Այսօր տեղի է ունեցել Orange WiFi «անկյունների» պաշտոնական բացումը Հայաստանի պետական ճարտարապետաշինարարական համալսարանում եւ Հայաստանի պետական կոնսերվատորիայում:
Ինչպես հայտնել են ընկերությունում, համալսարաններում անվճար WiFi-ով զինված անկյունների ստեղծման ծրագիրը մեկնարկել է դեռ 2011թ. եւ նախատեսվում է 2013թ. ընթացքում նման անկյունների թիվը հասցնել 13-ի, որոնցից 9-ը` Երեւանի եւ 4-ը՝ մարզային համալսարաններում:
Նախատեսվում է նման անկյուններ բացել նաեւ Գեղարվեստի պետական ակադեմիայում, Երեւանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի Գյումրիի մասնաճյուղում եւ Գավառի պետական համալսարանում:
«Ինտերնետն արդեն մեր առօրյա կյանքի, ինչպես նաեւ ուսումնական գործընթացների անբաժան բաղկացուցիչն է: Այն այսօր աշխարհի համալսարաններում նույնքան կարեւոր եւ պարտադիր է, ինչքան գրադարանը: Վստահ եմ, որ այս WiFi անկյունները կփոխեն ուսանողների ամենօրյա ուսումնական կյանքը եւ կհեշտացնեն նրանց գործը»,- ասել Orange-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:

17:21 | 27.03.13 | News | 4432
Today the official opening of Orange WiFi corners took place at the State Architecture University of Armenia and the State Conservatory in Armenia.
This project of creation of free WiFi corners in the universities was launched in 2011 and during the course of 2013 the total number of such corners is expected to reach 13 – 9 in Yerevan and 4 in regional universities, company informs.
The State Academy of Fine Arts, Goris Branch of the Yerevan State Engineering University and the Gavar State University are to follow.
“The internet has already become an irreplaceable part of our daily life and in the educational processes as well. Nowadays, the internet is a mandatory component of universities and libraries all over the world. I’m quite convinced that these WiFi corners will make a difference in the daily life of the students and help them in their studies” said Francis Gelibter, CEO of Orange Armenia.
The partnership of Orange with the universities in Armenia is not limited to the creation of free WiFi corners only. With most of the universities, Orange also collaborates in other domains, such as granting scholarships, organization of professional internships at Orange, as well as conducting professional and training courses for students by Orange employees.