երկերի թվայնացված անթոլոգիան լույս է տեսել առաջին անգամ: Բազմաժանր ստեղծագործությունների կատարողական կազմում ընդգրկվել են համաշխարհային հռչակ վայելող, հայ եւ օտարազգի պրոֆեսիոնալ երաժիշտներ: Իսկ սիմֆոնիկ ժանրի բազմաթիվ ստեղծագործություններ հնչում են իր` հեղինակի ղեկավարությամբ:
«Ժամանակն առաջ է շարժվում… տեխնոլոգիաները զարգանում են` սերունդներին առաջարկելով նոր լուծումներ: Իսկ մնայուն արժեքները շարունակում են փայլել անկախ ժամանակներից` լուսավորելով մարդկության ճանապարհը: Մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործական ժառանգությունն այդ արժեքներից է: Այն թույլ է տալիս կյանքն ընկալել հոգու աչքերով եւ զգալ երաժշտության անսահման մեծ ուժը: Հպարտ ենք այս նախագծի իրականացմանն աջակցելու համար»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ինքնատիպ այս հավաքածուն թողարկվել է ոչ կոմերցիոն նպատակով եւ նախատեսված չէ վաճառքի համար: Ակնկալվում է այն տրամադրել աշխարհի խոշոր համալսարանների գրադարաններին, երաժշտական փառատոներին եւ հաստատություններին, կոմպոզիտորական միավորումներին եւ դասական երաժշտություն պրոպագանդող ռադիոկայաններին:

17:03 | 20.12.13 | Новости | 4896
В результате сотрудничества ВиваСел-МТС, министерства культуры и компании “Пролайтинг” оцифровано многожанровое музыкальное наследство великого армянского композитора Арама Хачатуряна. Коллекция, включающая 9 дисков, 1 видеоклип и буклет, создана на основе записей, хранившихся в архивах Общественного радио Армении, и на основе материалов, предоставленных домом-музеем Арама Хачатуряна.
Выпуск юбилейной публикации, посвященной 110-летию великого армянского композитора, намечен в 1000 экземплярах. Оцифрованная антология произведений выходит в свет первые.
“Время движется вперед… Технологии развиваются, предлагая поколениям новые решения. А вечные ценности продолжают излучать свет вне зависимости от времени, просвещая путь человечества. Творческое наследие великого композитора Арама Хачатуряна является именно такой ценностью. Оно позволяет воспринимать жизнь душой и чувствовать нескончаемую силу музыки. Мы горды тем, что содействуем реализации этого проекта”,- заявил генеральный директор ВиваСел-МТС Ральф Йирикян.