13:31 | 03.10.13 | Նորություններ | 3052
Այսօր Երեւանում մեկնարկել է «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառումը ֆինանսական ոլորտում` մարտահրավերներ եւ լուծումներ» թեմայով համաժողովը՝ կազմակերպված ԱՄՆ ՄԶԳ «Ֆինանսներ տնտեսական զարգացման համար» ծրագրի կողմից:
ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանյան առաքելության տնօրեն Քերեն Հիլլիարդը բացման խոսքում կարեւորել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման անհրաժեշտությունը Հայաստանում, նշելով, որ այն կխթանի ֆինանսական եւ տնտեսության այլ հատվածները, «քանի այսօր ոչ մի ոլորտ չի աշխատում առանց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների»:
Հայաստանի բանկերի միության (ՀԲՄ) նախագահ Սամվել Ճզմաչյանի փոխանցմամբ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացումը խթանում է միջբանկային շփումը, բարձրացնում է ընկերությունների մրցունակությունը, տալիս է նոր ծառայություններից օգտվելու հնարավորություն՝ անգամ հեռավոր շրջաններում:
ՀԲՄ-ի նախագահը հատկապես ընդգծել է ՏՏ զարգացման կարեւորությունը ԿԲ-ի համար, ինչն օգնում է կառավարել ռիսկերը եւ հեշտացնում է վերահսկողությունը ֆինանսական համակարգի նկատմամբ:
Կենտրոնական Բանկի Խորհրդի անդամ Վախթանգ Աբրահամյանն իր հերթին նշել է, որ ԿԲ-ն, որպես կարգավորող մարմին, եւս մեծ կախվածություն ունի տեղեկատվական տեխնոլոգիաներից:
Հանդիպմանը մասնակից առեւտրային բանկերի եւ այլ ընկերությունների ներկայացուցիչներ ներկայացնել են իրենց բիզնես-կառույցների ծրագրային համակարգերի վիճակը, ՏՏ-լուծումների կարիքները եւ բարելավման միտումները:

13:31 | 03.10.13 | Новости | 3068
Сегодня в Ереване прошла конференция на тему «Использование информационных технологий в финансовом секторе - вызовы и решения», организованная программой USAID «Финансы для экономического развития».
Директор Миссии USAID в Армении Керен Хиллард подчеркнула необходимость развития информационных технологий в Армении, отметив, что это будет способствовать укреплению финансового и других секторов экономики, «так как сегодня ни одна сфера не может работать без информационных технологий».
По словам председателя Союза банков Армении (СБА) Самвела Чзмачяна, развитие информационных технологий способствует улучшению межбанковских связей, росту конкурентоспособности компаний, открывает доступ к новым услугам, даже в отдаленных регионах.
Самвел Чзмачян подчеркнул важность развития ИТ для Центрального банка в контексте управления рисками и облегчения контроля над финансовой системой.
Член Совета ЦБ Вахтанг Абраамян, в свою очередь, заявил, что в работе Центрального банка действительно многое зависит от успешного применения информационных технологий.