02:35 | 05.10.12 | Նորություններ | 5875
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տեղեկացրել է, որ միկրոէլեկտրոնիկայի հայաստանյան ամենամյա 7-րդ միջազգային օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլում մրցանակակիրներից հաղթող են ճանաչվել 24-ը` 10 անվանակարգում:
Օլիմպիադայի գլխավոր հովանավորն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը: Սինոփսիս Արմենիա ՓԲԸ-ն օլիմպիադայի հովանավորն ու գլխավոր կազմակերպիչն է:
Հայաստանում Սինոփսիսի շաբաթվա շրջանակներում անցկացվող այս տարվա օլիմպիադան արտացոլում էր մասնակից երկրների լայն աշխարհագրություն՝ ներկայացուցիչներ ներառելով 14 երկրից. Հայաստանից, Բելառուսից, Չինաստանից, Եգիպտոսից, Գերմանիայից, Հնդկաստանից, Հորդանանից, Մալազիայից, Ռուսաստանից, Սաուդյան Արաբիայից, Սերբիայից, ՄԱԷ-ից, Ուկրաինայից եւ ԱՄՆ-ից: Օլիմպիադայի 418 մասնակիցներից 191-ը հայաստանյան ԲՈՒՀ-երի եւ ՏՏ ընկերությունների, իսկ 227-ը՝ միջազգային համալսարանների եւ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ էին:
Օլիմպիադան բացահայտում է մինչեւ 30 տարեկան առավել խելացի եւ տաղանդավոր ճարտարագետներին: 2012թ. օլիմպիադան ընդգրկում էր հետեւյալ թեմաները՝ թվային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում եւ թեստավորում, անալոգային եւ խառը ազդանշանային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում եւ թեստավորում, կիսահաղորդչային սարքեր եւ տեխնոլոգիա, ինտեգրալ սխեմաների ավտոմատացված նախագծման մաթեմատիկական եւ ալգորիթմական ապահովում:
Օլիմպիադան իրականացվում էր երկու փուլով: Առաջին փուլը ստուգարքի ձեւով անցկացվել է սեպտեմբերին`մասնակից բոլոր երկրներում: Երկրորդը ներառել է ինքնատիպ լուծումներ պահանջող ճարտարագիտական խնդիրներ: Առաջին փուլի 418 մասնակիցներից երկրորդ փուլ են անցել 34-ը, որոնցից 18-ը Հայաստանից էին (14-ը Երեւանից, չորսը՝ Գյումրիից), իսկ 16-ը՝ տարբեր երկրներից:
«Հայաստանում կրթության որակը կկանխորոշի մեր ապագան: Այն էական դեր ունի երկրի մրցակցային առավելությունները խթանելու հարցում»,-ասել է օլիմպիադայի գլխավոր հովանավոր ընկերության` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը: «Անհրաժեշտ է հնարավորինս քաջալերել նման նախաձեռնությունները: Որպես հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր եւ կորպորատիվ քաղաքացի՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարեւորում է ցանկացած նախաձեռնություն, որը երիտասարդներին հնարավորություն է ընձեռում լինել բացահայտող եւ խրախուսում է նրանց ստեղծագործականությունը»:
«Իր գոյության յոթերորդ տարում Միկրոէլեկտրոնիկայի հայաստանյան ամենամյա միջազգային օլիմպիադան շարունակում է տպավորիչ թափ հավաքել: Երեք տարի առաջ, Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի ուսանողների մասնակցությամբ կազմակերպված օլիմպիադան, միջազգային դառնալու առաջին երերուն քայլերն արեց: Այս տարի արդեն` օլիմպիադան մասնակիցներ է ներգրավել 14 երկրից: Մեր հրաշալի գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի առատաձեռն հովանավորության շնորհիվ, օլիմպիադային մասնակցելու համար Երեւան ժամանելու հրավերը բավական գրավիչ առաջարկ է դառնում, իսկ իրադարձությունը` աշխարհում միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտի