09:02 | 25.09.12 | Նորություններ | 3631
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ազդարարել է BirthLink ՀԿ-ի հետ համագործակցությամբ` նորածնային խնամքի երկարաժամկետ ծրագրի հերթական փուլի մեկնարկը:
Հայաստանի տարբեր մարզերի ծննդատներն անհրաժեշտ բուժսարքավորումներով համալրելու ծրագիրն այս անգամ իրականացվելու է Տավուշում (Ճամբարակ, Իջեւան, Նոյեմբերյան, Դիլիջան), Գեղարքունիքում (Գավառ, Վարդենիս), Լոռիում (Սպիտակ, Ստեփանավան, Ալավերդի, Տաշիր) եւ մայրաքաղաքի «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցում:
Հիշատակված մարզերի ծննդատները կհամալրվեն վերակենդանացման ջերմահաղորդիչ սեղանիկներով, տաքացվող ներքնակներով, պուլսօքսիմետրերով, ֆոտոթերապիայի լամպով, թթվածնային շարժական բալոնով, օդափոխման համակարգով, hրատապ իրավիճակների համար նախատեսված պայուսակներով, ներարկման մխոցներով, արտածծիչներով եւ պղպջակային SPAP-ներով:
«Արդեն հինգ տարի մեր ուշադրության կենտրոնում է մի ծրագիր, որի երկարաժամկետ արդյունքը մասնագետների գնահատմամբ  տեսանալի է Հայաստանում նորածնային մահացության ցուցանիշի կրճատված վիճակագրությամբ: Մեզ հաջողվել է տարբեր մարզերի ծննդատներն ապահովել վերակենդանացման ինտենսիվ համակարգով եւ բուժաշխատողներին օգնել` հիվանդությունների դեմ պայքարում խոցելի այս խմբին փրկելու հարցում: Մենք չենք կարող լինել դիտորդի դերում: Նորածինների կյանքին սպառնացող պոտենցիալ վտանգը պարտավորեցնում է լինել նախաձեռնող»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ընկերության հավաստմամբ, մասնագետներն արձանագրում են, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ «BirthLink» ՀԿ-ի համագործակցության արդյունքում Հայաստանում նորածնային մահացության ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատ կրճատվել է մոտ 11%-ով:

09:02 | 25.09.12 | Новости | 4759
Ереван/Медиамакс/. ВиваСелл-МТС и общественная организация BirthLink объявили о старте очередного этапа долгосрочной программы по уходу за новорожденными.
На этот раз программа по оснащению необходимым медицинским оборудованием будет реализована в Тавуше (Чамбарак, Иджеван, Ноемберян, Дилижан), Гегаркунике (Гавар, Варденис), Лори (Спитак, Степанаван, Алаверди, Ташир) и в столичной университетской больнице “Мурацан”.
Роддома указанных областей будет оснащены реанимационными диатермическими столиками, матрасами с подогревом, пульсоксиметрами, лампой для фототерапии, портативным кислородным баллончиком, системой кондиционирования воздуха, сумками для чрезвычайных ситуаций, инъекционными шприцами, отсосами и SPAP пузырями.
“Уже пять лет в центре нашего внимания находится программа, долгосрочный результат которой по оценке специалистов виден посредством статистики сокращения смертности среди новорожденных в Армении. Нам удалось обеспечить родильные дома в различных регионах страны интенсивной реанимационной системой и помочь медикам в борьбе против болезней данной уязвимой группы. Мы не можем быть зрителями. Потенциальная опасность, угрожающая жизни новорожденных, заставляет нас быть инициаторами”,- сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
По заверению компании, специалисты утверждают, что в результате сотрудничества ВиваСелл-МТС и общественной организации «BirthLink» показатель смертности среди новорожденных в Армении по сравнению с прошлым годом снизился на 11%.