07:26 | 03.12.12 | Նորություններ | 6547
Այսօր Երեւանի լսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների հատուկ կրթահամալիրի, Ֆրանս-հայկական զարգացման հիմնադրամի ջանքերով եւ Orange Հիմնադրամի աջակցությամբ գործարկվեցին երկու վեբկայք՝ www.deaflife.am եւ www.deaf.am, որոնք նախատեսված են խուլ եւ վատ լսողություն ունեցող անձանց համար, հատուկ ժեստերի լեզվի հայերեն տարբերակով:
www.deaflife.am-ը ստեղծվել է Երեւանի լսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների հատուկ կրթահամալիրի աշխատակիցների եւ սաների կողմից: Այն լավագույն միջոց է խուլերի լեզուն, պատմությունն ու մշակույթը պահպանելու եւ ժեստերի լեզվով սերունդներին փոխանցելու, ինքնուրույն տեղեկատվություն ստանալու եւ լսող հասարակությանն ինտեգրվելու համար:
Կայքը արժեքավոր է նաեւ նրանով, որ հասանելի է Խուլերի միավորման անդամ խուլ մեծահասակներին, մանուկներին եւ օգտակար է սոցիալական տարբեր խմբերի համար՝ չլսող երեխաների ծնողների, նրանց հետ աշխատող մանկավարժների եւ այլ շահագրգիռ աձանց՝ լսող եւ չլսող:
Մյուս կայքը՝ www.deaf.am-ը, ստեղծվել է Ֆրանս-հայկական զարգացման հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ եւ հանդիսանում է հայերեն ժեստերի լեզվով առցանց երկխոսության յուրօրինակ տիրույթ ոչ միայն լսողության խանգարումներ ունեցող անձանց, այլեւ բոլոր նրանց համար, ովքեր հետաքրքրված են նրանց լեզվաբանական եւ մշակութային առանձնահատկություններով:
Ժեստերի հայերեն լեզվով կրթական, մշակութային եւ տեղեկատվական տեսանյութերը կբարելավեն Հայաստանում լսողության խանգարումներ ունեցող ավելի քան 3,500 անձանց դասավանդման եւ ուսման արդյունավետությունը, ինչպես նաեւ նրանց ընտանիքների առօրյան, եւ կնպաստեն կրթության հավասար պայմանների ստեղծմանը:
«Երկու կայքերն էլ ունեն շատ հետաքրքիր բովանդակություն լսողության խանգարումներ ունեցող անձանց համար, ինչպես նաեւ այն անձանց համար, ովքեր հետաքրքրված են այս մարդկանց խնդիրներով: Ուրախ ենք տեսնել, որ ինտերնետը կարող է դրական փոփոխություններ բերել նման խնդիրներ ունեցող անձանց կյանքում», - նշել է Orange Հիմնադրամի Խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:

07:26 | 03.12.12 | News | 5774
Today two websites, www.deaflife.am and www.deaf.am,  specially designed in Armenian Sign Language were launched for the Deaf and Hard of Hearing Persons, by the efforts of Yerevan Special Educational Complex for Children with Hearing Impairments, and the French Armenian Development Foundation, and with the support of Orange Armenia Foundation.
www.deaflife.am is designed by the teachers and students of the Yerevan Special Educational Complex for Children with Hearing Impairments: It is a best mean to preserve and transmit the history, language and culture of deaf people, get information independently and be integrated to the society.
The website is also valuable in a sense that it is accessible to elderly people with hearing problems, children, and is useful for different social groups: parents of deaf children, their teachers and other interested parties, both with or without hearing disabilities.
www.deaf.am website, financed and designed by the French Armenian Development Foundation will raise positive awareness on the cultural and linguistic aspects of the Deaf experience and will promote the exchange of information and experiences between the Deaf and persons without hearing problems.
The Educational, Cultural and Awareness video materials in Armenian Sign Language will enhance the teaching, learning and performance among 3,500 Deaf and Hard of Hearing Persons and their families in Armenia and contribute to Equality in Education.
“Both websites have important information for people with hearing disabilities and also for people interested in the problems of this community and it is good to see that internet can make a positive change to people with these issues”, Francis Gelibter, Chairman of board of the Orange Foundation, said.