աննախադեպ միջոցառման է վերածվում»,-ասել է օլիմպիադայի կազմկոմիտեի նախագահ, Սինոփսիս Արմենիա ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն եւ Սինոփսիս ընկերության մարքեթինգի գծով փոխնախագահ Ռիչ Գոլդմանը: «Համաշխարհային հարգանք վայելող մասնագիտական ճարտարագիտական կազմակերպության՝ IEEE-ի կողմից օլիմպիադայի ճանաչումը վկայում է մրցույթի աճող միջազգային հեղինակության մասին: Սա շահավետ է նաեւ Հայաստանի համար, քանի որ այն բարձրացնում է Հայաստանի` որպես միկրոէլեկտրոնիկայի կրթության գերազանցության կենտրոնի վարկանիշը` երկրին ամբողջ աշխարհում արժեքավոր համագործակցություններ ստեղծելու հնարավորություն ընձեռելով: Վստահ եմ, որ օլիմպիադայի շրջանակներում սկիզբ առած համագործակցությունն աննախադեպ եւ անկանխատեսելի ձեւով կփոխհատուցի Հայաստանի կազմակերպիչների ներդրած ջանքերը »:
Միկրոէլեկտրոնիկայի հայաստանյան ամենամյա միջազգային յոթերորդ օլիմպիադայի հաղթողներին մրցանակներ շնորհվեցին Սինոփսիսի մեծարման երեկոյի ընթացքում:
Հաղթողներն են`
• 1-ին մրցանակ՝ նոութբուք ՎիվաՍել-ՄՏՍ կողմից Թիանյու Մային (Չինաստան)
• 2-րդ մրցանակ` iPad Սինոփսիս Արմենիայի կողմից Մահմուդ Համդի Իբրահիմ Оուդային (Սաուդյան Արաբիա)
• 3-րդ մրցանակ՝ նեթբուք Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի կողմից Վաչե Գալստյանին (Հայաստան)
• 3-րդ մրցանակ՝ նեթբուք Յունիքոմփ ՓԲԸ-ի կողմից Բենջամին Ալեքսանդր Լա Ռիվիերեին (ԱՄՆ)
• Լավագույն ճարտարագիտական լուծման համար մրցանակ` Վիասֆեր տեխնոպարկի կողմից Վարդան Գրիգորյանցին (Հայաստանից)
• Ամենայուրօրինակ լուծման համար մրցանակ` Մայքրոսոֆտ Արմենիայի կողմից Ռեզա Ասադփուրին (Մալազիա)
• Ամենաստեղծագործ լուծման համար մրցանակ` Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության կողմից Սամվել Անտանյանին (Հայաստան)
• Լավագույն աղջիկ մասնակից` մրցանակ ՊԱՐՏՆՅՈՐ ՍՊԸ-ի կողմից Նելլի Խաչատրյանին (Հայաստան)
• Ամենաերիտասարդ մասնակից` մրցանակ Արմինկո ՓԲԸ-ի կողմից Գրիգոր Հակոբյանին (Հայաստան)
• Լավագույն արդյունք Գյումրուց՝ մրցանակ Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության կողմից Խորեն Տիգրանյանին (Հայաստան)
• Լավագույն արդյունք յուրաքանչյուր երկրից՝ մրցանակ օլիմպիադայի կազմկոմիտեի եւ ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ ԱՓԲԸ-ի կողմից՝ Վիտալի Գավրիլյուկին (Բելառուս), Թիանյու Մային (Չինաստան), Արջուն Սինգալին (Գերմանիա), Նիխիլ Սուդհիր Ուպադհյային (Հնդկաստան), Անաս Մաջդի Դահաբրային (Հորդանան), Ռեզա Ասադփուրին (Մալազիա), Թայլան Դարիբաեւին (Ռուսաստան), Մահմուդ Համդի Իբրահիմ Оուդային (Սաուդյան Արաբիա), Հելենա Զդրավկովիչին (Սերբիա), Հեբատալլա Սալահ Աբդուլքարիմ Ա Ալհամադանիին (ՄԱԷ), Վոլոդիմիր Միզին (Ուկրաինա), Բենջամին Ալեքսանդր Լա Ռիվիերեին (ԱՄՆ):

02:35 | 05.10.12 | News | 6142
Yerevan/Mediamax/. VivaCell-MTS informed today that the final stage of the Seventh Annual International Microelectronics Olympiad of Armenia took place at the Synopsys Armenia Education Department (SAED), with competitors winning 24 prizes in 10 categories. VivaCell-MTS is the general sponsor of the Olympiad. The general organizer and sponsor of the Olympiad is Synopsys Armenia CJSC.
