08:33 | 01.10.12 | Նորություններ | 5160
Երեւան/Մեդիամաքս/. Աշխարհի հայ նկարիչների միությունը ԱրմենՏել ընկերության (Beeline ապրանքանիշ) աջակցությամբ Լեհաստանի երկու քաղաքներում տեղադրել է հայ եւ լեհ ժողովրդների բարեկամությունը խորհրդանշող խաչքարեր:
Լեհաստանի խոշորագույն քաղաքներից մեկի` Վրոցլավի կենտրոնում տեղադրվել է խաչքար, որը նշանավորում է հայ եւ լեհ ժողովրդների դարավոր բարեկամությունը: Եվս մեկ խաչքար տեղադրվել է Հովհաննես Պողոս Բ ծննդավայր Օլշթեյն քաղաքում: Այն խորհրդանշում է Հայաստանի եւ Լեհաստանի բարեկամությունը եւ պոնտիֆիկի հիշատակը: 4.5 եւ 3.5 մետր բարձրությամբ բնական կարմիր տուֆից պատրաստած խաչքարերի հեղինակներն են Տարոն Մարտիրոսյանը եւ Բագրատ Բալաբեկյանը, հայտնել են ընկերությունում:
Խաչքարերի բացման արարողություններին ներկա էին Լեհաստանի խորհրդարանի նախագահը, մշակույթի նախարարը, պետական եւ հոգեւոր գործիչներ, ինչպես նաեւ Աշխարհի հայ նկարիչների համանախագահները եւ «ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրենը:
«Խաչքարը` հայ ազգի, նրա պատմության եւ կրոնի ամենահայտնի կերպարն է եւ ամենաճանաչված խորհրդանիշը: Դարեր ի վեր, առ այսօր խաչքարը հանդիսանում է ոչ միայն հայկական արվեստի  հուշարձան, այլ նաեւ ազգի ոգու արտահայտություն: Նախիջեւանի խաչքարերի ոճով պատրաստված այս հուշարձանները կդարնան հայ եւ լեհ ժողովուրդների եւս մեկ խորհրդանիշ», - նշել է Աշխարհի հայ նկարիչների միության համանախագահ Ղազար Միրզոյանը:
«Հազարավոր տարիներ խաչքարերը տեղադրվել են պատմական եւ մշակութային նշանակալի իրադարձությունների պատվին: Արվեստի այս կոթողները կրում են հայ ժողովրդի ոգին ու հիշողությունը, հարուստ պատմությունը եւ մշակույթը: Հանդիսանալով Հայաստանի ազգային օպերատոր, ԱրմենՏել ընկերությունը մշտապես աջակցում է հայ ժողովրդի մշակութային ժառանգության պահպանման ծրագրերին: Աշխարհի հայ նկարիչների հետ մեր համագործակցությունը` բարի ավանդույթ է, եւ շատ հաճելի է տեսնել, որ մեր ներդրումը հնարավորություն ընձեռեց տեղադրել ոչ միայն հայոց հարուստ պատմության երկու հուշակոթող, այլեւ Հայստանի եւ Լեհաստանի բարեկամության երկու խորհրդանիշ», - նշել է  ԱրմենՏելի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:

08:33 | 01.10.12 | Новости | 6419
Ереван/Медиамакс/. Союзом художников армян мира при содействии компании «АрменТел» (торговая марка Beeline) в двух польских городах установлены памятные мемориалы дружбы Армении и Польши.
В центре Вроцлава – одного из крупнейших городов Польши - установлен хачкар в честь многолетней дружбы армянского и польского народов. Еще один памятный мемориал установлен в городе Ольштейн на родине Иоанна Павла II. Он символизирует дружбу Армении и Польши и память о понтифике. Хачкары из природного красного туфа высотой 4,5 и 3,5 метра изготовлены армянскими мастерами Тароном Мартиросяном и Багратом Балабекяном.
На мероприятиях по открытию мемориалов присутствовали председатель парламента Польши, министр культуры, высокопоставленные государственные деятели и представители духовенства. В церемонии открытия приняли участие сопредседатели Союза художников армян мира и Генеральный директор компании «АрменТел» Игорь Климко.
«Хачкары – самый известный образ, самый узнаваемый символ армянского народа, его истории и религии. На протяжении веков, вплоть до настоящего времени хачкар является не только памятником исконно армянского искусства, но и выражением духа нации. Исполненные в стиле нахичеванских хачкаров, эти памятники станут символом дружбы армянского и польского народов»,- отметил сопредседатель Союза художников армян мира Лазарь Мирзоян.
«На протяжении тысячелетий хачкары традиционно устанавливались в честь значительных событий, будь-то исторических или культурных. В этих памятниках искусства живет дух и память армянского народа, его великая история и искусство. Компания «АрменТел», являясь национальным оператором Армении, всегда заботится о сохранении культурного наследия армянского народа. Сотрудничество с союзом армянских художников мира – это добрая традиции компании, и мне очень приятно видеть, что наш вклад позволил открыть не только два памятника богатой армянской истории, но и два свидетельства дружбы между народами Армении и Польши», - отметил генеральный директор АрменТел Игорь Климко.