Held in conjunction with Synopsys Week in Armenia 2012, this year’s competition reflected the diversity of participants from 14 countries: Armenia, Belarus, China, Egypt, Germany, India, Jordan, Malaysia, Russia, Saudi Arabia, Serbia, UAE, Ukraine and the USA. Out of the 418 competitors in the Olympiad, 191 were from Armenian universities and IT companies and 227 were from international universities and organizations.
The Olympiad highlights some of the brightest, most talented engineers under the age of 30. Olympiad topics for 2012 included Digital IC Design and Test, Analog and Mixed-Signal IC Design and Test, Semiconductor Devices and Technology, and Mathematic and Algorithmic Issues of Electronic Design Automation (EDA).
The competition was conducted in two stages. The first stage, held in the participants’ countries during September, involved a test to establish a baseline. The second stage involved a challenging contest consisting of advanced engineering tasks requiring complex solutions. Of 418 participants in the first stage, 34 were qualified to progress to the second stage, which was held on October 4 in Yerevan at the SAED. Of these 34 contestants, 14 were from Yerevan, four were from Gyumri, Armenia and 16 were from a variety of other countries.
«The quality of education in Armenia will define our future – it is essential to boosting the country’s competitive advantage», said Ralph Yirikian, General Manager of VivaCell-MTS, the General Sponsor of the Olympiad. «Such initiatives need to be strongly encouraged. As Armenia’s leading telecommunications operator and a corporate citizen, VivaCell-MTS recognizes the importance of supporting initiatives that lead young people to great discoveries and encourage creativity».
«Now in its seventh year, the International Microelectronics Olympiad continues its impressive momentum. Three years ago, the Olympiad took its first tentative steps toward internationalization, with the participation of students from Russia and Ukraine. This year, the Olympiad attracted contestants from 14 countries. Thanks to the generous sponsorship of our partner VivaCell-MTS, the opportunity to travel to Yerevan to participate in the Olympiad is proving to be a very attractive proposition around the world, and is creating an event in this field that is unprecedented,” said Rich Goldman, president of the organizing committee of the Olympiad, CEO of Synopsys Armenia CSJC, and vice president of corporate marketing and strategic alliances at Synopsys. “This year’s recognition from IEEE, the world’s most respected professional engineering society, signifies the high global regard in which the Olympiad is held. The Olympiad also benefits Armenia by providing an impetus to showcase the country’s developing role as a regional center for microelectronics, and it serves as a strong basis for developing beneficial relationships for Armenia around the world».
The winners of the Seventh Annual International Microelectronics Olympiad of Armenia were awarded with prizes at the Synopsys Gala Evening.
The winners are:
• First prize – Notebook computer from VivaCell-MTS went to Tianyu Ma (China)
• Second prize – iPad from Synopsys Armenia went to Mahmoud Hamdy Ibrahim Ouda (Saudi Arabia)
• Third prize – Netbook from Enterprise Incubator Foundation (EIF) went to Vache Galstyan (Armenia)
• Third prize – Netbook from Unicomp CJSC went to Benjamin Alexander La Riviere (USA)
• Best Engineering Solution – prize from Viasphere Technopark went to Vardan Grigoryants (Armenia)
• Best Out-of-the-Box Solution – prize from Microsoft Armenia went to Reza Asadpour (Malaysia)
• Most Creative Solution – prize from Union of Information Technology Enterprises (UITE) went to Samvel Antanyan (Armenia)
• Best Female Participant – prize from Partner Co. Ltd went to Nelly Khachatryan (Armenia)
• Youngest Participant – prize from Arminco CJSC went to Grigor Hakobyan (Armenia)
• Best Result among Participants from Gyumri – prize from Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia went to Khoren Tigranyan (Armenia)